Gemlik'te Deniz Kirliliği

Başlatan KeNaDu, Tem 30, 2010, 01:15 ÖS

« önceki - sonraki »

KeNaDu

Gemlik Körfez Gazetesi'nde Berkay Karabulut imzalı haber ve Gemlik Balıkçılar Derneği Başkanı Hüseyin Dalarel'in yorumu...

Haber:
İlçemizde geçtiğimiz gün başlayan yağmurun sebebiyet verdiği sanılan ve Gemlik Körfezi'ni kızıl bir görüntüye bırakan kirlilik Çarşamba gü nü öğle saatlerinden itibaren başlayan kuvvetli poyrazın et kisiyle etkisini kaybetmeye başladı.
Kirliliğin tam olarak neden olduğu bilinmezken, eski balıkçı lar ilçe ve yazlık şeritleri Körfez'e bağlayan derelerin yağmurun etkisiyle ormanlardan sürüklediği toprağın denizde böyle bir kirliliğe sebebiyet verdiğini iddia ettiler.
Kirli deniz ilçenin denize girilebilen sahil şeritlerinde yazlıkçıların sıcak havalarda plajlarda kalmasına neden olmuş, özellikle Bur sa ve çevresinden biraz olsun serinlemek için gelen günü birlikçilerin hayal kırıklığı ile evlerine dönmesine neden olmuştu.Sıcak havadan buna lan yazlıkçıların poy razın devam etmesi durumunda yarından itibaren temiz bir denizde serinlemeleri
bekleniyor.

Haber Tarihi : 28.07.2010
Haber Editörü : BERKAY KARABULUT
Haber Kaynağı : gemlik korfez gazetesi

Yorum:
Dğerli gemlik körfez gazetesi yazarı haber editörü sayın berkay karabulut gazetenizin tüm yazılarını hergün takip eden biriyim bu haberi yazarken keşke bizlere danışsaydın.Ben marmara denizindeki kirlilik hakkında 3 senedir uğraş veriyorum ama söylediklerimizi ne ankara ne bursa nede gemlik kale bile almıyor.gelecek yıllarda denizimiz afrikadaki bataklıklara dönücek.Marmara denizindeki balıkı çocuklarızmıza ansiklobedilerden göstericeğiz.Sizin bahsettiğiniz gibi yağmur sularından kirlenmiyor denizdeki o kahverengi kirlilik canlı erimiş bir tek hücreli amip.İstediği kadar poyraz essin o kirli canlı varlık denizin dibine çöküp yatıyor poyraz bittimi tekrar yukarı çıkıyor.Ben bunu geçen ay Gemlik haLK konseyinde dile getirdim denizin şu nedenlerlen kirlendiğini denize girilmemesini söylediğim halde herkes duyarsız kaldı.Bakın ikigün evvelsi bir arkadaşımı hastanede gördüm çocuğunu denize sokmuş ve cocuk hastanede yoğun bakıma alınmış.denizi kirletenler başta haliçin atık sulsrı gemlik dörtyol deresine atılan karayolları turşucuların mermer fabrikarı ve orhangaziden gelen atıklar dışarıdan limanlarımıza gelen gemilerin atıkları.Ben burdan size söylüyorum Karsk deremize fabrikaların attıkları atıklara tespit edilip ceza yazmak okadar zormu gemlikte hepimiz elele vermişiz gemlik halkının sağlığıyla oynuyoruz.Ben diyorumki gelsinler gemlik denizini kurtarmak için bir komüsyon oluştursunlar bunun üstüne gidelim yoksa gemlik körfezinde gelecek hiç iyi değil bembeyaz değil kahverengi gözüküyor. saygılarımla
Yazan : HÜSEYİN DALAREL GEMLİK BALIKÇILAR DER.BAŞK.

http://www.gemlikkorfezgazetesi.com/newsdetail.asp?NewsID=9416
www.gemlikforum.com

Gemlik'in İlk Paylaşım ve Tartışma Platformu

KeNaDu

www.gemlikforum.com

Gemlik'in İlk Paylaşım ve Tartışma Platformu

Uğur YUCA

HÜSEYİN DALAREL GEMLİK BALIKÇILAR DER.BAŞK. dedigine harfiyen katılıyorum arıtma tesisi kuruldu neyi arıtıyor allah aşkına arıtıgı pisligi gece dereye salıkyor gemlik körfezinde balıkcılık git gide ölecek bir gemi batırılması şart balıklar yuva yapıp yumurta bırakması için yoksa kıyıda olta ile açıkta ag ile balık diye bişey kalmıyacak

axelle

İnanç; Görülmeyene inanamaktır.Görülmeyene inanırsan başkalarının görmediğini görürsün.

axelle

İnanç; Görülmeyene inanamaktır.Görülmeyene inanırsan başkalarının görmediğini görürsün.