Gönderen Konu: PARMAK EMME VE EMZİK KULLANIMI  (Okunma sayısı 1765 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Herbiseyim

  • Kraliçe Admin :)
  • Moderatör
  • Profesyonel Üye
  • *
  • İleti: 4.171
  • ÜYENİN İTİBARI 296
  • Cinsiyet: Bayan
  • ne safagı yaw safakmı kalmıs :) yuppii
PARMAK EMME VE EMZİK KULLANIMI
« : 24 Aralık 2008, 10:08:08 »
Parmak Emme ve Emzik KullanımıParmak Emme ve Emzik Kullanımı

Bebeğiniz parmağını emiyor ya da emzik mi kullanıyor? Korkmanıza gerek yok. Bu alışkanlık bebekler arasında çok yaygındır ve onların üzerinde yatıştırıcı bir etkisi bulunur. Bütün bebekler emme ihtiyacı duyarlar. Hatta bazı bebekler anne karnındayken parmaklarını emmeye başlarken bazıları doğduktan hemen sonra bunu yapar.

Bebekleri n büyük çoğunluğu ilk bebeklik çağlarında mutlaka bir dönem başparmaklarını ya da diğer parmaklarını emerler. Parmaklarını emen çok sayıda bebek, altı ya da yedi aylıkken bu alışkanlığını terkeder. Kaygılanmanızı gerektire cek iki durum vardır. Birincisi çocuğunuzun 6-8 yaşlarına kadar buna devam etmesi, ikincisi ise bu alışkanlığın çocuğunuzun ağzına veya dişlerine zarar vermeye başlamasıdır. Çocuğunuzun damağında değişiklikler görürseniz ya da dişlerinin dizilişinde bir anormalli k farkeders eniz mutlaka çocuk doktorunu za veya bir diş doktoruna başvurmalısınız.

Bazı bebekler parmakları yerine emzik emmeyi tercih ederler. Ebeveynle r genellikl e emzik kullanımına sert tepkiler verir. Kimileri, emzikleri n görünüşünden dolayı emziğe karşı çıkarken, bazıları emzik kullanımının çocuğa zarar verdiğini düşünür. Bu doğru değildir. Emzik kullanımı hiçbir tbbi ve psikoloji k probleme yol açmaz. Bebek anne sütüyle veya biberonla beslenmenın de ötesinde emme ihtiyacı içindeyse emzik onun bu ihiyacını giderecek tir.

Bu emziğin bebeğinizin beslenmes inin yerini alması veya beslenmes ini geciktirm esi anlamına gelmemeli dir. Sadece bebeğinizin aç olmadığından emin olduğunuzda, beslenmed en sonra ya da beslenme aralarında emzik kullanmasına izin vermelisi niz. Eğer bebeğiniz açsa ve siz onu beslemek yerine emzik veriyorsa nız, bu durum onun üzülmesine neden olabilir. En iyisi ne zaman emzik kullanıp kullanmay acağına çocuğunuzun karar vermesidi r.

Bazı bebekler uyumak için emzik kullanırlar. Uyurken emzik kullanmanın yarattığı en büyük sıkıntı, emziğin bebeğin ağzından düşmesi sebebiyle bebeğin sık sık uyanmasıdır. Bebeğiniz biraz büyüyüp emziği bulup tekrar ağzına koyma becerisin i kazandıktan sonra sorun kalmayaca ktır. Bu döneme kadar bebeğiniz geceleri emziğini vermenız için ağlayabilir. Bu sorunu çözmek için kesinlikl e emziği karyolaya, bebeğinizin eline ya da boynuna bağlamamalısınız. Bu çok tehlikeli dir. Ciddi yaralanma lar ve hatta ölümle sonuçlanan durumlar yaşanabilir.

Eğer bebeğiniz emzik alışkanlığı edinmişse, güvenli emzikler kullandığınızdan emin olmalısınız. Bir emzik alacağınız zaman, güvenilirliğinden emin olmak için aşağıdaki noktalara dikkat etmelisin iz:

• Yumuşak bir meme başına sahip tek parçalı modellerd en alın (bazı modeller iki parçaya ayrılabiliyor)
• Bebeğin bütün emziği ağzına sokmaması için koruyucu kalkanın bir taraftan diğer tarafa en az 3 cm olması gerekir. Ayrıca, koruyucu kalkan dayanıklı plastikte n yapılmış olmalı ve üzerinde hava delikleri bulunmalıdır.
• Emziğin bulaşık makinesin de yıkanabildiğinden emin olun. Emziğin üzerindeki talimatla rı izleyerek kullanımdan önce emziği kaynatmalı ya da bulaşık makinesin e atmalısınız. Çocuğunuz 6 aylık olup mikroplar a karşı dayanıklılık kazanana kadar emziği sık sık bu şekilde temizleme lisiniz. Bebeğinizin bu yolla enfeksiyo n kapmaya karşı daha dirençli olduğu ileriki aylarda, emziği sabunla yıkayıp temiz suyla durulayar ak temizleye bilirsini z.
• Emzikler farklı büyüklüklerde olurlar. Bebeğinizin huzuru ve rahatı için emziğin yaşıyla orantılı büyüklükte olduğuna dikkat edin
• Emzikleri n ağza alınan plastik kısımları çeşitli şekillerde olabilir. Dişlere ve çeneye uygun yapıda olanlarda n standart biberon emzikleri ne kadar farklı çeşitler vardır. Bebeğinizin tercih edeceği emziği bulana kadar farklı biçimleri denemenız gerekecek tir
• Birden fazla emzik alın. En çok ihtiyaç duyduğunuz anda emziğiniz kaybolabi lir ya da yere düşebilir
• Hiçbir zaman emziği bebeğinizin boynuna, eline veya karyolasına bağlamayın. Ciddi yaralanma lar hatta ölümle sonuçlanan tehlikeli durumlar yaşanma riski çok yüksektir.
• Biberonun başını emzik olarak kullanmayın. Bebek güçlü bir şekilde emdiğinde meme başı halkadan fırlayabilir ve onu boğabilir
• Emzikler zamanla dağılıp, parçalanırlar. Lastiğin renk değiştirip değiştirmediğini veya yırtılmadığını sürekli kontrol edin. Eğer böyle bir durum varsa emziği yenisiyle değiştirin.

Parmak Emmeyi ve Emzik Kullanmayı Bırakma
Bebekler büyüyüp geliştikçe emme ihtiyaçları ortadan kalkar. 6 ile 8 yaşlarından sonra parmaklarını emmeye devam eden çocuklar arkadaşları, kardeşleri ve akrabaları tarafından yapılan çeşitli yorumlarl a karşılaşırlar. Bu yorumlar bazen çocuğun parpaklarını emmeyi bırakmasını sağlar. Çoğu ebeveyn, yaşıtlarının psikoloji k baskısı olmadan çocuklarının bu davranışı terk etmelerin i isterler.
Eğer büyüyen çocuğunuzu emme alışkanlığından kurtarmak istiyorsa nız yapacağınız ilk şey çocuğunuzun bu davranışınI çok önemsememektir. Genellikl e emme alışkanlıkları zamanla ortadan kalkar. Sert sözler söylemek, alaya almak veya cezalandırmak çocuğunuzun üzülmesine neden olur ve alışkanlığın daha da terk edilmez bir hal almasına yol açar. Cezalandırmak, çocuğunuzu alışkanlıklarından kurtarmak için kesinlikl e etkin bir yöntem değildir.
Büyük çocuklar (genellikl e 3 yaşından büyük olanlar), emme alışkanlığını can sıkıntısından kurtulmak için sürdürüyor olabilirl er. Çocuğunuzun dikkatini, ona eğlenceli gelecek aktivitel ere çekmeye çalışın. İyi davranışı ödüllendirmek, değişim sağlamak için herzaman en iyi yoldur. Çocuğunuzu, parmağını emmediği ya da emzik kullanmadığı zaman güzel sözlerle övün ve ödüllendirin. Yıldız tabloları, günlük ödüller ve özellikle gündüzleri yapılan küçük hatırlatmalar da ayrıca yardımcı olacaktır.
Eğer çocuğunuzun bu durumunda değişiklik olmuyorsa, pediatri doktorunu zdan yardım alıp çocuğunuzu bu alışkanlıktan kurtarmanın yollarını bulmalısınız.
Doktorunu z çocuğunuzun parmağını, ona emmemesi gerektiğini hatırlatacak plastik bir band ile kaplamanızı ya da parmağın ucuna uyan koruyucu bir kapak takmanızı isteyebil ir. Çocuğunuzu hangi tedavi şeklinin seçileceği konusuna dahil etmenız gerekir. Bu metodları kullanmad an önce çocuğunuza anlatmalısınız. Eğer bu metodlar çocuğunuzu korkutuyo rsa veya sinirli yapıyorsa hemen bırakmalısınız.
Eğer bütün bu anlatılan yöntemleri denediyse niz ve çocuğunuzun dişleri emme davranışından etkilenme ye başladıysa, bir diş doktoruyl a görüşmenız gerekecek tir. Bazı diş doktorları, parmakların çocuğunuzun dişlerine ya da damağına zarar vermemesi için ağıza engelleyi ci bir alet takacaktır. Bu aletler başparmağı ya da diğer parmakları ağza sokmayı genellikl e çok tatsızlaştırdığı için çocuğunuz parmağını ağzına soktuğu gibi geri çıkaracaktır.
Bazı duygusal üzüntüler ya da stres ile ilgili problemle r, çocuğunuzun parmağını emmesine veya emzik kullanmasına neden olabilir. Ayrıca, çocuğunuz bu davranıştan bir türlü kendisini alamayan ender çocuklardan da olabilir. Bu arada, çoğunlukla çocuklar okulda kaldıkları sürece emme davranışından uzak dururlar. Bu arkadaş baskısının bir sonucudur . Aynı çocuklar, üzgün oldukları zaman kendileri ni yatıştırmak ya da uyuyabilm ek için emmeyi bir yol olarak görebilirler. Bu genellikl e gizli olarak yapılır ve çocuk üzerinde fiziksel veya duygusal bir zarara yol açmaz. Çocuğunuzun bu tür bir davranıştan uzak durması için ona uygulayac ağınız baskı iyilikten çok kötülük anlamına gelebilir . Gizli olarak emmeye devam eden çocuklar bu alışkanlıklarını bizzat kendileri bırakırlar.

Kaynak: “American Academy of Pediatric s” Web Sitesi www.aap.org--------------------------------------------------------------------------------

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi