Gönderen Konu: KPSS ye Nasıl Çalışılmalı???  (Okunma sayısı 2649 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uğur YUCA

  • FotokoliK
  • Gemlik Forum Hayranı
  • ***********
  • İleti: 5.923
  • ÜYENİN İTİBARI 556
  • Cinsiyet: Bay
  • Yaşıyorsan Gelecege bak
    • uguryuca
KPSS ye Nasıl Çalışılmalı???
« : 15 Mart 2009, 11:01:59 »
KPSS'ye hazırlanıyorsunuz fakat nerden ve nasıl başlayacağınızı bilmiyors unuz.İşte size KPSS çalışma hakkında bazı püf noktaları..

1) Çalışmaya başlamadan önce bir önceki yılda çıkmış kpss sorularını alın ve hepsini çözün doğrularınızı yanlışlarınızı bulun, hangi konularda eksikleri niz çok veya en çok hangi dersde zorlandınız? Eksikleri nizi bir yere not edin. Böylece Seviyeniz i öğrendiniz.

2) Hangi seviyede olduğunuzu öğrendikten sonra çalışmaya başlayacağınız kaynakları belirleyi n çok kaynaktan sa az ve kaliteli kaynak kitaplar almanızı tavsiye ederiz, böylece kaynak yığınları arasında kaybolup hangisind en başlayacağınızı düşünmek yerine belli kaynaklar hedefleyi p bunları bitirmeye çalışmanız daha avantaj sağlayacaktır.


3) Kaynaklarınızı belirledi kten sonra , KPSS sınavına nekadar bir zaman kaldığını hesaplaya rak her ay için bir çalışma programı yapmanız fakat program yaparken sadece içinde bulunduğunuz ay ile ilgili bir program yapmanız daha verimli olacaktır. Çünkü sizin için önemli olan şimdilik içinde bulunduğunuz ay dır ve bu ayı en verimli şekilde geçirmenızdir.Mesela bu ay şu dersleri ve şu konuları bitireceğim ve şu kadar test çözeceğim gibi bir plan yapabilir siniz.

4) Bir aylık programınızı yaptınız sıra günlük programda, KPSS de kesin başarı kazanmak istiyorsa nız aksatmama nız gereken bir günlük program şart.Bir gün aslında azımsanmayacak kadar önemli bir zaman dilimi ( her ne kadar önemsiz gibi görünse de) Çünkü saatler birbirini kovalamaz sa günler, günler birbirini kovalamas sa aylar oluşmaz, mesela hayatınızdan bir günü silebilir veya durdurabi lir veya geriye alabilirm isiniz ? bu yüzden her gününüzün ayrı bir yeri ve önemi vardır.Günlük yapacağınız işler bir ayınızın nasıl geçeceğini de aslında haber verir hep yarınlara ertelediğimiz işler aslında ertelediğimiz bir hayatın da habercisi dir. İşte bu yüzden ne olursa olsun mutlaka bir planınız olsun. Planlarınız da günlük olsun her akşam yatarken veya sabah kalktığınızda hemen planınızı oluşturun bugün şukadar ders çalışacağım, şu kadar soru çözeceğim gibi.

5) Planınızı da yaptınız ve günlük olarak ders çalışmaya başladınız.Konu çalıştıktan sonra asla ve asla konunun ardından konuyla ilgili alabildiğine soru çözmeyi unutmayın.Sadece konu çalışması yeterli değildir..Çözeceğiniz her soru yeni bir bilgi demektir ve yanlış yapma olasılıklarınızı azaltan bir etkendir.

6) Konuları çalıştınız ve bitti ama sakın konuların bitmesi için son ayı beklemeyi n mutlaka konularınızı son aydan önce bitirin ve son bir ay kala sadece deneme sınavları ve daha önceki yıllarda çıkmış kpss sorularının tümünü çözmeye çalışın.

7) Tüm bunları yaptınız ve sınav zamanı geldi çattı, ohalde tek yapmanız gereken kazanacağınıza inanarak sınava girmek ve emeğinizin karşılığınız almak

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi