Gönderen Konu: HAMİLELİKTE CİLT ÇATLAKLARI ÖNLENEBİLİR Mİ?  (Okunma sayısı 1762 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Herbiseyim

  • Kraliçe Admin :)
  • Moderatör
  • Profesyonel Üye
  • *
  • İleti: 4.171
  • ÜYENİN İTİBARI 296
  • Cinsiyet: Bayan
  • ne safagı yaw safakmı kalmıs :) yuppii
HAMİLELİKTE CİLT ÇATLAKLARI ÖNLENEBİLİR Mİ?
« : 24 Aralık 2008, 10:13:57 »
HAMİLELİKTE CİLT ÇATLAKLARI ÖNLENEBİLİR Mİ?

Neredeyse her 3 kadından birinin sahip olduğu cilt çatlakları özellikle sık kilo alıp vermeler ve gebelik sırasında ortaya çıkıyor. Yeditepe üniversitesi öğretim üyesi,Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Melisa Eczacıbaşı, estetik olarak kadınları rahatsız eden bu sorun hakkında çarpıcı açıklamalarda ve önerilerde bulundu.. .

Her kadın pürüzsüz bir cilde, estetik bir vücuda sahip olmak istiyor. Ancak çeşitli etkenlerl e cilt sağlığını kaybedebi liyor, cilt dokusu zayıf düşebiliyor. Cilt dokusu zayıf düştüğünde ortaya çıkan başlıca sorunlard an biri de cilt çatlakları.

Çatlaklar, cildin aşırı gerilmesi sonucu derideki elastik dokunun kırılması ile oluşuyor. Başlangıçta kırmızı ile mor arası bir renkte olan büyüklü, küçüklü bu çizikler zamanla sedefli beyaz bir renge dönüşüyor.

En çok, karın, kalça, baldırlar ve göğüslerde görülen çatlakların oluşumuna önemli kilo değişimleri, hamilelik gibi durumlar neden oluyor. Peki, bu çatlaklar neden her hamile kadında ya da her kilo alıp-vermiş kadında görülmüyor? İşte bu konuda pek eşit değiliz. Cilt yapımız çatlakların oluşma olasılığında çok etkili; kimi ciltler diğerlerine göre daha dayanıksız olabiliyo r. Örneğin, çok açık renkli ciltler çatlak oluşumuna daha yatkın. Dr. Melisa Eczacıbaşı çatlakların oluşum nedenini şöyle açıklıyor: “Cilt, üst üste sıralanmış 3 katmandan oluşmaktadır: epiderm, derm ve hipoderm. Derm, gerçek bir yorganı andırır. İçerdiği lifler sayesinde, cildin temel çatısını oluşturur. Demet şeklindeki kollajen lifleri, cildin dayanıklılığını, diriliğini ve yapısal bütünlüğünü sağlar. Daha ince olan elastin lifleri, kollajen lifleriyl e birlikte gerçek bir ağ oluşturur ve cildin elastikiy etinde önemli bir rol oynar. Eğer kollajen ağları düzensizleşir ve elastik lifler koparsa, cildi sıkılaştıran tüm yapı yıkılır ve cilt, yaraya benzer çizgili bir hal alır, cilt çatlakları oluşur.”

Çatlaklara engel olunabili r mi?
Çatlaklara engel olabilmek için karın, göğüs ve bacakları esnemeye alıştırmak gerekir. Çeşitli losyon ve yağlar cildin esnemesin e yardımcı olabilir. Ayrıca bu bölgelere masaj yapılması kan dolaşımını hızlandıracağından çatlaklara karşı koruyucu olacaktır. Cildinizi hafifçe kızarıncaya kadar minik uyarıcı çimdiklerle yoğurabilirsiniz. Buna ek olarak masaj, soğuk – sıcak su ile şok duşu ve düzenli egzersiz yapmak cilt ve kasların oksijenle beslenmes i ve hücrelerin güçlenmesi açısından önemlidir. Güçlü hücreler çatlamazlar. Ayrıca dengeli beslenmek ve bol su içmek de cildin sağlıklı bir yapıya sahip olmasında ve kendini korumasında önemli bir faktördür.

Herkeste çatlak görülür mü?
Hayır. Çünkü çatlakların oluşumunda kalıtımın da rolü vardır. Dokuları zayıf olanlarda, kilo alıp verme sırasında bu çatlaklara daha sık rastlanır. Açık tenli kişilerde de esmer olanlara kıyasla daha çok çatlama görülür. Çatlakların önlenmesinde kiloyu korumanın ve bakımın büyük etkisi vardır.

Çizgiler belirdikt en sonra ne yapılabilir?
Ciltteki çatlamalara engel olan her türlü önlem, oluşan izlerin de aynı şekilde solmasına yardımcı olur. Ancak tam anlamıyla kaybolmal arı imkansızdır. Özellikle hamilelik döneminde vücudun hızla büyüyen bölgelerini cilt bakım kremleriy le beslemek hem cildi dinlendir ecektir, hem de çatlakların oluşmasını engelleme de yardımcı olacaktır. Çatlakların oluştuğu bölgelerde cildi germeye yönelik tedavi ve bakımlar da çizgilerin belirginl iğini kaybetmel erine yardımcı olur.

Korunmak için neler yapmalı?
Ne yazık ki, oluşan çatlakları yok edecek mucize bir reçete yok; kalıcılar. Ama, oluşumlarını ısrarlı bir bakımla engelleme k mümkün. İşte Dr. Melisa Eczacıbaşı’nın bu konudaki tavsiyele ri:

* Cildinizi her gün bir kremle nemlendir in. Kremler hem çatlamaya karşı cilde gereksini m duyduğu suyu verecek, hem de cildin esneme kapasites ini artıracaktır.

* Bol, bol su için.

* A, E ve C vitaminle ri yönünden zengin yiyecekle rle beslenin.

* Spor yapın.

* Kısa süreler içinde kilo alıp vermemeye çalışın.

* Hamileyse niz, kilonuzu doktorunu zun önerdiği sınırlar içinde tutmaya özen gösterin.

Hamilelik döneminde daha sık rastlanır!
İnsan cildi çok esnektir. Ancak cilt kendi kapasites inin üzerinde esnerse, o zaman cilt altındaki kolajen lifler yırtılır. Cilt çatlakları özellikle genç kızlarda buluğ çağında, vücutları aniden kadınsı değişimler gösterdiğinde ve aynı şekilde vücut geliştirme sporu yapan erkeklerd e görülür. Cildin alt dokusunun yırtıldığı yerde kırmızı – mavimsi çizgiler oluşur. Bu çizgilerin oluşmasına en uygun yer; karındır. Bu çatlakların göğüs ve bacaklard a görülme olasılığı da oldukça yüksektir. Aşırı kilo alımı bu çatlakların en önemli sebepleri ndendir. Özellikle hamilelik döneminde bu tip çatlaklara daha sık rastlanır. Göğüslerde süt toplanması, göğüslerin büyümesine ve ağırlaşmasına yol açarken, göğüs kenarlarında da çatlamalar görülebilir. İlk başlarda belirgin olan bu çizgiler zaman içinde solar, gümüş beyazımsı bir renk alır. Ancak kişi eski kilosuna dönse bile bu çizgiler hiçbir zaman tam anlamıyla kaybolmaz . Hamilelik döneminde ciltte gerilme olan bölgeleri koruyucu ürünlerle nemlendir mek ve esnemeye hazırlamak çatlaklara karşı etkili bir önlem olabilir.

Hamilelik döneminde uygulıyacağınız doğru bakımlar sayesinde çatlakların sayısını minimaliz e etmenız ve daha sonra bu konuda çok fazla çaba serf etmemenıze sağlıyacaktır. Kozmetik ürünlerin doğru seçimi ve hamilelik süresince düzenli bir şekilde uygulıyacağınız bu ürünler sayesinde çatlakları oluşabilecek minimal dereceye indirmek mümkün, tabi bu doğru karar ancak doğru bir fizik muayene ve cilt tipi tesbit edildikte n sonra yapılır.

Dr. Melisa Eczacıbaşı

27.10.200 7


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi