Gönderen Konu: Sirke mucizesi‏  (Okunma sayısı 2541 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Çakır

 • Hayalperest
 • Co-Admin
 • GemlikForum Daimi Üye
 • *
 • İleti: 2.415
 • ÜYENİN İTİBARI 213
 • Cinsiyet: Bayan
Sirke mucizesi‏
« : 14 Şubat 2010, 22:55:28 »
Sirkede inanılmaz marifetle r...

Sirke başlı başına bir mucize.. Hem ilaç hem de mükemmel bir temizlik aracı. Peki sirke nerelerde ve nasıl kullanılır?
 
Sağlık bakımından bir ilaç, temizlik bakımından da çok faydalı olan sirke ve özellikle elma sirkesini n evinizde nerelerde kullanabi leceğinizi biliyor musunuz?
Reader's Digest dergisi, sirkenin birbirind en farklı kullanım alanlarını ve faydalarını kısa kısa maddeler halinde açıkladı. İşte bunlardan bazıları:

Bilgisayar ve çevre birimleri temizler: Bilgisaya rınız, yazıcınız, faks makineniz ve diğer ev ofis araçlarını tozdan uzak tutarsanız daha iyi çalışacaktır. Temizliğe başlamadan önce tüm ekipmanla rın kapalı olduğundan emin olun. Bir kaba eşit miktarlar da su ve sirke koyun. Temiz bir bezi bu karışımın içinde nemlendir in, asla sprey şişesi kullanmayın. Silmeye başlayın. Klavyeniz in tuşları gibi dar yerleri silmek için ise elinizde birkaç pamuk tomarı bulunduru n.

Bilgisayarınızın faresini temizler: Eski model toplu farenizi temizleme k için yarı yarıya sirke-su karışımı kullanın. Öncelikle, topu farenin altından çıkarın. Karışıma batırarak nemlendir diğiniz bezi sıktıktan sonra topu temizleyi n ve fare üzerindeki parmak izlerini ve kirleri çıkarmak için farenin kendisini de silin. Topun yuvasını temizleme k için bir parça nemlendir ilmiş pamuk kullanın, topu yerine takmadan önce birkaç saat kurumasını bekleyin.

 Duman kokusunu giderir: Eğer eti pişirirken yaktıysanız ya da evinizde ard arda sigara içiliyorsa, kokunun en yoğun olduğu dörtte üçünü sirke ya da elma sirkesiyl e doldurduğunu bir kase koyarak duman kokusunu giderebil irsiniz. Koku evinizin tümüne dağıldıysa farklı odalarda birkaç kase kullanabi lirsiniz. Koku bir günden daha kısa sürede çıkacaktır.

Küf lekesini yok eder: Küf lekelerin i çıkarmak için sirkeye başvurun. Sirkeyi ilave havalandırma olmaksızın güvenle kullanabi lir ve her yüzeye uygulayab ilirsiniz . Sirkeyi banyonun demirbaş eşyalarında, fayanslar da, mobilyala rda, boyalı yüzeylerde, plastik perdelerd e ve buna benzer birçok yüzeyde kullanabi lirsiniz. Hafif lekeler için, sirkeyi eşit miktarda suyla seyreltin .

Krom ve paslanmaz çeliği temizler: Evinizdek i krom ve paslanmaz çeliği temizleme k için, sprey şişesine koyduğunuz seyreltil miş sirkeyle ve yumuşak bir bezle parlatabi lirsiniz.

Gümüşlerinizi parlatır: Gümüş bilezik, yüzük ve diğer takılarınızın yanında evdeki gümüş eşyalarınızın yeni gibi parlaması için yarım bardak sirke ve 2 yemek kaşığı karbonat karıştırdığınız suyun içinde 2-3 saat bekletin. Sonra soğuk suyun altında durulayın ve yumuşak bir bezle kurutun.

Tükenmez kalem lekelerin i siler: Tükenmez kalem lekesi olan yere kumaş ya da sünger kullanara k biraz sirke bastırın. Leke çıkana kadar bu işlemi tekrarlayın.
Yapıştırıcıları, fiyat etiketler ini çıkarır: Çocuğunuzun mobilyanıza ya da duvarınıza yapıştırdığı etiketile ri çıkarmak için, kenarlarına ve köşelerine biraz sirkeyi emdirin ve dikkatlic e kredi kartı ya da plastik telefon kartıyla kazıyın. Cam, plastik gibi yüzeylerdeki fiyat etiketler ini çıkarmak için üzerine biraz daha fazla sirke dökün, birkaç dakika bekleyin ve temiz bir kumaşla çıkarın.

Makasınızı parlatır: Makasınız kirlendiğinde ve yapışkan olduğunda yıkamak için su kullanmayın. Bunun yerine makasınızın keskin kısmını sirkeye batırılmış bir bezle temizleyi n ve sonra kurutun.

Kokan tuvaletin izi tazeler: Öncelikle banyonuzd aki eşyaları dışarı çıkarın, sonra duvarları, tavanı ve zemini, 4 litre suya karıştıracağınız 1 fincan sirke ve 1 fincan amonyak ve ¼ fincan karbonat ile yıkayın. Tuvaletin kapısını açık bırakın ve eşyalarınızı içeriye yerleştirmeden önce içerinin kurumasına izin verin.

Halılarınızı eski haline getirir: Eğer halılarınız eskimiş ve kirli görünüyorsa, eskisi gibi parlak ve canlı görünmeleri için 4 litre suyun için 1 fincan sirke kattığınız suya çalı süpürgeyi daldırın ve bununla halınızı süpürün. Halınızın ucundaki rengi atmış iplikler de ışıldayacak ve bu solüsyonu durulamanıza gerek yok.

Halıdaki lekeleri çıkarır : Hafif lekeler için yarım fincan sirke içinde 2 çorba kaşığı tuzu eritin, bu suyla lekeli yeri ovalayın, kurumasını bekleyip, elektrik süpürgesiyle süpürün.

Daha büyük ve koyu lekeler için, karışıma 2 çorba kaşığı boraks ekleyin ve aynı şekilde temizleyi n.
Daha inatçı ve halının içine işlemiş kir ve lekeler için, 1 yemek kaşığı sirke ile bir yemek kaşığı mısır nişastasından macun yapın ve kuru biz bez kullanara k lekenin içine iyice ovalayara k yedirin ve 2 gün bu şekilde bekleyin, sonra süpürün.
Leke çıkarıcı sprey hazırlamak için , şişeyi 5 ölçü su ve 1 ölçü sirkeyle doldurun. İkinci bir şişeyi de 1 ölçü köpüksüz amonyak ve 5 ölçü suyla doldurun. Lekeye bu karışımı yedirin. Birkaç dakika bekleyin sonra temiz, kuru bir bezle kurutun. Leke çıkana kadar bunu tekrar edin.

Mum lekesini yok eder: Romantik bir gecenin ışıltısı olan mumlar, ahşap mobilyala rınızda genellikl e leke bırakır. Bu lekeyi çıkarırken, lekeyi yumuşatmak için fön makinesin i en sıcak ayarına getirin ve kağıt havluyla kurutabil diğiniz kadar kurutun. Sonra, eşit miktardak i su-sirke karışımına batırılmış kumaş ile ovalayın. Yumuşak ve emici bir bezle kurulayın.

Mobilyala rdaki su lekesini çıkarır
: Ahşap mobilyala r üzerine bırakılan ıslak bardakların bıraktığı beyaz halkaları çıkarmak için eşit oranda sirke, zeytinyağını karıştırın ve bu karışımı yumuşak bir bezle lekeye uygulayın. Parlatmak için ise başka temiz ve yumuşak bez kullanın.

 
Buzdolabınızı temizler: Kapının sızdırmaz contası ve sebze-meyve gözleri de dahil buzdolabınızın içini ve dışını temizleme k için eşit miktarlar da su ve sirkeyi karıştırın. Küf oluşumunu önlemek için, iç kapıları ve içteki gözleri bez üzerine sirke dökerek silin. Ayrıca, buzdolabınızın üzerinde birikmiş toz ve kirleri silmek için seyreltil miş sirke kullanabi lirsiniz.

Mikrodalga fırınınızı buharla temizler: İçi ¼ fincan sirke ve 1 fincan suyla dolu cam kaseyi fırının içine yerleştirin ve en yüksek ısıda 5 dakika bekleyin. Kase soğuduğunda, bir kumaş ya da süngeri bu sıvıya batırın ve iç yüzeydeki lekeleri temizleyi n.

Kesme tahtasını mikroplar dan temizler: Her kullanımdan sonra, tahtaları doğrudan sirkeyle silip temizleye bilirsini z. Sirkenin içindeki asetik asit, E.coli, Salmonell a, and Staphyloc occus gibi zararlı mikroplar a karşı iyi bir dezenfekt andır. Asla su ve bulaşık deterjanı kullanmayın. Çünkü, bu tahtanın liflerini zayıflatır.

Bulaşık makineniz i yıkayabilirsiniz: Bulaşık makineniz in performan sını yüksek düzeyde tutmak ve sabun tabakası oluşumunu yok etmek için, ünitenin altına seyreltil miş 1 fincan sirke dökün ya da üstteki rafa bir kasenin içine sirke koyun. Sonra bulaşık makineniz i bulaşık ya da detarjan koymadan tam devir çalıştırın. Özellikle suyunuz sertse, bunu ayda bir tekrarlayın. Ancak, bu işlemi uygulamad an önce bulaşık makineniz in kullanım klavuzuna bir göz atın.

Porselen, kristal ve cam eşyalarınızı temizler: Cam eşyalarınızı parlatmak için durulama suyuna sirke ekleyebil irsiniz. Cam eşyalarınızı her gün parlaması için, bulaşık makineniz in durulama devrine ¼ fincan sirke ekleyin.

Kristal eşyalarınızı parlatmak için bulaşık makineniz i durulama suyuna 2 yemek kaşığı sirke ekleyin. Sonra, bunları 3 ölçü su ve 1 ölçü sirke ile hazırladığınız su ile durulayın ve açık havada kurutun.

Fincanlardan çay, kahve lekelerin i çıkarır: Bunun için, eşit miktarda sirke ve tuzla ovalamayı deneyin, sonra bunları ılık suyun altında durulayın.

Su ısıtıcınızı (kettle) temizleme k için: Makinenizde biriken kireç ve mineral kalıntılarını temizleme k için, 3 fincan sirkeyi 5 dakika süreyle iyice kaynatın ve sirkeyi gece boyunca içinde bırakın. Ertesi gün soğuk suyla durulayın.

Kızartma sonrası temizlik yapar: Kızartma işini bitirdiğinizde ocağın üstüne, duvarlara sıçrayan yağ damlacıklarını temizleme k için, bunları seyreltil miş sirkeye batırılmış sünger ile silebilir siniz. Durulamak için soğuk suyla ıslatılmış başka bir sünger kullanın, sonra da yumuşak bir bezle kurutun.

Kızartma tavanızı korur: Kızartma tavanızda 10 dakika boyunca 2 fincan sirke kaynatmak, birkaç ay boyunca yiyecekle rinizin yapışmasını önler.

Mutfağınızın havasını temizler: Mutfağınıza dün pişirdiğiniz yemeğin kokusu sindiyse, 1 fincan suya yarım fincan sirke karıştırın. Ve karışım buharlaşana kadar kaynatın.

Yumurtanızı daha iyi haşlamanıza yardım eder: Yumurta haşladığınız suya litre başına 2 yemek kaşığı sirke ekleyerek, yumurtanızın çatlamasını önleyebilir ve kabuğunun daha kolay soyulmasını sağlayabilirsiniz.

Sebze ve meyveleri nizi temizler: Meyve ve sebzeleri nizi yemeden önce, gizli kirleri, tarım ilaçlarını ve hatta küçük böcekleri yok etmek için, 4 litre soğuk suyun içine 4 yemek kaşığı elma sirkesi koyun, sebze ve meyveleri nizi bunun içinde durulayın.

Elinizdeki kokuları çıkarır: Yemek hazırladıktan sonra elleriniz e sinen soğan, sarımsak ve balık kokusunu çıkarmak çok zordur. Sebzeleri nizi dilimleme den ya da balıkları temizleme den önce biraz saf sirkeyle elleriniz i ovalamanız işe yarayacak tır.

Boğaz ağrısını hafifleti r:
3 şekilde boğaz ağrısına iyi gelir ;
Nefesiniz i tazeler: Soğanlı ya da sarımsaklı bir yemekten sonra nefesiniz in kısa sürede güzel kokmasının ve tazelenme sinin yolu, bir bardak ılık suyun içine 2 yemek kaşığı elma sirkesi ve 1 çay kaşığı tuzu eritip bununla ağzınızı durulamak tır.

Boğazınız öksürükten dolayı tahriş olduysa ya da konuşmaktan ve şarkı söylemekten dolayı ağrıyorsa, bir bardak ılık suda 1 yemek kaşığı elma sirkesiyl e 1 çay kaşığı tuzu eritin ve bununla günde birkaç kez gargara yapın.

Boğazınız grip ya da soğuk algınlığından dolayı ağrıyorsa, bir ¼ elma sirkesi ile ¼ balı karıştırın ve 4 saatte bir, 1 yemek kaşığı yutun.
Öksürük ve boğaz ağrısını hafifletm ek için, yarım fincan sirke, yarım fincan su, 4 çay kaşığı bal ile 1 çay kaşığı acı sosu karıştırın. Günde 4-5 kez, 1 yemek kaşığı için. Birini özellikle yatmadan önce için. 1 yaşın altındaki bebekleri nize bal vermemenız gerektiğini unutmayın.Sirke deyip geçmemek lazımmış yaw ne çok şeye yarıyormuş..
« Son Düzenleme: 15 Şubat 2010, 20:57:53 Gönderen: Çakır »
Güneşi DOĞDUĞU GİBİ, Sαbαhı GELDİĞİ GİBİ, Sevdiğin insαnı OLDUĞU GİBİ' kαbul et..!!..

Çevrimdışı Uğur YUCA

 • FotokoliK
 • Gemlik Forum Hayranı
 • ***********
 • İleti: 5.923
 • ÜYENİN İTİBARI 556
 • Cinsiyet: Bay
 • Yaşıyorsan Gelecege bak
  • uguryuca
Sirke mucizesi‏
« Yanıtla #1 : 14 Şubat 2010, 23:52:41 »
yaw çok benim en işime yarayan yararlısı sigara kokusunu didermesi olucak hepsini okumadım ama bunu paylaştıgın için teşekkürler + rep

Duman kokusunu giderir: Eğer eti pişirirken yaktıysanız ya da evinizde ard arda sigara içiliyorsa, kokunun en yoğun olduğu dörtte üçünü sirke ya da elma sirkesiyl e doldurduğunu bir kase koyarak duman kokusunu giderebil irsiniz. Koku evinizin tümüne dağıldıysa farklı odalarda birkaç kase kullanabi lirsiniz.  Koku bir günden daha kısa sürede çıkacaktır.

ana başlıkları kırmızı yaptım böyle daha iyi ;)
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2010, 23:58:07 Gönderen: uguryuca »

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi