Gönderen Konu: BEBEK MASAJI  (Okunma sayısı 2230 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Herbiseyim

  • Kraliçe Admin :)
  • Moderatör
  • Profesyonel Üye
  • *
  • İleti: 4.171
  • ÜYENİN İTİBARI 296
  • Cinsiyet: Bayan
  • ne safagı yaw safakmı kalmıs :) yuppii
BEBEK MASAJI
« : 24 Aralık 2008, 10:26:41 »
Bebek Masajı

Bebek Masajı

Anne ve babanın bebekleri ni okşayıp kucaklama sı, ,çten gelen doğal bir davranıştır. Masajın bebeğin sağlığı için yararlı olduğunu gösteren kanıtlar giderek artmaktadır. Dokunma duyusu bebek için dış dünya ile iletişimin temelidir . Dokunmak, bebeğe güven ve sıcaklık verir. Anne bebeğiyle ilk ilişkisini ona dokunarak kurar. Yaşamın erken döneminde bebekler görme ve işitmeden çok, koku ve dokunma duyuları yardımıyla çevreyi tanırlar. Bebek annesinin dokunuşlarıyla dünya ile iletişim kurmaya başlar, anne de bebeğine dokunarak sever.

Masaj, prematüre bebeklere de iyi geliyor
Prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebeklerd e masaj uygulamal arının; kilo almayı hızlandırdığı, daha hızlı ve dengeli bir gelişim sağladığı, uyanıklık süresini artırdığı kontrollü çalışmalarla gösterilmiştir. Bebek masajı ayrıca prematüre ve düşük doğum ağırlıklı bebekleri n annelerin de çaresizlik ve yetersizl ik duygularını da azaltabil mektedir. Dokunma ve masajın yaşam kalitesin i artırdığına dair bazı bilimsel veriler de vardır.

Masajın bebeğe katkıları
Dokunma duyusunun, masaj yöntemiyle uyarılmasının bebeklerd e olumlu etkileri gösterilmiştir. Masaj; kas-iskelet, sinir ve dolaşım sistemler ini uyararak bir dizi biyokimya sal ve fizyoloji k işlemlleri başlatmaktadır. Sık kucaklana rak sevilen bebekleri n solunum ve dolaşım sistemler inin daha çok geliştiği gözlenmiştir. Bu nedenle de masajın bebeklerd e görülen sindirim bozuklukl arı, infantil kolik, uyku düzensizlikleri gibi sorunlard a etkin bir tedavi yöntemi olabileceği düşünülmektedir. Ancak masajın büyüme, gelişme ve iletişim üzerindeki etkileri halen araştırılmaktadır.

Masaj yapılan bebekler, yalnızca beşikte sallanan bebeklerl e karşılaştırıldığında masaj uygulanan ların daha aktif, daha uyanık oldukları ve daha az ağladıkları görülmüştür. Masaj uygulanan bebekleri n daha fazla kilo aldıkları, daha kolay uykuya daldıkları ve anneleri ile yüz yüze geldikler inde daha yakın davranışlar sergiledi kleri de gözlenmiştir. Bunlara ilave olarak kilo almayı hızlandırır, sakin uyku sağlar, ağrıyı, gaz ve koliği azaltır. Ayrıca bağışıklık sistemini de uyarabilm ektedir. Bebeğini okşayan ve ona dokunan annelerde rahatlama hissi olur ve anne sütünün artmasını sağlayan prolaktin hormonu salgılanır. Anne bebeğine yakınlaşır, aralarındaki güzel ilişkinin temeli böylece güçlenir.

Masajın bebeğe faydaları
Bebeğe sevgi ve şevkatle dokunma, onun gelişimine büyük katkıda bulunacak tır.
Bebek masajı bu dokunmayı temel alarak yapılan bir dizi harekette n ibarettir; bebeğin sağlığı ve anne ile iletişimine çeşitli katkılarda bulunur. Bebek, masaj sayesinde rahatlama yı ve annesiyle ilişki kurmayı öğrenir. Masaj, bebeğin kas koordinas yonunun artmasına, dolaşım, sindirim ve solunum sistemler inin gelişmesine, rahatlama ya, hareketli liğin artmasına yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bebek masajı nasıl yapılır?
Bebeklere masaj yapmanın ne özel bir tekniği ne de belli bir sırası vardır; esas sorun bunu onların küçük bedenleri ne uydurabil mektedir. Bebeğin vücudu çok küçük olduğundan, en çok sıvazlamaları kullanaca ksınız.

Bebeğiniz için bir rahatlama ve rahatlatm a tekniği olan masajın temeli, eller yardımıyla bebeğin tüm vücüdunda yumuşak dokunuşlar yaratmaktır. Masaja, bebeğinizin başından başlayarak kollarına, karnına, kol ve bacaklarına uyguladığınız hafif dokunuşlarla başlayın. Kendinizi güvende hissettikçe ve bebeğiniz alıştıkça, uyguladığınız basıncı yavaşça arttırarak masaja devam ediniz.

Masaj sırasında üzerinde çalıştığınız bölge elleriniz için fazla küçükse, parmak uçlarınızla masaj yapın. Bebeğinizin hoşuna giden hareketle ri hemen keşfedeceksiniz. Tüm hareketle riniz yavaş ve dengeli olsun; kendinizi zorlamayın, stres yapmayın, bırakın elleriniz sizi yönlendirsin.

Masaj yaparken yüz de dahil olmak üzere tüm bölgelerde badem veya zeytinyağı gibi hafif bir bitkisel yağ kullanın. Bebekler için uygun olan bu yağları kolayca bulabilir siniz. Bebek yağı mineral esaslı bir yağdır, deri tarafından kolayca emilmez.

Prof Dr. Nadire Berker - Fizik Tedavi ve Rehabilit asyon Uzmanı.
İmran Toylan - Uzman Fizyotera pist
VKV Amerikan Hastanesi--------------------------------------------------------------------------------

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi