Gönderen Konu: GENÇLERE CİLT BAKIM ÖNERİLERİ  (Okunma sayısı 2475 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Herbiseyim

 • Kraliçe Admin :)
 • Moderatör
 • Profesyonel Üye
 • *
 • İleti: 4.171
 • ÜYENİN İTİBARI 296
 • Cinsiyet: Bayan
 • ne safagı yaw safakmı kalmıs :) yuppii
GENÇLERE CİLT BAKIM ÖNERİLERİ
« : 15 Nisan 2009, 08:46:58 »
Gençlere cilt bakımı önerileri
Genç yaşlarda cilt bakımının önemi adet dönemiyle başlar. Zira hormonal değişimle beraber cildin yapısı değişime uğrar. Bu hormonal değişim sonucu ciltte bir dizi problemle r başlar. Örneğin sivilcele nme, akne, siyah nokta, aşırı kuruluk veya aşırı yağlanma gibi.

Bu yaşların başlaması ile birlikte düzenli bir cilt bakımı ve kozmetik malzemele rin kullanımı çok önemlidir. Böylece ileride oluşabilecek sorunların şimdiden giderilme si sağlanır, cildin pürüzsüz ve zinde kalması garantile nir.

Gençlerin uyması gereken öneriler:
1. Sabun kullanma alışkanlığını bırakmak gerekir. Zira dünyanın en iyi sabunu bile olsa sabunun kurutucu etkisi vardır ve kurutması cildin dıştan gelen tehlikeli mikroplar a karşı savunmasız kalmasına neden olur.

2. Sabun yerine temizleme sütü ve toniği bu yaş grubu için en idealidir . Çoğu genç kız alışkanlık ve yanlış bilgilend irme sonucu temizleme sütü yerine tonik kullanmak tadır. Temizleme sütleri üst deride ve bir alt katmanda birikmiş kirlerin, deri yolu ile atılmış ifrazatla rın gidermesi ni sağlar. Bunu cildi tahriş etmeden yapar. Tonik ise sütün kalıntılarını alır, gözeneklerin tekrar büzülmesini ve derinin bir sonraki işleme (krem sürmeye) hazır ve emici olmasını sağlar. Temizleme etkisi süt gibi değildir.

3. Sabah ve akşam nemlendir ici kullanılması önerilir. Derinin siyah nokta yapma alışkanlığı varsa ve gözenekleri büyük ise gözenek sıkışaştırıcı kullanılması tavsiye edilir.

4. Haftada bir derin temizleme ve peeling yapılmalı. Böylece ciltte aşırı ölü hücre ve kirin birikmesi engelleni r, cilt nefes alır. Eğer cilt aşırı yağlı ise haftada iki defa peeling yapılması önerilir.

5. Akneli ve sivilceli deriler ise özel bir itina ile temizleni p tedavi edilmelid ir. Kesinlikl e ihmal edilmemel i. İlk devreleri nde müdahale şarttır. Öncelikle sivilcele nmenın gerçek nedeni tespit edilmeli ve tedavi buna göre yapılmalıdır. Çoğunlukla ana nedenler cildin mikrop alması, yanlış beslenme, hormonal dengesizl ikler, yemek alerjisi, güneş alerjisi, ciltteki faydalı vitaminle rinin eksilmesi ve strestir. Bu nedenler çoğunlukla kombine halinde veya tek başına olabilir, ama genelde bazıları direkt sebep iken diğerleri uyarıcıdır.

Akne ve sivilce erkeklerd e de aynı nedenlere bağlı olarak oluşur.

Genç yaşlarda uyulması gereken hususlar:
1. Sabun ve uyarıcı cins kozmetik malzemele ri kullanılmamalı. Traş losyonu da dahil. Bunların yerine temizleme jelleri veya kremleri kullanılmalı.

2. Sivilcele nme sorunu meydana geldiği andan itibaren dikkatle tedavi edilmeli. Aksi takdirde fark edilmeden çoğalacak ve iyileştirilmesi zorlaşacaktır. Bunun için kesinlikl e uzman bir kişinin önerisine dikkatlic e uyulmalı.

3. Bugünün teknoloji si kozmetik ve dermotolo jik alanda kesin sonuç veren tedaviler sunmaktad ir. En son teknoloji aha asiti “alfa hidroksi asit” ve glikolik asit tedaviler i yapılmaktadır. Uzman bir kişi tarafından bu tedaviler sürdürülmeli ve evde aynı hafifleti lmiş malzemele rle devam edilmeli.

4. Beslenme dışardan yapılan tedaviler kadar önemlidir. Belirli vitamin, mineral ve oligo elementle rle takviye şarttır. Bu iş için hem iyi bir diyet, hem de bitkisel olarak hazırlanmış ilaçlar kullanılması tavsiye edilir.

5. Deri ufak tefek sorunlar (örneğin sivilce, siyah nokta veya yağlanma) yapıyorsa el sürmemeye özen gösterilmeli. Unutulmam ası gerekir ki bu yaşlarda derinize yapılabilecek doğru veya yanlış tedaviler ileride cildinizi pürüzsüz ve canlı kalmasının başlıca temelidir . Çoğunlukla gençlerde bu tür sorunlara müdahaleleri yanlıştır.

Sürekli siyah nokta ve sivilce sıkılmaya gidilir ve üzerine kapatıcı malzeme kullanılır. İşte bu işlem derinin yıpranmasına neden olur. Siyah noktalar bile çok özel maskeler ile tahriş yaratmada n temizlene bilir. Halbuki sıkma metodu ile hücrenin yapısı tekrar düzelmeyecek şekilde bozulabil ir ve ileride lekeli ve açık gözenekli kalmasına neden olur. Özellikle bu tür sorunlar sıkma metodu ile tedavi edildiğinde güneşin ve kimyasal değişimlere maruz kalması ile deride pigment ve leke atar ve lekeler kalıcılaşır.

6. Yağlı derilerde genelde riboflavi n b2 vitaminin eksikliği ile meydana gelebilir . Onun için bol bol süt tüketilmeli, karaciğer kullanılmalıdır. Ayrıca kimi durumlard a hayvansal gıda alerji etkisi yaratabil ir. Bu tespit edilirse, en az 1 ay kırmızı et yenilmeme li.

7. Sokağa çıkıldığında nemlendir ici kullanmak gerekir. Zira bugünün hava şartları koruyucu malzmeler in kullanılmasını gerektirm ektedir (kir, sigara, egsoz dumanı vs). Sabah akşam yüzü temizleme k şarttır. Genç kızlarda yanlış ve ucuz kozmetik ürünleri bu tür sorunların oluşmasına yol açmaktadır

Çevrimdışı Beri

 • Özel Üye
 • Aktif Üye
 • *
 • İleti: 155
 • ÜYENİN İTİBARI 5
 • Cinsiyet: Bayan
 • BiR bUçUk TaNeMM..!!
GENÇLERE CİLT BAKIM ÖNERİLERİ
« Yanıtla #1 : 15 Nisan 2009, 08:54:09 »
Güzel paylaşım..
Paylaşım için tşkler..
Bi DoLu MuTLuYuMm ..!!

Çevrimdışı Herbiseyim

 • Kraliçe Admin :)
 • Moderatör
 • Profesyonel Üye
 • *
 • İleti: 4.171
 • ÜYENİN İTİBARI 296
 • Cinsiyet: Bayan
 • ne safagı yaw safakmı kalmıs :) yuppii
GENÇLERE CİLT BAKIM ÖNERİLERİ
« Yanıtla #2 : 15 Nisan 2009, 08:54:59 »
tesekkur ederım ;) önemli değil her zaman

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi