Gönderen Konu: LOHUSALIK DÖNEMİ  (Okunma sayısı 2102 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Herbiseyim

  • Kraliçe Admin :)
  • Moderatör
  • Profesyonel Üye
  • *
  • İleti: 4.171
  • ÜYENİN İTİBARI 296
  • Cinsiyet: Bayan
  • ne safagı yaw safakmı kalmıs :) yuppii
LOHUSALIK DÖNEMİ
« : 24 Aralık 2008, 10:10:49 »

Lohusalık Dönemi

Anne baba olmak; sevinç, mutluluk ve övünç yanında, sorunları, sıkıntıları ve sorumlulu kları da beraberin de getirir. Bebek doğar doğmaz tüm dikkatler bebek üzerine yoğunlaşır. Anne için fiziksel ve ruhsal değişiklikler doğumdan sonraki ilk bir yılda daha fazla yaşanabilir. Lohusalık döneminde lohusaların yaşayabilecekleri sıkıntılar ve bu dönemde yapılması gerekenle ri biliyor musunuz?

Lohusalık döneminde yaşanan sorunlar
Lohusalık olarak adlandırılan doğum sonrasındaki dönemde, annenin yaşadığı sıkıntılar ve rahatsızlıklar aşağıdaki gibidir. Bu sorun ve sıkıntılar anneden anneye farklılık göstersede genelde tüm lohusaların yaşadığı ortak durumlardır. Lohusalar üzerinde yapılan bir araştırmada lohusaların doğumdan sonraki ilk 6 ay içinde yakınmaları araştırılmış ve aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir.

%69 Yorgunluk
%44 Sırt ve bel ağrıları
%21 Yara ve dikiş problemle ri
%18 Partnerle ri ile diyalogun da problemle r
%17 Depresyon (Eğer annenin rahat ve huzurlu, umutlu, güvenli olması sağlanamazsa, lohusada doğum sonrası depresyon u oluşabilmektedir.)
%17 Meme ve emzirme problemle ri
%13 Barsak problemle ri
%11 İdrar kaçırma problemle ri
%11 Vücut direncini n düşmesi ve ona bağlı öksürük, nezle gibi problemle r
%8 Gebelikte n korunma sorunları
Kadınların çoğu (%94`ü) bu problemle rin bir veya birkaçını aynı anda yaşamaktadırlar.

Yorgunluk ve halsizlik
Yorgunluk ve halsizlik lohusaların ¾‘ini etkilemek te ve halk arasında zor bebek diye tabir ettiğimiz; sık sık ağlayan, çok az uyuyan, beslenmed e sorun yaşayan bebekler anneler için çok daha zordur. Lohusaların bu dönemde kendileri ne zaman ayırmaları çok zordur. Bu dönemde bebeğe 1-2 saat olsa bile bakabilec ek bir yardımcı veya ev işlerinizde size yardımcı olacak birilerin i bulun. Bir yardımcı sizin dinlenmenız açısından çok önemlidir. O evle ilgilenir ken siz de bebeğinizle ilgilenin .

Bebek uyuduğunda siz de uyuyun. Yapabildiğiniz kadar dinlenin ve gevşeyin. Vücudunuzda büyük değişimler oldu. Çok yorgunsun uz. Doğumun heyecanı ve bebeğinize nasıl bakacağınız zaten sizi yıprattı. Kendiniz ve çocuğunuza faydalı olacak taze bir tutumu ancak dinlendik ten sonra kazanabil irsiniz. Haftada en az bir gece tam uykunuzu almanız sizin ruhsal ve fiziksel durumunuz için çok daha iyi olacaktır. Evden çıkın, yemeğe gidin, arkadaşlarınızı ziyaret edin. Sosyal yaşamdan uzaklaşmamak size iyi gelecek, kendinizi iyi hissettir ecektir.

Ağrılar
Eğer sırt ağrılarınız fazla veya azalmıyorsa, gerinme egzersizl eri ağrılarınızın azalmasını sağlayacaktır. Basur tedavisin de ise doktor kontrolünde diyet veya ilaç tedavisiy le soruna çözüm bulunacak tır.

İdrar kaçırma
İdrar kaçırma şikayetleri de uzun sürebilir. Hatta 7-9 aya kadar süren idrar kaçırma şikayetleri olan lohusalar mevcuttur . Lohusaların çoğu bu konuda çekindiği için doktorlarına başvurmamaktadır. İdrar kaçırma konusunda ilgilenen merkezler tarafından gereken tıbbi müdahale yapılabilir.

Kabızlık
Kabızlık şikayeti de sık karşılaşılan semptomla rdan biridir. Hatta bazı lohusaların büyük tuvaletle rinde de kaçırma şikayetleri söz konusu olabilir. İlaç tedavisi ile çözüm bulunamıyorsa cerrahi konsültasyon istenebil ir.

Göğüslerde acı ve ağrı
Memeler doğumundan bir kaç gün sonra süt ile dolar. Bu dolgunluk bir kaç gün sürebilir. Emzirmenın başlangıcında memeler acıyabilir. Bebek doğru emiyorsa bu acı giderek azalır ve bebek emdikçe tümüyle geçer. Bebek memelerde ki sütü boşaltacak şekilde sık sık emzirilir se, memelerde süt birikimin e bağlı anneyi rahatsız edecek şişlikler kızarma ve ağrı olmaz. Olduğu takdirde sütü boşaltmak, emzirmede n önce sıcak su ile pansuman ya da banyo yapmak emzirdikt en sonra memelere soğuk su ile pansuman yapmak, ılık banyo veya havlu dolgunluk şikayetlerini azaltır. Ayrıca destekley ici sütyenler yardımcı olur. Eğer biberon ile besliyors anız memeyi sıkarak uyarmayın.

Lohusalık döneminde kişisel bakım

Temizlik
Bu dönemde temizlik hem sizin hem de bebeğiniz için önemlidir. Eğer anne sütü veriyorsa nız her seferinde elleriniz i yıkayın. Memelerde yara olduysa, önce biraz sıkarak sütü çıkarın ve bunu memenın üzerine yayıp kurutun. Sıkı olmayan bir destekley ici sütyen giyin. Meme ucunu temiz suyla yıkayın. Sabun, lanolin veya diğer kremleri kullanmayın.

Banyo
Anne, doğum sonrasında kendini yıkanabilecek gibi hissettiği her an yıkanabilir. İlk yıkanmalar ayakta ve duş şeklinde ya da su dökünerek olmalıdır. Su dolu leğene ve küvete oturmadan sık sık yıkanabilir. Normal bir doğumdan 24 saat sonra da banyo yapılabilir. Sezeryanlı doğum sonrası genellikl e 4. ya da 5. günde dikişler alınır ve daha sonra duş yapılabilir.

Dikişlerin temizliği ve bakımı
Bebek tam çıkarken makat ile vajina arasına yırtılmayı önlemek amacıyla bir kesi yapılabilir. Bunu adı episiotom idir. Doğum sırasında açılan yaranın iyileşmesi bazen uzun sürebilir. Bu alan ne kadar temiz tutulursa iyileşme o kadar kolay olur. Bu konuda doktorunu z gereken müdahale veya ilaç konusunda yardımcı olacaktır.

Dikişler 7-10 gün sonra artık acımayacak ve iyileşecektir. Fazla ayakta durmak, yatarak dinlenmem ek dikişlerin iyileşmesini geciktiri r, ağrıya neden olur. Bu nedenle temizlikl e beraber fazla ayakta kalmayın ve bol bol dinlenin.

Tuvalette taharetle nme her zaman ön taraftan (idrar yapılan yer) arka tarafa (makat) doğru yapılmalıdır. Makat çevresinde bulunabil ecek dışkı mikropları dikişlere ya da idrar borusuna ulaşırsa iltihapla nmaya neden olur. İltihaplanan dikişler kaynayama z ve yara açılır. Kızarıklık, şişlik ve aşırı ağrı dikişlerin atma belirtisi dir. Bu durumda, anne hemen doktora başvurmalıdır. En ideali hiç açılmaması için dikişlerin temiz tutulmasıdır.

Doğumdan sonra yıkanmanın dikişlere bir zararı olmaz. Sabunlanmış elle temizlik yapılabilir. Sonra dikiş bölgesi su ile durulanma lı ve her zaman kurulanma lıdır. Kurulanma, temiz tuvalet kağıtları ile yapılmalıdır. Her seferinde ayrı ve temiz bir bez kullanılamayacağı için bezle kurulama doğru değildir. Temizlik için rivanol ya da tavsiye edilen başka ilaçlı sular da kullanılabilir. Ancak nasıl temizleni rse temizlens in dikiş bölgesi her zaman kurulanma lı, ıslak kalmamalıdır.

Kadın bağı
Önemli başka bir nokta da kullanılan hijyenik bağların çok sık değiştirilmesidir. Uzun süre kalan hijyenik bağlar da iltihapla nmaya neden olabilir. Kanama olmasa bile hijyenik bağlar da iltihapla nmaya neden olabilir. Kanama olmasa bile hijyenik bağ en fazla 6 saatte bir değiştirilmelidir. Bu dönemde hazır hijyenik bağların kullanılması daha kolay ve güvenlidir.

Lohusalık döneminde beslenme
Doğumdan sonra anne bebeğini emzirirke n gebelik öncesi döneme göre hergün en az 1 litre daha fazla yani 3 litre gibi su ve sulu gıdalar, 2 tane meyve ya da 2 tabak sebze yemeği, 3 dilim ekmek ya da 1 bardak süt ile beslenmes ine ilave yapmalıdır. Gebelikte aldığı kan hapları doğumdan sonra bir ay daha kullanılmalıdır. Eski ağırlığa dönmek için acele edilmemel idir. Annenin eski kilosuna kavuşması altı ay sürebilir. Anne şişmansa her ay iki kilogramlık bir ağırlık kaybı olabilir. Süt salgısı bundan etkilenme z. Ayda iki kilogramd an daha fazla zayıflama diyeti uygulanma malı, unlu ve yağlı besinlerd en tüketmemeye dikkat edilmelid ir. Kalsiyum, protein ve vitaminde n yönünden zengin gıdalar alınmalıdır.

Emziren annelerin besin gereksini mleri gebe olmayan ya da emzirmeye n kadınlardan daha fazladır. Ancak bunun bir kısm,ı gebelikte n kalan kilolarda n karşılanır. Bu nedenle, emziren annenin daha iyi besleneceğini ve sütünün artacağını düşünerek aşırı tatlı ve unlu gıda alması gerekli değildir. Yalnızca düzenli ve dengeli beslenmek yeterlidi r. Düzenli ve dengeli beslenme için her besin grubundan bir yiyeceğin öğünlerde bulunmasına dikkat edilmelid ir.

Tüketilmesi gerekenle r
1. Unlu gıdalar: Ekmek, makarna, bulgur vb.
2. Et ürünleri: Et, yumurta, balık, mercimek vb.
3. Süt ve süt ürünleri: Süt, yoğurt, peynir, muhallebi vb.
4. Sebze ve meyveler: Ispanak, kabak, şeftali, portakal vb.

Uzak durulması gerekenle r
Emziren annenin kahve, çay ya da kola gibi içecekleri daha az tüketmesi, mümkünse tüketmemesi gerekir. Emziren anneler sigara kullanmak tan kaçınmalıdır. Alkol alımı da anne sütünün azalmasına neden olabilir. Emziren anne alkol kullanmak tan kaçınmalıdır.

Lohusalık döneminde dikkat edilmesi gerekenle r

• Bebeği ilk 6 ay sadece anne sütü ile besleyin.

• 6 aydan itibaren ek besinlere başlayın.

• 2 yaşına kadar ek besinlerl e birlikte emzirmeye devam edin.

• Psikoloji k değişiklikler ve hassasiye t normaldir . Bu eğişimlerin doğal oldunu unutmayın.

Lohusalar a öneriler

• Bir arkadaşınız veya yakınınızla şikayetlerinizi paylaşırsanız sizi çok rahatlata bilir.

• Haftada bir olsa bile bir günü kendinize ayırın, bir arkadaşınızla buluşun, sevdiğiniz bir sporu veya aktivitey i yapın.

• Doktorunu za her zaman yakınlık gösterin, takıldığınız yerde çekinmeden sorularınızı sorun.

• Bebeğiniz uyurken siz de uyumaya çalışın.

• Etrafınızdaki akraba ve arkadaşlarınızdan ihtiyaç duyduğunuzda yardım isteyin.

• Annelerin yediği yiyecekle r bazen bebeğin huzursuz olmasına neden olur. Bu konuda doktorunu zla konuşun.

• Zaman bulduğunuz anlarda sıcak bir banyo almanız, ya da yatağa uzanarak birkaç sayfa kitap okumanız önemlidir.

Op. Dr. Haşim CEMAL
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Dr. Pakize Tarzi Tup Bebek Merkezi
 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi