Gönderen Konu: Sizin cilt tipiniz hangisi?‏  (Okunma sayısı 2591 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Çakır

  • Hayalperest
  • Co-Admin
  • GemlikForum Daimi Üye
  • *
  • İleti: 2.415
  • ÜYENİN İTİBARI 213
  • Cinsiyet: Bayan
Sizin cilt tipiniz hangisi?‏
« : 10 Kasım 2009, 15:23:11 »

Aynanın karşısında, duşta ya da plajda geçirdiğiniz onca zaman size nasıl bir cilt tipine sahip olduğunuz konusunda yeterince fikir vermiştir. Ancak cildiniz konusunda onu açmaktan ya da örtmekten mi mutlu olduğunuzdan daha fazlasını bilmenız gerekir. Cilt tipinizi belirleme k için şu testi uygulayın:

1. Cildiniz donuk mu yoksa bir kar küresi gibi ışıltılı mı görünüyor?

2. Cildiniz parlak, kaygan bir dokusu olan banyo zemini gibi görünüyor mu?

3. Cildiniz sosis zarı gibi gergin görünüyor mu?

4. Krater gibi geniş gözenekleriniz, tıkanmış gözenekleriniz ya da aknelerin iz var mı?

5. Cildiniz alkol, sentetikl er, kokular ya da yapay renkler içeren kozmetikl ere tepki
veriyor mu?

6. Cildiniz sürekli nemli, canlı ve dolgun görünüyor mu?

7.Yanakla rınız, gözleriniz ve ağzınızın çevresindeki cildiniz normal ya da kuruyken alnınız, burnunuz ve çeneniz fast-food yemekleri nden daha yağlı görünüyor
mu?

1 ya da 3′e evet cevabı verdiysen iz, KURU cildiniz var.

2 ya da 4′e evet cevabı verdiysen iz, YAĞLI cildiniz var.

5′e evet cevabı verdiysen iz, HASSAS cildiniz var.

6′ya evet cevabı verdiysen iz, NORMAL cildiniz var.

7′ye evet cevabı verdiysen iz, KARMA cildiniz var.

Cildiniz için beslenin
Belki de insanların ciltle ilişkilendirdikleri tek yiyecek cumartesi geceleri tüketilen krema Ama birçok yiyecek ve bileşen cildin korunmasına yardımcı olabilir.

Yumurta (ne yazık ki sarısı) bakla, avokado, soya ve fındık. Bütün bunlar yağ ve karbonhid rat metaboliz ması için gerekli bir kimyasal madde olan biotin içerir. Biotin eksikliği (fazla antibiyot ik almaktan ve yetersiz beslenmek ten kaynaklanır) yüzde veya kafada cilt kuruluğuna ya da dermatite (egzama türevi deri tahribatı) neden olabilir. Aynı zamanda saçlarınızın ve tırnaklarınızın zayıflayıp kırılmasına da yol açabilir.

Somon: Astaksant in içerir. Bu, somona pembe rengini veren karotenoi ddir. Cildin elastikiy etini ve iyi yağ DHA-omega3′ü artırır. Cildinizi n ve saçınızın daha genç ve sağlıklı görünmesini sağlar.

Yeşil çay: Serbest oksijen radikalle ri avcılarını barındıran polifenol ler içerir.
Bunlar foto hasara karşı koruma sağlar ve epidermis i kalınlaştırır. Ağızdan ya da ciltten alınabilir. Güneş yanıklarına karşı da etkili olabilir.

Nar: Epidermis i kalınlaştırmanın ve fibroblas t ömrünü uzatarak daha fazla kol-lajen ve elastin üretilmesini sağlamanın yanı sıra, bunlar yaraların iyileşmesini hızlandıran fitonutri entler de içerirler.

Domates: Domateste ki besinler güneş yanığı riskini azaltır; bu yüzden yaz tatiliniz e çıkmadan önce bol bol domates tüketin (yanında biraz lipid, örneğin birkaç ceviz tüketmeye dikkat edin, böylece aktif bileşenler abzorbe edilir). Bu, içerdikleri likopende n kaynaklanıyor olabilir, ancak biz bu etkiyle ilişkili aktif bileşenleri bilmiyoru z; bu nedenle sadece bir likopen takviyesi yerine domatesle rin tadını çıkarın.


Güneşi DOĞDUĞU GİBİ, Sαbαhı GELDİĞİ GİBİ, Sevdiğin insαnı OLDUĞU GİBİ' kαbul et..!!..

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi