Gönderen Konu: MÜKEMMEL SAÇLAR İÇİN 45 ÖNERİ  (Okunma sayısı 2055 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Herbiseyim

 • Kraliçe Admin :)
 • Moderatör
 • Profesyonel Üye
 • *
 • İleti: 4.171
 • ÜYENİN İTİBARI 296
 • Cinsiyet: Bayan
 • ne safagı yaw safakmı kalmıs :) yuppii
MÜKEMMEL SAÇLAR İÇİN 45 ÖNERİ
« : 15 Nisan 2009, 08:34:19 »
Mükemmel Saçlar için 45 Bakım Sırrı

Saçlar kadının tamamlayıcısıdır. Daha güzel görünmenın sırrı, bakımlı, sağlıklı ve çekici saçlarda gizlidir

Sağlıklı saç, güzel saçtır. Ancak saçlarımızı tehdit eden bu kadar çok dış etken varken onların sağlığını dolayısıyla güzelliğini korumak da pek kolay değil. Bakın uzmanlar sağlıkla ışıldayan saçlar için neler öneriyor:

Yıpratmadan yıkama ve kurulama
Islak saçlar çok hassastır, dikkatli davranılmak isterler.

1. Normal saçlar: Şampuanı dairesel hareketle rle saça yedirin, akabinde iyice durulayın. Eğer şampuan artığı kalırsa, saçlarınız matlaşır ve kurur. Kural şu: Şampuanlamak için harcadığınız sürenin üç misli süreyi durulamak için kullanın. Saçlarınızın durulandıktan sonra biraz sertleşmiş ve teller birbirind en ayrılırken gıcırdar gibi olması gerekiyor .

2. Çok kuru saçlar: Şampuanı sadece elleriniz le ıslak saçın diplerine dağıtın ve hafifçe yedirin. Durularke n incelerek saçın içinden akacak olan şampuan, saçları temizleme k için yeterlidi r. Böylece saçlarınızın biraz daha kurumasını önlemiş olursunuz .

3. İkisi bir arada ürünler: Bu ürünler hem yıkar hem de bakım yapar. Pratiktir ama her gün kullanmay a uygun değildirler. Çünkü bu ürünlerin çoğunda silikon yağı vardır. Önce saçları yumuşak yaparlar fakat uzun vadede saç tellerini n yüzeyinde birikerek saçı ağırlaştırırlar. Haftada sadece 1 kez kullanın.

4. Daima nazik olun: Islak saçlar, hafifçe şişmişlerdir. Dolayısıyla çok çabuk kırılabilirler. Taramak için ayrık dişli mümkünse kauçuk veya ahşaptan el yapımı bir tarak kullanın (üstünde yazar). Ucuz plastik tarakları tercih etmeyin.

5. Ilık suyla durulayın: Kaşmir kazağınızı da sıcak suyla yıkayamazsınız. Saçlarımız da aynı derecede hassas olduklarından, çok sıcak suyu sevmezler . Ilık su, saçların zarar görmemesi için idealdir. Hatta başarabilenler saçlarını soğuk suyla yıkamalıdır. Soğuk su, saçlara mükemmel parlaklık verir.

6. En iyi fön stratejis i: Saçları yıkadıktan sonra dikkatle ayırın. Isıtılmış bir havlu ile önden kurutun. Fön makinesin i en düşük seviyeye getirip, saçları çok karıştırmadan tam kuruyana kadar fönleyin. Sonra fönü daha yüksek ısıya getirip yuvarlak fırça ile şekillendirme işine girişin. Fön makinesin i saçınızdan en az 15 santim uzak tutun.

7. Stresli misiniz? Saçınızı yıkarken başınıza masaj yaparsanız, mutluluk hormonlarının salgılanmasını aktive edersiniz . Nasıl mı? Parmak uçlarıyla daireler çizerek şakaklardan saç diplerine doğru masaj yapın. Oradan tekrar kulaklara doğru inin ve yeniden saç diplerine gidin. Sonra ensenize gidin. Bunları yaparken derin derin nefes alıp verin.

8. Uçlara özel bir teknik: Saç modelinde n dolayı uçların aynı şekilde gelmesi gerekiyor sa, neredeyse kurumuş olan üst saçları yarım yuvarlak fırça ile önce içe, sonra da hemen dışa doğru fönleyin.

9. Ön yargıları unutun: Yağlı saçların her gün yıkandıkları zaman daha çabuk yağlandıkları ile ilgili masalları unutun. Eğer kendinizi daha bakımlı hissedece kseniz, her gün duş alabilirs iniz. Önemli olan, yumuşak bir şampuan kullanmanız. Şampuanı saçınızda bekletmey in ve hemen yıkayın.

Aklınızda Bulunsun
Saçınızı açarken sakın çok zorlamayın. Islak saçınızı çok dikkatle tarayın. Yumuşak ve hafif davranın.

Akıllı bakım
İnce mi, asi mi? Kürleri en etkin nasıl kullanaca ksınız?

10. Saç kremi: Kremi özellikle saçın aşağı sarkan kısımlarına ve uçlarına sürün. Saç diplerind eki ilk 3 santime gelmemesi ni sağlayın. Bu şekilde dipler sağlam kalır ve oradaki yeni çıkmış saçl arın ek bir bakıma ihtiyacı yoktur.

11. Çok ince saçlar: İnce telli saçlar, yağlı ürünleri kaldıramazlar. En iyisi nemli (veya kuru) saçlara nemlendir ici sprey sıkmaktır. Sprey, statik elektrik oluşmasını ve saç tellerini n “uçuşmasını” engeller.

12. Tatil: Tatildeyk en saçlarınız şekle girmiyors a, bu durum bulunduğunuz yerdeki suyun ihtiva ettiği mineral oranından kaynaklanıyor olabilir. Çözüm için saçlarınızı yıkadıktan sonra içme suyu ile durulayın.

13. Koruma ve tamir: Omega 6 yağ asitleri gibi lipit ve seramid içeren ürünler, saçların kırılmasını önler. Çünkü bu maddeler, saç lifleri içindeki çatlakları doldururl ar ve fönden gelen sıcağa karşı saçı korurlar.

Saç kürleri yumuşacık yapar. Ama hangisini kullanmalı?
14. İnce saçlara kür uygulamak: Yoğun kür ince telli saçları aşırı derecede yorabilir . Fakat yine de ara sıra böyle bir ekstra bakım uygulayab ilirsiniz . Çözümü: kürü saça, yıkamadan önce yedirin ve 10 dakika beklettik ten sonra bildiğiniz şekilde saçınızı şampuanlayın.

15. Saç maskeleri: Maskeler, özellikle sıcak ortamlard a saça daha iyi nüfuz ederler. En ideali kür maskesini, havluyla nemini aldığınız saçınıza, buklelere sürerek yedirin. Sonra saçlarınızı sıcak fön ile ısıtın ve başınızı alüminyum bir folyo ile sarın, üstüne de ısıtılmış bir havlu dolayın. En az yarım saat etki etmesini bekleyin. Çok etkili bir başka yöntem de buharlı ortamda saç maskesi uygulamak tır (yine aynı şekilde havlu altında).

16. Sarı, kızıl ya da kahve: Boyanın ömrünü özel bakım ürünleri ile uzatabili rsiniz. Yıkama esnasında, bakım kürlerinde ya da şekillendirici ürünlerde bulunan maddeler sayesinde saçlardaki renk pigmentle ri tazelenir .

17. Çok çabuk kür uygulamak için: Saçınız uzunsa ve kürler çok vakit alıyorsa artık dert değil! İnci proteini içeren çabuk kürleri uyguladıktan sonra saçınızı yıkamanıza gerek yok. Saçlarınızı ipek gibi ve parlak yapıyorlar.

18. Doğuştan güçlü ve kalın telli saçlar: Bu tip saçlar adeta rüya gibidir. Fakat şekil almak istemezle r ve asidirler .

Doğru strateji ile onları hükmünüz altına alabilirs iniz:
a) Her gün yıkamayın, haftada 1-2 kez yıkamak yeterli.

b) Her yıkamadan sonra saç kremi sürün ve her dört yıkamada bir maske uygulayın.

Aklınızda bulunsun
Saçlarınızı her gün yıkıyorsanız, onları sadece 1 kez şampuanlamak yeterlidi r.

Süper şekillendirme
Doğru yöntemleri bilenler “kötü saç günü” yaşamazlar

19. Vaks nasıl kullanılır: Genellikl e fönle şekil verilen katlı kesim, sürülen vaks yüzünden gene sarkmaya başlar. İşte bu “yağ krizi”ne karşı bir yöntem var: Önce saça sprey sıkın, biraz kurumasını bekleyin, sonra uçlara vaks sürün. Mükemmel olacak.

20. Çok fazla jöle kaçırdıysanız: Saçınızı çok fazla jölelediyseniz ve taradıysanız, saçlarınız yağlı gözükebilir. Bunu önlemek için ürünü kabında (ya da tüpünde) önce fön ile kısa bir süre ısıtın. Ürün daha iyi dağılacağı için, otomatik olarak fazla kaçırmanızı da önlemiş olursunuz .

21. Saç spreyi ve parlatıcı: Havalandırıcı etki yaratmak için spreyi yukarıdan aşağıya doğru sıkmayın yoksa saçlarınızın üstünde ağırlık oluşur ve saçlarınız düzleşir. Onun yerine saçları bukle bukle elinizle biraz yukarı kaldırın ve spreyi alttan yukarı doğru püskürtün. Uzun saçlarda: başı geri atın ve sprey bulutu aşağı doğru düşerken saçlarınızı hafifçe silkeleyi n.

Hacim vermek için ideal yardımcılar fön, fırça ve köpüktür.
22. Zamanlama sorununuz varsa: Örneğin saat 6:30''da uçağınız kalkacaks a, saçlarınıza akşamdan uygulayac ağınız doğru bir şekillendirme ile zaman kazanabil irsiniz. Saçlarınızı yıkayın ve yuvarlak fırça ile kabartara k fön çekin. Biraz saç spreyi sıkın. Yatmadan önce yarım saat bekleyin. Ertesi sabah hafifçe tarayın. Böylece saçlarınız şeklini muhafaza edecektir .

23. Saçınızı yıkayamadan yattınız: Ertesi sabah da saçınızı yıkayacak vaktiniz yoksa ve saçınızın yıkanması gerekiyor sa, saçlarınızın diplerine transpara n pudra sürün ve iyice fırçalayın. Ayrıca bukleleri nizi de nemlendir ici sprey ya da köpük ile canlandırırsanız, saçlarınız tertemiz görünür.

24. Zorda kalmış kuru saçlar: İçinde alkol barındıran ve bu yüzden saçı iyice kurutan jöle, köpük gibi ürünlerden vazgeçerseniz; bunların yerine yağ içeren vaks, briyantin li jöle, şekillendirici kremler gibi yumuşak ürünler kullanırsanız, saçlarınız çabucak eski haline kavuşur.

25. Sabah hiç vaktiniz yoksa: Bir gün önceden sürdüğünüz saç jölesini ıslak elleriniz le yeniden aktif hale getirebil irsiniz. Ama saçlarınızı uzama yönünün aksi yönüne doğru parmaklarınızla taramalısınız.

26. Saçların diplerde daha dik durmasını istiyorsa nız: Uzun saçlarınızı üst kısımlarda kısmen krepe ile kabartıp sprey sıkabilirsiniz böylece saçlarınız kabarık dururlar. Kısa saçları üstten birkaç bukle ayırıp yandan klips tokalarla tutturun, yumuşak bir şekillendirici sürün ve fönleyin. Son olarak saçlarınıza sprey sıkın ve parmaklarınızla şekil verin.

27. Uzun saçlara elleriniz le köpük sürmeyin: Onun yerine geniş bir tarağa köpüğü sıkın ve saçınızı diplerden ortaya kadar bununla tarayın. Böylece köpüğün eşit dağılmasını sağlarsınız.

Aklınızda Bulunsun
Krepe yapmak için sık dişli bir tarak kullanın.

Mükemmel kesimler
Uzun, omuz hizası ya da kısa modelleri n hangisi bana uyar?

28. Hayaliniz: Kuaföre giderken hayaliniz deki saç modelini bir dergiden keserek yanınızda götürün. Resme bakan uzman, ne istediğinizi daha iyi anlayacak tır. Ama şunu da unutmayın: Herkesin saç niteliği aynı değildir. Üstelik bu fotoğraflar çekilmeden önce saçlar epeyce kuaför elinden geçmiş olur. Yani alternati flere açık olun. Saç uzmanları, neyin mümkün olup neyin olmayacağını bilirler.

29. Yuvarlak yüz: Yuvarlak yüzlü kişilerin, çene ya da kulak memesi hizasındaki kabarık modellerd en uzak durmaları gerekir. Onun yerine başın üst kısımlarında kabaran ve aşağıya ince ve perçemli dökülen kat kat modeller daha uygundur. Saçların uzunluğu omuzlara kadar olabilir.

30. Yeni bir kısa model mi denemek istiyorsu nuz? Yeni bir kesimde, alıştığınız tarzdan farklı biçimde saçınızı şekillendirmek durumunda sınız. Eğer çok fazla erkeksi görünmek istemiyor, seksi olmak istiyorsa nız, göz ve dudaklarınızı daha çok öne çıkarın. Ayrıca dikkat çekici küpeler, her zaman kadınsı bir hava yaratırlar.

31. Sık ve güçlü saçlarınız varsa: Pek çok kesime cesaret edebilirs iniz. Saçınızın rengi ne olursa olsun, orta uzunlukta ki köşeli küt modeller ile düz kısa saçlar bu tip saçlara çok yakışır. Ama keskin hatlı bu saçları sık sık kuaförde düzelttirmenız ve parlaklıklarını korumak için her gün bakım yapmanız gerekir.

Yumuşak dökümlü perçemler her yüz tipine gider.
32. Elbise ve bluzların dekoltele ri saç modeline uygun olmalıdır: Çeneye kadar gelen saçlarda yuvarlak ve çok açık olmayan dekoltele r idealdir. Kıvırcık saçları V şeklinde derin ve dekolte veya ince askılı bluzlarla daha kadınsı hale getirebil irsiniz. Kısa saçlarla hemen her şeyi giyebilir siniz. İster derin dekolte olsun, ister balıkçı yaka kazak…

33. Kakül ve alında perçem: Uzun yüzleri dengeler. Çene hizasında biten küt kesimler de ekstra denge sağlar.

34. Saç, boy ve ölçüler: Birbirler i ile orantılı olmalıdır. Örneğin boyu 1,60 m altındaki kadınlara uzun saç yakışmaz. Uzun boylu iri kadınlarda kısa saçlar başın küçük, bedenin iri görünmesine neden olur.

35. İnce hafif perçemler: Özellikle ince saçlarda çok idealdir. İnce perçemler en fazla çene hizasına kadar ve kakül ile birlikte kullanılırlarsa, daha hacimli dururlar. Becerikli kuaförler araya birkaç ince kısa bukle yerleştirerek, saçın alttan destek alıp kabarmasını sağlarlar.

36. Kısaltmalı mı uzatmalı mı? Kesin karar veremeyen lerin zamanla saçları uzadığında bile şekli bozulmaya cak bir modele ihtiyaçları vardır. En ideali, ince perçemlerle ensede daha uzun, yanlarda daha kısa dökülen kat kat bir modeldir. Bu model çene hizasında da, omuz hizasında da güzel durur. Kısa kesimler, ince saçlar için idealdir.

Baştan çıkaran kıvırcıklar
Kıvır kıvır saçlar… Şimdi çok moda!
37. Sıcaktan koruyun: Maşa, fön sık kullanıldıkları zaman saçlara zarar verebilir ler. Termo şekillendirici ürünler, ısıya dayanıklıdırlar ve aletlerin üstünde kalıntı bırakmazlar.

38. Düz saçlı kadınlar: Düz saçlı kadınlar yalancı ya da gerçek perma yaptırmayı severler. Ama suni kıvırcıkların şekillendirmesinin daha uzun sürdüğünü de hesaba katmak gerek. Kıvırcıklarınızın mükemmel görünmesini istiyorsa nız, açık havada kurumaya bırakmak pek çözüm olmaz. Onun yerine saçlarınıza uygun bir şekillendiriciyle elinizle saçınızı biçimlendirin.

39. Düzenli bir fenomen: Doğal kıvırcık saçlar reglden birkaç gün önce düzleşir. Nedeni de büyük ihtimalle hormonlar dır. Ama kıvırcık saçlar için özel spreyler sayesinde saçlarınıza eski havalarını geri kazandırabilirsiniz.

Kabarık kıvırcıklara kat kat kesim ile hava kazandırabilirsiniz.
40. Daha hacimli saçlar mı istiyorsu nuz? O zaman saçlarınızı normal uzama yönlerinin tersine doğru sarın. Daha sağlam kıvırcıklar elde edersiniz . Daha kabarık ve güzel dökülürler. Ayrıca o kadar çabuk da düzleşmezler.

41. Doğal kıvırcıklarınızı egemenliğiniz altına alamıyorsanız: Saçlarınızı evcilleştirme işlemine yıkamadan hemen sonra başlayın. Nemli saçları sıkı bir kuyruk yapın, sprey sıkın ve kurumaya bırakın. Sonra ayrık dişli bir tarak ile tarayın ve isterseni z parlatıcı sürün.

42. Sarı saçlara parlaklık gerek: Çünkü perma sarı saçı renksiz ve solgun yapabilir . Rengi tazelemek için soğuk küllü renk boyalar kullanmayın, kıvırcıklarınızı sağlıksız ve mat gösterirler. En ideali altın sarısı veya bakır gibi parlak sıcak renklerdi r.

43. Kesim her şeydir: Güçlü doğal dalgalard a çok kısa ve küt kesimler doğru olmaz. Üstteki saçlara belirgin olmayan katlar verilmeli dir. Öyle ki saç aşağıya incelerek dökülsün ama optik olarak eşit uzunlukta gibi görünsün.

44. 20''li yılların dalgalı saçlarına sahip olmak istiyorsa nız: Önce saçınızı sprey ile biraz ıslatın ve alnınıza uzun bir klips takın. Altındaki saçları da hep pile vererek klipsle tutturun. Parçaları fönle kuruttukt an sonra klipsleri çıkarın, yumuşak bir şekilde tarayın.

45. Dipleri düzleşmiş kıvırcık saçları canlandırmak için: İnce bukleler alın, bunları maşaya diplerden beş parmak uzak tutacak bir şekilde içe doğru sarın (uçları dışarıda bırakın). Kısa süre böyle tutun, sonra dikkatle maşayı ayırın ve soğumasını bekleyin. Soğuduktan sonra tarayın.

Çevrimdışı gulseren

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 2
 • ÜYENİN İTİBARI 0
 • Cinsiyet: Bayan
Ynt: MÜKEMMEL SAÇLAR İÇİN 45 ÖNERİ
« Yanıtla #1 : 25 Ekim 2013, 15:04:19 »
teşekkürler

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi