Gönderen Konu: Ödev İstekleriniz  (Okunma sayısı 5338 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı baphomet

 • Forumun Ağası
 • Özel Üye
 • Forum Aşiği
 • *
 • İleti: 882
 • ÜYENİN İTİBARI 138
 • Cinsiyet: Bay
 • O Bir PCKoPaT
Ödev İstekleriniz
« : 17 Ekim 2007, 16:16:45 »
Arkadaşlar Bulamadığınız veya istediğiniz herhangi bir ödev varsa buradan bana biLdirebi Lirsiniz. ..
Ben İmza Neyim BilmemParnakBassam Olurmu?

Çevrimdışı baphomet

 • Forumun Ağası
 • Özel Üye
 • Forum Aşiği
 • *
 • İleti: 882
 • ÜYENİN İTİBARI 138
 • Cinsiyet: Bay
 • O Bir PCKoPaT
Ödev İstekleriniz
« Yanıtla #1 : 04 Ocak 2008, 09:51:58 »
ibrahim abicim bana yaylar ve kullanım alanları ile ilgili resimli bişeler bulablirm iyiz???
Yaylar dediğimi ne yayı bu tam açıklarsan sevinirim ...
Ben İmza Neyim BilmemParnakBassam Olurmu?

Çevrimdışı çıtçıt

 • ...:::Turkçe RaP:::...
 • Süper Üye
 • *****
 • İleti: 648
 • ÜYENİN İTİBARI 61
 • Cinsiyet: Bay
 • ...Yenİ RocK--I...
Ödev İstekleriniz
« Yanıtla #2 : 07 Ocak 2008, 09:59:19 »
Yaylar dediğimi ne yayı bu tam açıklarsan sevinirim ...

abi pardonyaa yaylar değil mercekler ve kullanım alanları:D özürdilerim...


andavalsınız lan birazcık anlayın mantık denen kavram yok delikanlılık yalan o delikanlı toplumun alayı abaza sorsana bi onlara hiç gitmişmi namaza... ...

Çevrimdışı baphomet

 • Forumun Ağası
 • Özel Üye
 • Forum Aşiği
 • *
 • İleti: 882
 • ÜYENİN İTİBARI 138
 • Cinsiyet: Bay
 • O Bir PCKoPaT
Ödev İstekleriniz
« Yanıtla #3 : 07 Ocak 2008, 11:12:52 »
MERCEK
 

Mercek, ortak bir eksene sahip iki kırıcı yüzey vasıtasıyla sınırlanmış, cam, kuvars veya ışık
kırıcı herhangi bir maddeden saydam maddelerd en yapılan optik alettir. Mercekler içinden geçen ışınların yönünü değiştiren camlardır. Mercek içinden geçen ışınlar birbirine yaklaştığında cismin görüntüsü büyür ( Büyüteç ), ışınlar birbirind e uzaklaştığında ise cismin görüntüsü küçülür.
           
 Mercekler in iki yüzü küresel ( dışbükey - convex veya içbükey - concav ) veya bir yüzü küresel diğer yüzü düz olanları vardır.

               Cismin görüntüsünden yansıyan ışınlar mercekten geçtiğinde bir odak noktasına itilir. Bu teori kullanılarak görüntü üzerinde gözlemler yapmak amacıyla teleskop, dürbün, mikroskop gibi araçlar, kaydetmek amacıyla lensler ve objektifl er, görme hatalarını gidermek için gözlüklerde mercekler kullanılmaktadır.

              Optik bilimi ışık ışınlarının bir ortamdan başka bir ortama geçerken kırılması olgusuna dayanır. Çinliler daha İ.S. X. Yüzyılda, bükey yüzeyli cam parçalarının yani mercekler in ışığı nasıl kırdığını biliyorla rdı. Avrupa'da XIII. Ve XIV. Yüzyıllarda mercekler in özellikleri görme bozuklukl arını düzeltme amacıyla kullanılmaya başlandı ve gözlükler ortaya çıktı. Daha sonraları makyaj yapmada ve saç taramada yardımcı bir araç olarak kullanılmak için parlak metalden aynalar yapıldı. Ama çok küçük şeyleri büyütmeyi ve uzaktaki nesneleri daha belirgin bir görüş odağına getirmeyi sağlayan daha güçlü optik aletlerin yapımı, ancak XVII. yüzyılda gerçekleştirilebildi. Bu dönemin önemli gelişmeleri arasında yüzyılın başlarında ortaya çıkan teleskop ile 1650'ye doğru icat edilen mikroskop sayılabilir.
               Mercekler in en güzel örneği, gözümüzün yapısında bulunan göz billurudu r. Göz billuru ince kenarlı bir mercektir . Gözlük camlarının tamamı da birer mercek teşkil eder. Mercekler tek başlarına kullanıldıkları gibi birkaç mercek bir arada bir optik aleti de meydana getirebil ir. Büyüteç, göz billuru ve gözlük camları tek başlarına kullanılan mercekler e misaldir. Dürbünler, mikroskop, teleskop, sinema makinaları, fotoğraf makinaları, mercek sistemler inin meydana getirdiği optik düzenlerdir.
            Mercekler, incelenen cismin arzu edilen elverişli görüntüsünü verirler. Bu görüntü, istenilen duruma bağlı olarak cisimden daha büyük veya küçük, gerçek veya zahiri (görünen) olabilir.
             Bir merceği sınırlayan yüzeylerin tepe noktalarını birleştiren doğru, merceğin asal eksenini (optik eksen) meydana getirir. Mercekler, ince kenarlı ve kalın kenarlı diye iki gruba ayrılır:

İnce kenarlı mercek
Ortası, kenarlarına nazaran kalın olan mercektir . Merceğe herhangi bir şekilde gelen ışını kırarak optik eksene yaklaştırdığı için bu mercekler e yakınsak mercek adı verilir. Asal eksene paralel olarak gelen ışınları kırarak bir noktada toplarlar . Bu nokta merceğin odak noktasıdır. Aynı uzaklıkta ve ters tarafta ikinci bir odak noktası daha bulunur.
Bulunduğu ortama göre kırılma indisi n olan saydam maddeden yapılmış ve küresel yüzeylerinin eğrilik yarıçapları R1 ve R1 olan bir merceğin odak uzaklığı f ile gösterilirse:
 
bağıntısı mevcuttur .
Yarı çaplar, konveks (tümsek = dış bükey) yüzeyler için pozitif, konkav (çukur = içbükey) yüzeyler için negatif alınır. Şayet herhangi bir yüzey düzlemse yarıçapı sonsuz alınır. Odak uzaklığı, ince kenarlı mercekler de pozitif, kalın kenarlard a ise negatif olarak hesaplara dahil edilir. Cisim ve görüntüden gerçek olanların uzaklığı pozitif, zahiri (görünen) olanlarınki negatif alınır. İnce kenarlı mercekler de odak noktasından uzakta bulunan cisimleri n görüntüleri daima, gerçek ve terstir. Odak ile mercek arasındaki cisimleri n görüntüleri ise daima düz, zahiri ve cisimden büyüktür.

Kalın kenarlı mercek
Kalın kenarlı mercek, ortası kenarlarından daha ince olan mercekler e denir. Merceğe herhangi bir şekilde gelen ışını, optik eksenden uzaklaştırdığı için kalın kenarlı mercekler e ıraksak mercek adı verilir. Kalın kenarlı mercekler in meydana getirdiği görüntü daima düz, zahiri ve cisimden küçüktür.
Bir merceğin odak uzaklığının metre cinsinden tersine o merceğin yakınsaması veya gücü denir. Bu güç, kırıcılık gücüdür. Merceğin odak uzaklığı ne kadar küçükse gücü veya yakınsaması o kadar büyük olur.


Augustin Jean FRESNEL

Doğum Tarihi - 10 Mayıs 1788, Broglie, Fransa
Ölüm Tarihi - 14 Temmuz 1827, Fransa

Işığın çapraz hareketle rle ilerlediği fikrinden yola çıkarak, 1815 yılında ışık hareketle rini inceledi. Işık dalgalarının hem uzunlamasına hem de enlemesin e olmak üzere yatay ve dikey her düzlemde ayrıca her açıda hareket ettikleri ni ileri sürdü.

Fransız fizikçi Augustin Fresnel tarafından geliştirilen Fresnel Lensin en önemli özelliği ışık kaynağından değişik yönlerde gelen ışınları, tek bir doğrultuda geçirmesidir. Bu sayede ışığın yönü kontrol altına alınmaktadır. İlk zamanlar bu buluş deniz fenerleri nde kullanıldı. Elektriğin olmadığı dönemlerde düşük ışık şiddeti veren lambalar, fresnel mercekler sayesinde uzaklarda n görülebilmekteydi.

Bu lensin en önemli özelliği ışık kaynağından değişik yönlerde gelen ışınları, tek bir doğrultuda geçirmesidir.

Bu sayede ışığın yönü kontrol altına alınmaktadır. İlk zamanlar bu buluş deniz fenerleri nde kullanılmıştır. Elektriğin olmadığı dönemlerde düşük ışık şiddeti veren lambalar, fresnel mercekler sayesinde uzaklarda n görülebilmekteydi.

Fresnel lensler daha sonra ışık veren bir çok kaynağın önünde kullanılmaya başlandı. Fenerler, gaz lambaları fresnel lenslerde n yapılmaya başlandı. Fresnel lenslerin ters kullanımında ışık kaynağından gelen ışığın bir noktada toplanması teorisiyl e kullanım alanları arttı. Günümüzde kullanılan profesyon el projektörler fresnel lens kullanmak tadır. Frensel lensler günümüzde, Televizyo n ve Monitör gibi kaynaklar dan gelen görüntüyü büyüterek dev ekran boyutlarında duvara veya perdeye yansıtmada dahil bir çok alanda kullanılmaktadır. 

MERCEKLER ve KULLANILA BİLEN ALANLAR
(-)Miyop
Miyop bir gözün ön-arka çapı normalden uzun olduğundan, göz merceği belirli bir uzaklığın ötesindeki nesneleri ağ tabakada odaklayam az.İçbükey(Konkav) mercekler miyop tedavisin de kullanılır.
(+)Hipermetr op
Hipermetr oplarda ise gözün ön-arka çapı normalden kısadır. Göz merceği yakındaki nesneleri n görüntülerini ağtabakanın üzerine düşürecek kadar eğriliğini değiştiremez. Böylece, görüntü ağ tabakanın arkasında oluşur. Yakınsak mercekle, kırılma derecesi artan ışınların toplanacağı odak uzaklığı kısalır ve görüntü ağ tabakanın üzerine düşer.Tedavisinde dışbükey(Konveks) mercekler kullanılır.
 
(-,+)Astigmat(-,+)
Saydam tabaka eğriliğinin düzensizliğine bağlı bir görme kusuru olan astigmatlığın düzeltilmesinde silindiri k mercekler kullanılır.Astigmatlıkta,saydam tabaka üzerinde birbirini dik olarak kestiği varsayılan iki eksenin eğriliği birbirind en farklıdır. Böylelikle paralel iki ışık demeti, merceğin odağında bir nokta değil, çizgi oluşturur. Bu ise görüntünün bozulmasına yol açar. Silindiri k mercekler bu iki eksende eğrilik farkını, her eksen için farklı güçte kırarak ortadan kaldırır. Bazı durumlard a,merceklerin güneş gözlüğü işlevi de görerek göze gelen ışınları süzmesi istenir.B u amaca uygun çeşitli renkli mercekler vardır.Bunlar,ışık tayfının bütün dalga bütün dalga boylarını belirli ölçüde emerek ışık şiddetini azaltabil ir.Tayfta ki ışınların bir bölümünü geçirmeyen renkli mercekler de vardır.Bazı mercekler ise morötesi ışınları emer.Kaya kçılar,morötesi ışınların zararlı etkisini önlemek için bu mercekler i kullanır.
Mikroskop

Galilei teleskopt an daha küçük ölçülerde bir silindire yine mercekler yerleştirerek "occhialin o" adını verdiği mikroskob u yaptı. 1619 - 1624 yılları arasında bu aletten çok sayıda üretti.
Teleskop

Aslında mercekler i kullanara k uzağı gören aletler Galilei'den daha önce yapılmıştı. Ancak bu aletleri, yıldızları ve gezegenle ri inceleyec ek kadar güçlü hale getiren o oldu. Silindiri n göz dayanan kısmına ve diğer ucuna mercekler yerleştiren Galilei teleskopu bulmuş oldu. 1609 yılında yaptığı teleskopl a birçok astronomi k gözlem gerçekleştirdi. Bunların arasında Ay'ın yüzeyindeki kraterler in ilk kez tespit edilmesi de vardı.
Ben İmza Neyim BilmemParnakBassam Olurmu?

Çevrimdışı çıtçıt

 • ...:::Turkçe RaP:::...
 • Süper Üye
 • *****
 • İleti: 648
 • ÜYENİN İTİBARI 61
 • Cinsiyet: Bay
 • ...Yenİ RocK--I...
Ödev İstekleriniz
« Yanıtla #4 : 07 Ocak 2008, 21:15:33 »
sagol abi çok teşekkür edrim bi kaç resim ßen ßulurum teşekkürler... (devamı gelişrmi acaba ibrahim abi???)


andavalsınız lan birazcık anlayın mantık denen kavram yok delikanlılık yalan o delikanlı toplumun alayı abaza sorsana bi onlara hiç gitmişmi namaza... ...

Çevrimdışı discojey

 • Forumun Zencisi
 • Özel Üye
 • Forum Yıldızı
 • *
 • İleti: 1.344
 • ÜYENİN İTİBARI 154
 • Cinsiyet: Bay
 • gemlik GanGsta famİLyyy.......
Ödev İstekleriniz
« Yanıtla #5 : 07 Ocak 2008, 21:17:36 »
herşey devletten beklenmez olum acık da biz istiyelim
ibo abi edebiyatt a tüm edebi sanatlar lazım ve örnekleride bulabilir misin  ??? ;0)

Çevrimdışı baphomet

 • Forumun Ağası
 • Özel Üye
 • Forum Aşiği
 • *
 • İleti: 882
 • ÜYENİN İTİBARI 138
 • Cinsiyet: Bay
 • O Bir PCKoPaT
Ödev İstekleriniz
« Yanıtla #6 : 07 Ocak 2008, 23:39:12 »
sagol abi çok teşekkür edrim bi kaç resim ßen ßulurum teşekkürler... (devamı gelişrmi acaba ibrahim abi???)

Valla Bulabildiğim Bu Abicim...

herşey devletten beklenmez olum acık da biz istiyelim
ibo abi edebiyatt a tüm edebi sanatlar lazım ve örnekleride bulabilir misin  ??? ;0)

Bakarım Koray ama yarına artık
Ben İmza Neyim BilmemParnakBassam Olurmu?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi