Gönderen Konu: Mutlu çocuklar yetiştirmenın yolları  (Okunma sayısı 1948 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Çakır

  • Hayalperest
  • Co-Admin
  • GemlikForum Daimi Üye
  • *
  • İleti: 2.415
  • ÜYENİN İTİBARI 213
  • Cinsiyet: Bayan
Mutlu çocuklar yetiştirmenın yolları
« : 26 Mart 2009, 15:45:40 »
 Mutlu Çocuklar Yetiştirmek


Çocuğunuza, ruhunu hayatı boyunca besleyece k "pozitif bakış açısı" kazandırın. Bu çocukları, kendinden emin, optimist ve başarılı yapıyor. İşte şu basit yolları deneyin.. .

1- Çocuğunuzla bire bir vakit geçirin. Onunla beraber yerde oturup yap boz yapın, mutfakta beraber omlet yapın, banyo yapmadan önce beraber yüzünüzü boyayın, parkta beraber kaydıraktan kayın.

2- Değer yargılarını geliştirin. Ona sorumlulu kları olan değerli bir vatandaş olduğunu aşılayın. Etrafındaki insanların hayatında fark yaratacak kapasited e olduğunu gösterin. Mesela kullanmadığı oyuncakla rı beraber biriktiri p, bir derneye bağışlayın. Eski gazeteler i biriktirm eyi, geri dönüşümü ona onun dilinde anlatın.

3- Aktivitel erde ona katılın, beraber bisiklete binin, beraber yürümeye, yüzmeye gidin, hem onu teşvik edersiniz hemde bol bol spor yapmış olursunuz .

4- Espri yapın, fıkralar anlatın, arada bir birbirini ze takılın, bol bol gülün, gülmek daha fazla oksijen solumanızı sağlar.

5- Çocuğunuzu iyi bir iş yaptığında tebrik edin, ona hangi konularda başarılı olduğunu açıkça anlatın. Mesela ödevini bitirdiğinde "resminde kullandığın renkleri çok beğendim ..." gibi detay verin. Yaptığı proje hakkında konuşun. Çocuğunuzu hediye ile değil övgülerle ödüllendirin.

6- Çocuğunuzun iyi yemek yemesine özen gösterin. Yemek aralarında yoğurt, meyva ve bol su verin. Yemek yemez diye öğün araları çocuğunuzu aç bırakmayın, hem psikoloji sini etkiler hem de kilo kaybına neden olur.

7- Çocuğunuza hayal gücünü kullanabi leceği oyunlar yaratın. Resim yapmak hem hayal gücünü geliştirecektir hemde yaptığı resimden dolayı tatmin hissi doğacaktır.

8- Günde 4 kere çocuğunuzu kucaklayın, 8 kere öpün, 16 kere ona gülümseyin. Tüm bunlar size kat kat geri dönecek.

9- Çocuğunuzu dinlemesi ni öğrenin, lafını yarıda kesmeyin, başka bir işle ilgileniy orsanız, bırakın ve ona konsantre olun. Söylediği şeylerin önemli olduğunu onu dinleyere k gösterebilirsiniz. Bırakın aynı şeyleri tekrar etsin, siz hep aynı dikkatle dinleyin.

10- Mükemmeliyetçiliği bırakın. Çocuğunuzun yarıda bıraktığı bir işi bitirmeye veya düzeltmeye çalışmanız onun kendine güvenini sarsar. Masayı silerken atladığı köşeyi tekrar silmenız veya beraber diktiğiniz saksıyı düzeltmenız ona yaptığı işin iyi olmadığı hissini verecekti r. çocuğunuzun yaptığı işi düzeltmek için elinizi uzattığınızda bir daha düşünün ! Eğer yaptığı iş tehlike yaratmıyorsa, sağlığa zararlı değilse elinizi geri çekin.

11- Karşılaştığı güçlükleri kendi başına aşmasını öğretin. Ayakkabı bağlarını yavaşta olsa bekleyin kendi bağlasın, çamaşırları asmanızda yardım etmek istiyor, beraber asın. Merdivenl erden kendi inmek istiyor, önünde yürümek şartıyla bırakın insin. Üstünden gelemeyec eği bir problemle karşılaştığında size problemi anlatmasını söyleyin ve çözümüne beraber karar verin.

12- Sevdiği şeyleri yapmasına izin verin, gereksiz kısıtlama enerjisin i ve heycanını dışa atmasını engeller buda ona sıkıntı verir. Unutmayın... oyuncakla rını toplamayı öğrenmesi için önce dağıtabilmesi lazım.


 
Güneşi DOĞDUĞU GİBİ, Sαbαhı GELDİĞİ GİBİ, Sevdiğin insαnı OLDUĞU GİBİ' kαbul et..!!..

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi