Gönderen Konu: Dis sagligiyla ilgili dogru ve yanlislar‏  (Okunma sayısı 2119 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Çakır

  • Hayalperest
  • Co-Admin
  • GemlikForum Daimi Üye
  • *
  • İleti: 2.415
  • ÜYENİN İTİBARI 213
  • Cinsiyet: Bayan
Dis sagligiyla ilgili dogru ve yanlislar‏
« : 20 Ocak 2010, 17:33:56 »
Diş sağlığıyla ilgili doğru ve yanlışlar

Bembeyaz dişlere sahip olmada ilk adım, diş sağlığı hakkında bilinçli olmaktır.

Dişlerimi karbonatl a bastırarak fırçalıyorum ki beyazlasın”, “Diş taşlarımı temizlett im, daha da kötü oldu”, “ Diş ağrısına kolonya iyi geliyor”… Hangisi doğru hangisi yanlış? Maalesef halk arasında doğru bilinen yanlışlar diş kayıplarından, diş eti rahatsızlıklarına kadar pek soruna neden oluyor. Bu nedenle diş sağlığına oldukça bilinçli bir şekilde yaklaşmamız gerekiyor . İşte diş hastalıklarında doğru bilinen yanlışlar…

“Dişlerimde önemli bir problem yoksa, diş hekimine gitmeme gerek yok. Nasıl olsa problem olsa hissederi m.” (YANLIŞ)
Genelde aksayan diş hekimi kontrolle ri erken teşhisi imkansız kılar. Erken tanıyla saptanıp en kolay yolla çözülebilecek diş problemin iz için, daha fazla zaman ve para harcamak zorunda kalabilir siniz.

“Dişlerimi çok sert fırçayla bastıra bastıra, çok uzun süre ve çok sık fırçalıyorum. Ama buna rağmen dişlerim beyazlamıyor, rengi hep aynı.” (YANLIŞ)
Fırçalamadaki amaç, ağız hijyenimi zi en iyi seviyede tutup, dişlerimizi en iyi şekilde temizleme ktir. Dişleri çok sert fırça, çok sert kuvvetle, çok uzun süreyle fırçalama, mine tabakalarında aşınmaya neden olur. Dişin alt tabakasının ortaya çıkması, hassaslaşmasına ve daha sarı görünmesine neden olur. Memorial Suadiye Tıp Merkezi Diş Hastalıkları Bölümü’nden Dt. Aslı Tapan, bir diş hekimi yardımıyla ağız bakımı yöntemlerinin ve etkin ürünlerin saptanara k belirlenm esi gerektiğini söylüyor ve “Eğer dişlerde kalıcı bir beyazlık arzulanıyorsa, yine diş hekimi kontrolü ile yapılacak uygun beyazlatm a yöntemlerini öğrenmek ve uygulamak daha doğru olur” diyor.

“Dişlerimi karbonat ve tuzla fırçalıyorum; çok beyazladı.” (YANLIŞ)
Bu işlem çok bilinçli bir yaklaşım olmamasının yanı sıra, diş minesinde oluşan çizikler nedeniyle daha fazla renk değişikliği yapabilir .

“Yaş açısından çok geç kaldım artık. Dişlerimdeki çapraşıklıklar artık düzelmez.” (YANLIŞ)
İlerleyen yaşınız kaybedilm iş zaman olmayabil ir. Artık her yaşta ortodonti k tedavinin mümkün olduğunu söylemek doğru olur.

“Diş taşlarımı temizletm ek istemiyor um, çünkü diş minelerim çizilir, daha fazla renklenir, daha fazla taş oluşur.” (YANLIŞ)
Diş yüzeyinde oluşan taş ve plak temizlenm ediği takdirde, daha yoğun sorunlara yol açar. Diş etleriniz de kanama, hassasiye t, ilerleyen vakalarda sallanma, daha yoğunlaşan periodont al problemle rle beraber dişinizi kaybetmenıze neden olabilir. Dolayısıyla, diş yüzeyinde olmaması gerekli taş ve plak uzaklaştırılmalı, diş minesine herhangi bir zarar vermesi önlenmelidir.

“Kalıcı olarak dişlerimi beyazlatm ak istiyorum . Dişimin minesi eriyip hassaslaşır diye endişeleniyorum.” (YANLIŞ)
Diş hekimi kontrolünde belirlene n yöntemler ve hastanın beklentis ine uygun bir ortak çalışma yürütülerek yapılan bilinçli beyazlatm anın hiçbir zararı yoktur.

“Ağzımdaki hareketli protezler i çamaşır suyu ve leke çıkarıcı ürünlere koyuyorum, çok temizleni yor.” (YANLIŞ)
Bu tür temizlik malzemele ri, özellikle metal destekli protezler de, metali korozyona uğratıp protezini zi kırılgan hale getirir ve bozar. Protezini zi en iyi temizleme yöntemi, çok güzel fırçalayıp özel temizleme tabletler ini kullanmak tır.

“Diş fırçalarken dişlerim çok kanıyor. Ben de diş etlerim sağlıklı olsun, iltihap boşalsın diye, bastırarak ve kanata kanata fırçalıyorum.” (YANLIŞ)
Kanama, diş eti hastalığının en önemli belirtisi dir. Fırçalama esnasında yoğun oluşan kanama, sizi hemen bir diş hekimine götürme sebebidir .

“Dişim çok ağrıyordu. Dişin üzerine kolonya, rakı, kesmeyinc e akü suyu koydum. Ağrım hemen kesildi.” (YANLIŞ)
Bu tür maddeler ağrı kesici ve tedavi edici özelliği bulunmadığından, sıkıntınızı geçirmeyecektir. Diş etleriniz de hasarlara neden olacaktır. Dişteki ağrı ancak mevcut sorun ortadan kaldırıldığında kaybolaca ktır.

“Dişimi uyuşturmadan çektirdim. Bir kere ağza uyuşturucu madde yapılırsa, tüm dişlerimi kaybederi m.” (YANLIŞ)
Diş hekimliğinde kullanılan lokal anestezik maddeleri n bağımlılık yapma, diş dökme gibi yan etkileri yoktur.

“Çocuğum süt dişlerini nasıl olsa kaybedece k. Dolguya ne gerek var; çekelim gitsin!” (YANLIŞ)
Süt dişleri, alttan gelen daimi dişler için rehberlik görevi üstlenir. Erken yaşta çekimin alttan gelen dişin doğru gelmemesi, oluşabilecek diş çapraşıklıkları, çene kemiği gelişim bozuklukl arı gibi sıkıntılara yol açar. Tedaviler ini önemsemek gerekir.

“Hamileliğimde diş tedavisi yaptıramam. Zaten hamilelik bir diş kaybettir ir.” (YANLIŞ)
Yeterli ağız bakımının sağlanamaması, tedavi edilmeyen çürük ve diş eti hastalıklarının varlığı, diş kaybettir ebilir. Artık diş tedaviler i hamileliğin her döneminde yapılabilir. Ancak bu dönemlerde, aciliyet gereken sıkıntıları belirleme k faydalı olur.

“Ağrıyan dişin bana faydası olmaz. Kanal tedavisi de, dolgu da tutmaz.” (YANLIŞ)
Her ne olursa olsun, kişinin kendi dişi kadar sağlıklı bir protez, ne estetik, ne de fonksiyon olarak mümkündür. Kendi dişlerimizi sağlıklı bir şekilde korumak önemlidir.
 
Güneşi DOĞDUĞU GİBİ, Sαbαhı GELDİĞİ GİBİ, Sevdiğin insαnı OLDUĞU GİBİ' kαbul et..!!..

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi