Gönderen Konu: Çanakkale savaşının tarihe geçicek ilkleri  (Okunma sayısı 2581 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cyan-mk

 • -1eCtEr_
 • Super Moderatör
 • Süper Üye
 • *
 • İleti: 729
 • ÜYENİN İTİBARI 58
 • Cinsiyet: Bay
 • -1eCtEr_
Çanakkale savaşının tarihe geçicek ilkleri
« : 08 Şubat 2008, 22:00:32 »
Dünya harp tarihinde ilk defa denizaltı engel ağı kullanıldı. Yanıltıcı telsiz görüşmelerini ilk kez Mehmetçik uyguladı.

Çanakkale Deniz Zaferi’nin 90’ıncı yıl dönümü nedeniyle Boğaz ve Garnizon Komutanlığı’nca ‘Çanakkale Savaşları’ konulu konferans düzenlendi. Konferans ta, Çanakkale deniz ve kara savaşları süresince uygulanan ve dünya savaş tarihine ‘ilk’ olarak geçen, ancak fazla bilinmeye n savaş taktikler i anlatıldı.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Süleyman Demirel Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğe, Çanakkale Boğaz ve Garnizon Komutanlığı Kurmay Başkanı Deniz Kıdemli Kurmay Albay Murad Hatip ile Harekat ve Muhabere Şube Müdürü Kurmay Binbaşı Murat Yılmazarslan konuşmacı olarak katıldı.

NARA GEÇİDİ

Deniz Kıdemli Kurmay Albay Murad Hatip, Çanakkale Savaşları sırasında, 13 Aralık 1914’te, Boğaz’ın korunmasında Sarısığlar bölgesinde demirleye rek sabit batarya görevi alan Mesudiye zırhlısının, düşman denizaltı saldırısı sonucu batırılmasıyla, denizaltı tehlikesi nin kendini gösterdiğini belirtti. Hatip, ‘O andan itibaren çeşitli karşı tedbirler alındı. Bu tedbirler in içinde en etkilisi ise Boğaz’ın Nara geçidinde kurulan Denizaltı engel ağı oldu. Dünya harp tarihinde, mania ağı ilk kez Çanakkale’de uygulanmıştır’ dedi.

ŞİFRE ÇÖZDÜLER

‘Kahraman Mehmetçik, düşman donanmasının boğazı geçmek için düzenlediği çeşitli manevrala ra ise yanıltıcı telsiz görüşmeleriyle taktik uyguladı’ diyen Hatip, Gelibolu yarımadasında Kilitbahi r Köyü, Goncasuyu bölgesindeki Telsiz Muhabere İstasyonu’nun düşman kuvvetler inin telsiz haberleşmelerini iyi izleyip, şifrelerini çözdüğünü anlattı. Hatip, ‘Planlanan harekatla ra yönelik bu istasyond an yaptıkları telsiz görüşmeleriyle yanıltıcı bir muhabere uygulamal arı, dünya savaş tarihinde ilk olarak kullanılan taktikler arasında yer buldu’ diye konuştu.

NUSRAT PLANI

Deniz Kıdemli Kurmay Albay Murad Hatip ile Harekat ve Muhabere Şube Müdürü Kurmay Binbaşı Murat Yılmazarslan, Nusrat mayın gemisinin mayın dökme planının İngiltere Osmanlı ile dostken, İngiliz Bahriye Heyeti’ne mensup Halifaks adlı bir subay tarafından yıllar önce hazırlandığını anlattı. Konferans konuşmacısı subaylar, ‘Gerektiği taktirde Çanakkale Boğazı’nın ne şekilde mayın dökülerek kapatılacağını tespit eden planları ne gariptir ki İngiliz Bahriye heyetine mensup Halifaks adlı bir subay hazırlamıştı. Mayın hatlarının tesisinde Halifaks’ın hazırladığı mayın planlarından istifade edildi. Ancak bu planlar üzerinde, gereken değişiklikler yapılarak sürpriz etkisi sağlandı’ dedi.

Denizaltı ağlarını bu çıpalar tutuyordu

Denizaltı ağı olarak bilinen Agmania ağı sistemi, dünya savaş tarihinde ilk kez Çanakkale savaşlarında kullanıldı. Bu ağlar, dev çıpalarla deniz dibine tutturulu yordu.

Goliath’ı batırdı

Çanakkale Savaşı sırasında kullanılan Muavenet-i Milliye Gemisi’nin torpido kovanı. 13 mayıs 1915 gecesi Morto Koyu’nda İngiliz Goliath zırhlısı, bu kovandan atılan üç torpido ile batırıldı.

149 komutanda n 78’inin fotoğrafı bile yok

GELİBOLU Yarımadası Tarihi Milli Parkı’nda ‘Uzun Devreli Gelişme Planı’ kapsamında Çanakkale Savaşları’nda görev alan 149 komutanda n 71’inin rölyefleri yapılarak, Eceabat İlçesi Kilye Koyu’ndaki Ana Tanıtım Merkezi’nin duvarına yerleştirildi. Araştırmalar sonucunda 1’inci Dünya Savaşı’nda Çanakkale’de görev yapan 149 Türk komutanda n ancak 71’inin fotoğrafına ulaşabildiklerini söyleyen heykeltraş Umut Devrim Can, ‘Genelkurm ay Başkanlığı Askeri Savaş Tarih Etüt ve Araştırma Merkezi’nde araştırma yaptık. Savaşlarda 149 komutan görev yapmış. Ancak biz fotoğrafını elde edebildiğimiz 71 komutanın rölyeflerini hazırlayabildik’ diye konuştu. Fotoğrafları temin edilemeye n diğer komutanla r için bırakılan boş yerlere komutanla rın adlarını, rütbelerini ve hangi birlikler in komutanı olduklarını gösteren tanıtım yazıları asılacağı belirtild i.

Fransız amiral yanlış bilgi veren oğlunu astırmıştı

ÇANAKKALE Savaşları sırasında yaşanan bir ilginç ayrıntı, düşman donanmasında görevli Fransız Filo Komutanı Amiral Guepret’nin, emrinde çalışan oğlu Yüzbaşı Guepret’nin yanlış istihbara t verip, bunun sonucunda babasının başkanlık ettiği mahkemece idam kararının verilmesi olarak anlatıldı. Kurmay Albay Hatip ile Kurbay Binbaşı Yılmazarslan bu olayı şöyle özetledi: ‘Boğaz’da görevli Fransız Filo Komutanı Amiral Guepret’nin oğlu, Yüzbaşı Guepret’ye onur görevi olarak Boğaz’daki mayınların tespit edilmesi görevi verildi. Yüzbaşı Guepret, havadan yapılan keşif uçuşunda, Nusrat’ın döktüğü mayınları tespit edemedi, Boğaz’ın mayınsız olduğunu belirten temiz raporunu filolara verdi. 18 Mart günü düşman gemilerin in sonunu hazırlayan bu mayınlar, Amiral’in oğlu Yüzbaşı Guepret’nin de sonunu hazırladı. Yüzbaşı Guepret, babasının başkanlık ettiği Askeri mahkemeye çıkarıldı, idama mahkum olup kurşuna dizildi.’
çOk YoRgUn:( 
BeNİ seVMeyE PRogRAmlA Nma DEvrELeRi nİ YakARım...
kimine göre kralız kimine göre yalanız sen kafanı yorma adamına göre adamız.
kula bela gelmez ALLAH yazmadıkça,ALLAH bela yazmaz kul azmadıkça.


Allah'ım sen beni dostlarımdan koru ben düşmanlarımın icabına bakarım.!!!

tweety

 • Ziyaretçi
Çanakkale savaşının tarihe geçicek ilkleri
« Yanıtla #1 : 10 Şubat 2008, 12:08:11 »
paylaşımın için sağol

Çevrimdışı tg.dmn

 • İlgili Üye
 • **
 • İleti: 83
 • ÜYENİN İTİBARI 5
 • Cinsiyet: Bay
 • sevgisiz hayat sağlam dişe benzer çekilmez :D
Çanakkale savaşının tarihe geçicek ilkleri
« Yanıtla #2 : 22 Şubat 2008, 23:57:05 »
teşekkürler

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi