Gönderen Konu: İYİ anne olabilecekmiyim :(  (Okunma sayısı 1718 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Herbiseyim

  • Kraliçe Admin :)
  • Moderatör
  • Profesyonel Üye
  • *
  • İleti: 4.171
  • ÜYENİN İTİBARI 296
  • Cinsiyet: Bayan
  • ne safagı yaw safakmı kalmıs :) yuppii
İYİ anne olabilecekmiyim :(
« : 24 Aralık 2008, 09:47:18 »
İyi anne olabilece k miyim?’
Bazen istenen gebelikle rde bile kabullene meme, içe dönüklük, pasiflik ve nedensiz ağlama nöbetleri yaşanabiliyor. İlerleyen aylarda ise vücut imajındaki değişikliklerle birlikte, anne adayı sıkça ‘iyi anne olabilece k miyim’ sorusunu soruyor.
İSTANBUL - Genellikl e hamilelik döneminde meydana gelen ruhsal değişiklikler gözardı ediliyor. Gerek vücuttaki değişimler gerekse bebeğe zarar verileceği endişesi nedeniyle cinsel istek azalabili yor. Anne adayları son aylarda ise doğum korkusu ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirebil me endişesini yoğun bir şekilde yaşayabiliyor. Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Banu Göker Özdemir, gebeliğin özellikle ilk üç ayında değişken ruh halinin görüldüğüne dikkat çekiyor.


Gebelik ve doğum canlının soyunu devam ettirmesi için gelişen fizyoloji k bir olaydır ve insan vücudu bu mucizevi olayı gerçekleştirebilmek için oldukça iyi gelişmiş bir adaptasyo n mekanizma sına sahiptir. Anne adayının kendini bekleyen değişiklikleri iyi bilmesi ve bunlara karşı hazırlıklı olması kadar fizyoloji k olarak gelişen değişikliklerin patolojik olan hastalıklı durumlard an ayırt edilebilm esi büyük önem taşımaktadır. Bunlar haricinde gerçekleşebilecek psikoloji k değişimler, anne adayını rahatsız edecek düzeydeyse, uzman psikologl ardan yardım alınması doğru olacaktır.

ENDİŞE VE KAYGILAR ARTAR
Ancak her anne adayında hamilelik öncesi ve hamilelik sırasında “Vücudum hamilelik ten nasıl etkilenec ek, iyi anne olabilece k miyim, sorumlulu klarım artacak bunlarla başa çıkabilecek miyim” gibi endişeler ve kaygılar bulunur ve bunlar normaldir . Hamilelik ve süreçleri hakkında bilgi edinmek, bu endişelerin ve kaygıların azalmasına yardımcı olur. Ayrıca bir bebeğin altı nasıl değiştirilir, nasıl karnı doyurulur, nasıl yıkanır öğrenilirse endişeler azalacaktır.

Hamilelik süreci içerisinde kadında hormonal değişikliklerden dolayı duygusal değişimler olur, bu değişimler bazen çok yoğun yaşanabilir. Depresyon hamilelik sırasında en çok karşılaşılan duygu durumudur . Ayrıca anne adayında daha önce bir psikiyatr ik hastalık geçmişi varsa, bu hastalık hamilelik sırasında tekrarlay abilir. Çiftlerin bu konuda bilgi sahibi olması, anne ve baba adayının hamileliği daha rahat geçirmesine yardımcı olacaktır. Annenin hamileliğe ve çocuk sahibi olmaya isteyerek karar vermiş ve hazır olması, hamilelil ik sürecinde ve sonrasında karşılaşabileceği sorunlara daha iyi göğüs germesini sağlar.

HAMİLELİK DEPRESYON SEBEBİ OLABİLİR
Anne adayının hamileliğe hazır olmaması çeşitli sebeplerd en dolayı olabilir. Planlanma mış hamilelik ler, eşlerin ya da başkalarının baskısı ile hamile kalmak, evliliği kurtarmak için çocuk sahibi olmaya karar vermek bu sebepler arasında yer alır. Böyle durumlard a anne adayı karşılaşabileceği ufak zorluklar la bile başa çıkmakta zorlanır. Zaten inişler ve çıkışlar gösteren duygu durumu, daha çok etkilenec ektir. Anne adayı özellikle post-natal dönemde bebeğini kabullenm ekte zorlanabi lir. Ağır depresyon geçirebilir. Daha ileri durumlard a kendisine ve bebeğe zarar vermeyi düşünebilir. Stres düzeyi hem hamilelik hem de sonrası dönemde yüksek olur, bu da kendini ve bebeği olumsuz etkiler.

FAZLA STRES “ERKEN DOĞUM” YA DA “DÜŞÜK” NEDENİ
Hamilelik öncesi ve sonrası stres ne anne adayı ne de bebek için iyi değildir. Fazla stres erken doğuma sebep olabilir, bebeğin zayıf olmasına ya da düşük riskini yükseltebilir. Anne adaylarının stresten uzak durması gerekir. Yapılması gereken; “Stres kaynaklarını bulmak ve çözmeye çalışmaktır. Eğer anne adayının tek başına çözemediği bir durumsa eşinden, ailesinde n, arkadaşlarından yardım alması ya da profesyon el yardıma başvurması doğru olacaktır.

BÜTÇE PLANI YAPMAK GEREKİYOR
Sigara ve alkolden uzak durmak, geleceğe dönük bütçe planlaması yapmak stres kaynağını azaltır. Anne adayının hamilelik öncesinde sağlıklı beslenmey e başlaması hem kendi hem de doğacak bebeği için sağlıklı olacaktır. Ayrıca kendisini iyi hissetmes ine yardımcı olur. Sigara ve alkolden uzak durması belki bu konuda yapılması gerekenle rin başında gelmekted ir. Bununla birlikte anne-baba adaylarının maddi olarak da hazır olmaları stres düzeylerinde, endişe ve kaygılarında azalma yapar. Bebek sahibi olmak pahalıdır. Çiftlerin geleceğe dönük bütçe planları yapmaları ileride karşılaşabilecekleri herhangi bir sorun için önlem olacaktır. Unutulmam ası gereken annenin huzurlu, rahat ve olumlu olması hamileliğe hazır olması ile bağlantılıdır ve bebeğin gelişimini (Hamilelik sırasında ve doğumdan sonra) olumlu etkileyec ektir.

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi