Gönderen Konu: FETRET DEVRİ VE SONRASI OLAYLAR  (Okunma sayısı 1786 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı baphomet

  • Forumun Ağası
  • Özel Üye
  • Forum Aşiği
  • *
  • İleti: 882
  • ÜYENİN İTİBARI 138
  • Cinsiyet: Bay
  • O Bir PCKoPaT
FETRET DEVRİ VE SONRASI OLAYLAR
« : 05 Ocak 2008, 16:57:53 »
FETRET DEVRI

Osmanli tarihinde, kardesler in saltanat mücadelisi verdikler i ve 1413 yilina kadar devam eden karisikli klar dönemi diyebilec egimiz "Fetret Devri", Timur'un uyguladig i bir siyasetin sonucu olarak ortaya çikmistir.
Yildirim Bâyezid, Ankara Savasi'nda Timur'a esir düstügü zaman en büyükleri Süleyman olmak üzere Isa, Mehmed, Musa, Mustafa ve Kasim adlarinda alti erkek çocuga sahipti. Bunlardan besi babalari ile birlikte Ankara Savasi'na katilmisl ardi. Kasim ise çok küçük oldugunda n Bursa'da kalmisti.
Süleyman Çelebi, muhareben in kayb edildigin i görünce babasinin emri üzerine Vezir-i Azam Çandarlizâde Ali Pasa, Murad Pasa, Yeniçeri agasi Hasan Aga ve Subasi Eyne Bey ile birlikte yanindaki kuvvetler le Bursa'ya gelmis, buradan da küçük sehzade Kasim'i alarak büyük zorluklar la Rumeli'ye geçebilmisti. Isa Çelebi, muharebe meydanini terk ettikten sonra Balikesir taraflari nda saklanmis, Mehmet Çelebi Amasya'ya çekilmis, Musa ve Mustafa ise babalari ile birlikte esir düsmüslerdi.
Asil gayesi, güçlü bir Osmanli Devleti yerine, kendisine bagli ve onun yüksek hâkimiyetini taniyan parçalanmis birkaç Osmanli Beyligi meydana getirmek olan Timur, baslangiçta bu gayesine ulasmis görünmekteydi. Ayrica o, Yildirim Bâyezid tarafinda n kurulmaya çalisilan Anadolu birligini de parçalamak istiyordu . Bu sebeple Anadolu beylerine ait yerleri Osmanlila rdan atip tekrar eski sahipleri ne verdi. Geriye kalan Osmanli ülkesini de Bâyezid'in dört oglu arasinda paylastir misti Edirne'de bulunan Emir Süleyman'a Rumeli'deki yerleri verip kendisine tabi oldugunu ifade eden hükümdarlik alâmeti olarak kemer, külah ve hil'at göndermistir. Diger sehzadele rden Isa Çelebi Balikesir ve Bursa'da, Mehmed Çelebi Amasya'da, Musa Çelebi ise Isa'yi Bursa'dan çekilmeye mecbur ederek Bursa'da Timur'un al damgasiyl a hükümdar olmuslard i.
Ankara Savasi'ndan sonra Anadolu'da sekiz ay kadar kalan Timur, uyguladig i siyasetin meyveleri ni verdigini gördükten sonra Doguya dönüp Çin seferine çikarken arkasinda biraktigi Anadolu'nun politik yapisi Sultan I. Murad'in hükümdarligi sonundaki durumu andiriyor du. Timur, Bâyezid'in ele geçirdigi topraklar i geri almisti. Böylece Sultan Murad'in Ankara'dan Akdeniz'e açtigi Osmanli koridoru kapanmis oluyordu.
Karamanog lu Mehmed Bey, Anadolu'nun üçte birini kaplayan ve içlerinde Hamidogul lari ve Germiyano gullari'nin topraklar inin dogu bölgeleri ile Kayseri, Isparta, Antalya ve Alaiyye gibi kentler bulunan büyük bir devletin basina getirilmi sti. Timur, Anadolu'da Osmanlila ra karsi koyabilec ek bir güç meydana getirmek için böyle yapmisti. Mehmet Bey, Osmanlila r da dahil olmak üzere bütün beylikler in emiri olarak ilân edilmisti .
Timur'un, Anadolu'da uyguladig i bu parçalama politikas i sonucunda Osmanli ülkesi sehzadele r arasinda taksim edilmis, on bir sene süren ve tarihlerd e Osmanli Devleti'nin parçalanmasindan dolayi "Saltanatt a Ara" denilen ve kanli hadiseler le dolu bir devrin açilmasina, fetihleri n durmasina, Istanbul Imparator u'nun türlü entrikala rla bu durumu körüklemesine sebep olmustu. Hatta bazi Avrupalil ar, yeni bir Haçli Seferi düzenledikleri takdirde Osmanlila r'i Avrupa'dan atabilece klerini düsünür olmuslard i.
Ankara Savasi ve bunun sonucunda bir daha kalkinama masi plâni ile Osmanli Devleti'nin parçalanmasi bu devlet için mühim ve büyük bir darbe olmakla birlikte çeyrek asirda kendisini sür'atle toplamaya muvaffak olmasi bu devletin teskilât ve müesseselerinin saglamlig ini göstermektedir. Buna karsilik Hindistan, Iran, Azerbayca n, Irak, Suriye ve Ege Denizine kadar genis topraklar üzerinde fetihlerd e bulunmus olan Timur'un, ölümünden kisa bir müddet sonra devletini n ortadan kalkmasi, onun sadece tedhise dayali bir devlet kurdugunu göstermektedir.
Ben İmza Neyim BilmemParnakBassam Olurmu?

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi