Gönderen Konu: Normal doğum depresyonu azaltıyor!  (Okunma sayısı 1678 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Herbiseyim

  • Kraliçe Admin :)
  • Moderatör
  • Profesyonel Üye
  • *
  • İleti: 4.171
  • ÜYENİN İTİBARI 296
  • Cinsiyet: Bayan
  • ne safagı yaw safakmı kalmıs :) yuppii
Normal doğum depresyonu azaltıyor!
« : 24 Aralık 2008, 10:11:50 »
Normal Doğum Depresyon u Azaltıyor

Doğum yönteminin nasıl olacağı, anne adaylarının 9 ay boyunca en fazla düşündükleri konuların başında geliyor. Acıbadem Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Aylin Karahasan, ağrısız doğumun keşfiyle doğumun anne adaylarının hafızasında şiddetli ve ağrı verici olmaktan çıktığını söylüyor.

Acıbadem Bakırköy Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Sorumlusu Prof. Dr. Cihat Ünlü, doğumun sezaryen yöntemi ile yapılması yönündeki kararı hekimin vermesi gerektiğini belirtiyo r. Prof. Ünlü, “Hastalar genelde bilgisizl ik ve ağrıdan dolayı normal doğumu tercih etmezler. Bu nedenle hastanın önceden gebelik ve doğum hakkında bilgilend irilmesi önemli. Doğum sırasında uygulanan ağrıyı azaltıcı yöntemler anne adaylarının da normal doğumu tercih etmesini sağlayabilir” diyor.

ZOR DOĞUMDA SEZARYEN UYGULANABİLİR
Hamileler normal doğum ve sezaryen ile ilgili çeşitli korkular yaşıyor. Her iki yöntemin de gerekliliğine hekimin karar vermesi en doğru yaklaşım. Prof. Cihat Ünlü, normal doğum ve sezaryeni n hangi durumlard a uygulandığını şöyle özetliyor:

- Normal doğumun avantajı, insan anatomisi ne uygun, bir kadının hayatında yaşayabileceği en mutlu anlardan biri olmasıdır. Anne ve bebek arasındaki duygusal bağı kuvvetlen dirir. Annenin günlük aktivitel erine daha kısa sürede başlamasını sağlar. Zor doğum olmadığı sürece normal doğumun dezavanta jı yoktur.

- Sezaryen sadece gerekli durumlard a uygulanma lıdır. Bu işlem bir ameliyattır. Avantajı, bebek ve annenin hayatını tehdit eden ya da normal doğumun mümkün olmadığı durumlard a doğumun sorunsuz olmasını sağlamasıdır.

NORMAL DOĞUMDA, DOĞUM SONRASI DEPRESYON AZALIYOR
Acıbadem Bursa Hastanesi’nden Dr. Aylin Karahasan, normal doğum eyleminin ne zaman başlayacağının önceden bilinemem esi ve uygunsuz zaman ve ortamlard a başlayacağı korkusunu n anne adaylarını tedirgin ettiğini belirtiyo r. Bu korkuları ortadan kaldırmak için anne adayının doktoru tarafından önceden bilgilend irilmesi gerekiyor . Normal doğumda anne ve bebek arasındaki duygusal temasın daha yoğun olması, doğum sonrası karşılaşılan depresyon un şiddetini azaltıyor. Normal doğumda ayağa kalkıp normal günlük aktivitel ere dönme süresi sezaryend en daha kısa.

SEZARYEND E HASTANEDE KALIŞ SÜRESİ FAZLA
Normal ve sezaryen ile yapılan doğum arasında çeşitli farklılıklar var. Prof. Dr. Cihat Ünlü, normal doğumda annenin hastanede kalma süresi 1–2 günle sınırlı olurken, sezaryend e bu sürenin ortalama üç güne kadar uzayabild iğini söylüyor. Sezaryen sonrası hasta 7-8 gün içinde normal hayatına dönebiliyor. Normal doğumda ayrıca doğum esnasında bebeğin akciğerleri sıkışarak içerisindeki amniotik sıvıyı boşalttığı için yeni doğan soluk alıp vermeye daha hazırlıklı oluyor. Sezaryen ile doğum ise genel olarak normal doğumun olanaksız ya da riskli olduğu durumlard a öneriliyor. Sezaryeni n en önemli avantajı normal doğum sırasında bebek açısından mevcut riskleri en aza indirmesi .

SEZARYEN UZMAN ELLERDE BAŞARILI
Sezaryeni n olumsuz yönlerini anlatan Dr. Aylin Karahasan, sezaryeni n bir operasyon olduğunu hatırlatarak, “Bu nedenle cerrahini n getirebil eceği organ yaralanma ları, kanama ve enfeksiyo n riskinin varlığı unutulmam alı. Mesane ve barsaklar gibi komşu organların dikkatle korunması, uygun ameliyat tekniği, antibiyot ik ile koruma, genel anestezi yerine epidural anestezin in seçilmesi riskleri en az düzeye indirmekl e beraber riski sıfırlamıyor” diye konuştu. Uzun dönemde ise dikiş yerlerind e zaman zaman ağrılar olması ve karın içinde ameliyata bağlı yapışıklıkların olması sezaryeni n diğer olumsuz yönleri arasında.

SEZARYEN NE ZAMAN ÖNERİLİYOR?
Diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de en sık yapılan ameliyat şekli sezaryen. Dr. Aylin Karahasan, doğum şekli olarak sezaryeni n tercih edildiği durumları ise şöyle açıklıyor:

- Normal doğum çok zor olacaksa sezaryen tercih edilebili r.

- Annenin kemik yapısının doğuma elverişsiz olması.

- Bebeğin rahim ağzını tam veya yarım kapatması veya erken ayrılması.

- Bebeğin yan duruşta olması.

- Bebeğin yapısının iri olması.

- Duruşu uygunsuz olan çoğul gebelikle r.

- Bebek kalp atışlarının bozuk olması.

- Doğum yolunu tıkayan kitleler.

- Annede aktif genital herpes enfeksiyo nu.

- İlerlemeyen doğum eylemi.

- Kordon sarkması.

- Doğum eylemi sırasında bebeğin strese girmesi ve kalp atışlarında azalma.

- Annede beyin anevrizma sı gibi ıkınmanın riskli olduğu durumlar.

- Bebeğin 1500 gramdan küçük ve makatla geliş olması.

- Geçirilmiş sezaryen, geçirilmiş vajinal operasyon .

- Vajinismu s veya ileri derecede normal doğum fobisi gibi durumlard a da sezaryenl e doğum tercih edilebili r.

11.10.200 7
Acıbadem Bursa Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Aylin Karahasan 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi