Gönderen Konu: ÇOCUK BAKICISI ARARKEN NELERE DIKKAT ETMELIYIZ?  (Okunma sayısı 2489 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Herbiseyim

 • Kraliçe Admin :)
 • Moderatör
 • Profesyonel Üye
 • *
 • İleti: 4.171
 • ÜYENİN İTİBARI 296
 • Cinsiyet: Bayan
 • ne safagı yaw safakmı kalmıs :) yuppii
ÇOCUK BAKICISI ARARKEN NELERE DIKKAT ETMELIYIZ?
« : 24 Aralık 2008, 10:30:09 »
ÇOCUK BAKICISI ARARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Çocukları için doğru çocuk bakıcısını bulmak anne-babalar için en zor deneyimle rden biridir. Çocuklarını çalışarak büyüten anneler, çocuklarını bir bakıcıya emanet etmenın yaşamlarındaki en zor tecrübelerden biri olduğunu söylerler. Aileler, çok zor olan çocuk bakıcısı arayışı ve doğru bakıcıya karar verme süreçlerinde belli noktalara dikkat ederlerse kendileri ve çocukları için en sağlıklı seçimi kolaylıkla yapabilir ler.

Öncelikle, aileler, çocuk bakıcısı aramaya başlamadan önce bakıcıda aradıkları özellikleri ve bu özelliklerin önem dereceler ini belirleme liler. Bakıcıyı hangi kanaldan bulmak istedikle rine karar verdikten sonra, kendileri ne aracılık yapan kişilerle de aradıkları temel özellikleri paylaşmalılar. Anne-babalar, çocuk bakıcısı ile görüşmeyi birlikte yapmalı, bakıcının ne zaman çalışmaya başlayacağına, bakıcının iş tanımına ve bakıcıdan neler bekledikl erine birlikte karar vermelidi r. Bakıcı arayışına girmeden önce, çocuğa akrabalar dan birinin bakıp bakmaması konusu konuşulmuş ve bu konudaki kesin karar da verilmiş olmalıdır. Bazı eşler bu konularda birbirler iyle yeterince açık konuşamamaktadır. Eşlerden biri çocuğuna bakıcının bakmasını uygun bulurken, bir diğeri çocuğa annesinin bakmasını isteyebil ir; bu gibi kararlar bakıcı arayışı başlamadan verilmeli dir. Bu konular önceden konuşulmazsa, karar verme sürecinde veya bakıcıyla görüşme sırasında gönülsüz eş nedeniyle anlaşmazlık yaşanabilir. Çocuğa bakmasına karar verilen kişi bir akraba olabilir, bu durumda aşağıdaki koşulların karşılanmasına dikkat edin;

Bu kişinin çocuğunuza bakmaya gerçekten gönüllü ve uygun olduğundan emin olun,
Bu kişiden çocuğunuza mümkünse kendi evinizde bakmasını isteyin,
Çocuğunuzun geceleri ve hafta sonları sizinle kalmasını sağlayın,
Bu kişiye çocuğunuzun bakımı ve eğitimi ile ilgili tüm beklentil erinizi açık bir şekilde ve anne-baba biraraday ken bildirin.
Çocuğunuza bakan kişi ister bir akraba veya aile büyüğü olsun, isterse bir çocuk bakıcısı olsun, çocuğunuzun kendi evinizde bakılmasını sağlmanız daha uygun olur. Kendi evinizde temizlik, düzen ve hijyen kurallarını daha kolay koyabilir ve uygulanma sını daha kolay sağlayabilirsiniz. Ayrıca, çocuğunuzun yaş dönemine ve dönemsel gelişimine göre karşılaşabileceği tehlikele re karşı önlem alabilmenız de daha kolaylaşır. Örneğin emeklemey e başladığında, prizler veya mutfak çekmeceleriyle ilgili önlem almanız gerektiğinde, bunu kendi evinizde yapmanız daha kolay olur. Başka bir evde, even giren çıkan kişileri kontrol edemezsin iz, ancak kendi evinizde bu tip bir kontrolünüz olabilir. Tüm bunların dışında, çocuğun kendi oyuncakla rından ve evinden ayrı kalmaması, kendini güvende hissetmes i açısından da önemlidir.

Çocuğunuza bakmasına karar verdiğiniz kişinin normal koşullarda çocuğunuz 3 yaşına gelene kadar sizinle çalışmayı düşünüp düşünmediğini öğrenin. Böylece, çocuğunuz kreş yaşına gelene kadar bakıcı değiştirmek zorunda kalmazsınız. Çocuğunuza bakacak kişi akrabanız da olsa bunu onunla konuşmalısınız; çünkü çocukların sık bakıcı değiştirmeleri doğru değildir. Çocuk yetişkine bağlanır ve onunla duygusal bağ kurar, bebeklik döneminde sık sık değişen bakıcılar çocuğun psikoloji si açısından sağlıksızdır. Ayrıca, her defasında yeni birine alışmaya çalışmak çocuk için de, anne-baba için de yorucudur .

Her ailenin çocuklarına bakıcı ararken belirledi kleri özellikler farklıdır, ancak, ailelere hatırlatma olması bakımından, çocuk bakıcısı ararken dikkat edilmesi gereken noktalar aşağıdaki gibi sıralanabilinir;

Temiz, düzenli ve dürüst olmasına,
Aile yaşantısının düzenli olmasına,
Dakik ve elinin çabuk olmasına,
Sevecen ve güleryüzlü olmasına,
Esnek ve hoşgörülü olmasına, katı-kuralcı olmamasına,
Yeniliğe ve değişime açık olmasına, sabit fikirli olmamasına,
Sorumlulu k ve insiyatif sahibi olmasına,
İletişim becerisin in olmasına,
Kişilik olarak bakılacak çocuğun annesine benzemesi ne,
Sabırlı olmasına,
Eğitimli, kendini yetiştirmiş ve bilinçli olmasına,
Çocuğu ya da işe devamını etkileyec ek bir rahatsızlığının olmamasına,
Sigara içmemesine.
Çalışacağınız bakıcıya karar vermeden önce mümkünse bakıcıyı evinde ziyaret edin, kendi çocukları varsa onlarla ilişkisini gözlemleyin. Unutmayın, bir bakıcı, sizin çocuğunuza en fazla kendi çocuklarına davrandığı kadar iyi davranabi lir. Sizin çocuğunuza, kendi çocuklarına davrandığından daha vicdanlı ve merhametl i davranama z, sizin çocuğunuzu, kendi çocuklarını sevdiğinden daha fazla sevemez.
Ayrıca, bakıcının varsa referansl arıyla ve komşularıyla görüşün, nüfus cüzdanı örneği vb. gerekli belgeleri temin edin.

Çocuğunuza bakmasına karar verdiğiniz kişinin çocuk bakıcılığı için gerçekten yeterli ve uygun olduğundan emin olun. Bunun için gerekirse, bu konuda çalışan, kişillik testleri uygulayan veya çocuk bakıcılarıyla görüşmeler yapan bir psikologd an yardım alabilirs iniz. Koşullarınız gerektirm iyorsa, bakıcının yatılı kalmasını talep etmeyin. Bakıcının yatılı çalışması gerekiyor sa, çocuğunuzla akşamları siz ilgilenme ye çalışın. Çalışan kişinin sosyal ortamından ve ailesinde n sürekli ayrı kalması onun sağlığı açısından çok sağlıklı değildir. Bakıcının çalışma düzenini ve iş tanımını önceden belirleyi n, çocuğunuzun bakımı ve eğitimi ile ilgili tüm beklentil erinizle birlikte açık bir şekilde ve anne -baba biraraday ken konuşun. Bakıcıdan performan sının üzerinde beklentil erinizin olmamasına dikkat edin, ona kendi evindeki gibi rahat edebileceği bir ortam yaratmaya çalışın. Ailedeki herkesin çocuğunuzun bakıcısına sevgi ve saygıyla yaklaşmasını sağlayın. Bu kişinin en kutsal meslekler den birini icra ettiğini herkese hatırlatın.

Çalışan bir anneyseni z, işe başlamadan önce yeterli bir süre çocuğunuza bu kişiyle birlikte bakın. Çalışmaya başlamadan önce aşamalı olarak günün belirli saatlerin de evden uzaklaşarak çocuğunuzu bu uzun süreli ayrılığa yavaş yavaş alıştırın. Birlikte çalıştığınız kişiyi yeterince tanımadan çocuğunuzu bırakmak zorunda kalırsanız, sık sık evinizi arayarak evde herşeyin yolunda olduğundan emin olmaya çalışabilirsiniz veya komşularınızdan, akrabalarınızdan birinden arada bir eve uğramasını rica ederek çocuğunuzu kontrol etmelerin i rica edebilirs iniz.Uzman Psikolog Şebnem KARTALÇevrimdışı Herbiseyim

 • Kraliçe Admin :)
 • Moderatör
 • Profesyonel Üye
 • *
 • İleti: 4.171
 • ÜYENİN İTİBARI 296
 • Cinsiyet: Bayan
 • ne safagı yaw safakmı kalmıs :) yuppii
ÇOCUK BAKICISI ARARKEN NELERE DIKKAT ETMELIYIZ?
« Yanıtla #1 : 24 Aralık 2008, 10:46:36 »
ismi nimet olsun gerisini salla ::D
:D :D :D  baksenn aslında dogru benım gıbı cocuk gelısımcı ıyı bırı cocukları seven bırı demı yanı  ders verılır dolgun ucret ıstenır :)

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi