Gönderen Konu: "Gemlik'e Giremezsiniz"  (Okunma sayısı 1330 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uğur YUCA

  • FotokoliK
  • Gemlik Forum Hayranı
  • ***********
  • İleti: 5.923
  • ÜYENİN İTİBARI 556
  • Cinsiyet: Bay
  • Yaşıyorsan Gelecege bak
    • uguryuca
"Gemlik'e Giremezsiniz"
« : 09 Ekim 2011, 17:18:42 »


PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın, yaklaşık 80 gündür  "hava muhalefet i  var" ve "koster bozuk"  gerekçeleriyle avukatları ve ailesiyle görüştürülmemesini protesto amacıyla Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekler i Federasyo nu (TUHAD-FED) tarafından düzenlenen "Büyük Gemlik Yürüyüşü" yapılamadı.
"Her türlü faaliyet yasaklanmıştır"

Bursa'nın Gemlik ilçesinde yapılması planlanan yürüyüş,  Bursa Valiliği tarafından yasaklanmıştı.

Bursa Valisi Şahabettin Harput, 7. Ekim Cuma günü basın toplantısı düzenleyerek," 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu'nun 17'nci maddesi uyarınca bugün yapılmak istenen yürüyüşten bir gün önce ve  sonrasını kapsayaca k biçimde Bursa ve ilçelerinde her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü ve buna ilişkin her türlü faaliyetl er yasaklanmıştır" demişti.

Bursa'nın Ankara, İstanbul ve İzmir girişlerinde dün gece saatlerin den itibaren yoğun güvenlik önlemleri alındı. 500'den fazla jandarma ve polisin görevlendirildiği kontrol noktalarında araçlar ve otobüsler durduruld u, kimlik sorgulama sı ve arama yapıldı.

Gece yarısından itibaren sıklaştırılan kimlik ve araç kontrolle rinde  "şüpheli" kişiler ilçe emniyet müdürlüğüne götürülerek sorgulandı.
"Gemlik'e giremiyor uz"

Gemlik'teki bazı  ev ve  işyerlerine  yapılması planlanan yürüyüşü protesto etmek için Türk bayrakları asıldı. İstiklal Marşı okumak isteyen bir grup polis engeliyle karşılaştı. Grup yolu trafiğe kapattı; Türk bayrağı açarak, topluca İstiklal Marşı okudu, PKK aleyhine sloganlar attı.

Demokrati k Toplum Kongresi (DTK)  Eş Başkanı Aysel Tuğluk, uygulanan yasak nedeniyle Bursa'ya girilemed iği için yürüyüşün yapılamayacağını söyledi.

 "Türkiye'nin her yerinden yola çıkıldı ama olmadı. Çeşitli illerden dün yola çıkışlar olacaktı ve bu sabah Gemlik'te olunacaktı. Gelemiyor uz, engelleni yor. Arkadaşlarımız engellend iği için program gerçekleştirilemedi. Yasaklama kararı nedeniyle insanlar  bulundukl arı illerden çıkamayınca dönmek zorunda kaldılar."
Yurt çapında yasak vardı

Fırat News Agency (ANF) haberine göre, Tuğluk'un bahsettiği "yurt çapındaki yasak" çeşitli illerden Bursa'ya hareket etmek isteyenle rin polis tarafından engellenm esi ve otobüs şöforlerinin gözaltına alınmasıyla ortaya çıktı.

"İzmir'de gece saat 22.30'da yola çıkmayı planlayan Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) İl binası önünde toplanmak istenen kitle polis ablukasıyla karşılaştı. Kitleyi Gemlik'e götürecek araçlar ise polis tarafından bağlandı.

Manisa'da 'Gemlik yürüyüşü' için halk araçları ile Fevzi Çakmak Mahallesi'nde toplandı. Buradan hareket etmek isteyen kitlenin önünü kesen polisler ve jandarma, Manisa Valiliği'nin talimatı olduğu gerekçesiyle araçların geçişine izin vermedi. Yurttaşlar, Manisa'nın Turgutlu İlçesi'ne giderek engelleme leri basın açıklaması ile protesto etti."

Aydın'dan yola çıkan araçlar da kent çıkışında polisler tarafından engellend i. Valiliğin kararı olduğu gerekçesiyle araçların çıkışına izin verilmeme sini BDP Aydın İl Örgütü yaptığı basın açıklamasıyla protesto etti.

Adana'da da yürüyüşe katılmak isteyenle r engellend i. Yürüyüş için önceden belirlene n otobüslerin hareket noktaları ile kent giriş çıkışlarını polis ablukaya alırken, halk durumu basın açıklaması ile protesto etti.

İstanbul'un tüm ilçelerinde belirlene n hareket noktalarına saatler öncesinde yoğun polis gücü yığılarak yürüyüşlere izin verilmedi . Gemlik'e gitmek üzere kiralanan otobüs şoförlerinin bir kısmı polisler tarafından gözaltına alınırken, diğer arabalara ise çeşitli gerekçelerle trafik cezaları kesildi.

Engelleme nın olduğu bir diğer ilçe ise Beyoğlu oldu. BDP İstanbul Milletvek ili Sebahat Tuncel, BDP İstanbul İl Başkanı Hüseyin Çalışçı'nın aralarında bulunduğu grup saat 00.00'da kalkacak otobüse binmek amacıyla Dolapdere'de toplandı. Ancak polisler saatler önceden Dolapdere'ye gelerek, ara sokaklard a ve Bilgi Üniversitesi önünde önlemler aldı. Yüzlerce polis ve zırhlı araç, kitlenin önünde barikat kurarak izin vermedi.  Kitle ise oturma eylemi gerçekleştirildi."

Sebahat Tuncel, konuya ilişkin açıklamasında, "Sürecin önü İmralı'da tıkanmıştır. Açılması için İmralı'ya müzakere başlamalı. Ne yazık ki buradan Gemlik'e gidemiyor uz. Demokrasi bu ülkeye ancak Kürt halkının özgürleşmesiyle gelir. Demokrasi yi de biz getireceğiz" dedi.  (IC)

haber kaynak : bianet

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi