Gönderen Konu: DENİZLİ  (Okunma sayısı 2568 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı baphomet

 • Forumun Ağası
 • Özel Üye
 • Forum Aşiği
 • *
 • İleti: 882
 • ÜYENİN İTİBARI 138
 • Cinsiyet: Bay
 • O Bir PCKoPaT
DENİZLİ
« : 26 Ocak 2008, 15:25:50 »
Denizli, aynı adı taşıyan ilin merkezi olan şehir.
İlin 2000 yılı nüfus sayımı sonucuna toplam nüfusu 850.029'dir. İl Merkezi nüfusu 275.480, İlçe ve Beldeler nüfusu toplamı 410.796, Köyler nüfusu 432.346'dür. Nüfus yoğunluğu % 73'dür. Merkez Hariç 18 ilçe, 100 Belediye, 372 köyü vardır.
Sanayisi ve ticareti çok hızlı gelişen, Türkiye'nin en hızlı kalkınan merkezler inden biridir. Anadolu Kaplanları'nın troykasındandır (Diğer iller Kayseri ve Gaziantep'tir). Kent Tekstil endüstrisinde Bursa'nın halefidir . Havası ve doğası Ege Bölgesi'nin ortalamal arını yansıtır. Vali Hasan Canpolat Belediye Başkanı ise Nihat Zeybekçi'dir.
Horozuyla ünlüdür; şehrin önemli noktalarında horoz heykeller i bulunur. Dünyaca bilinen doğa harikası Pamukkale de şehrin simgeleri nden biridir. Ayrıca en yüksek dağı Honaz Dağı'dır.
Denizli'de medya ve alışveriş
Kentte üç yerel televizyo n kanalı bulunmakt adır. Bunlar DEHA, ART ve DRT'dir. Ayrıca Çivril İlçesi'nde AS TV mevcuttur . Kentte çok gelişmiş bir basın dünyası mevcuttur . Günlük yayın yapan 11 gazetenin yanı sıra, çok sayıda haftalık gazeteye sahiptir. Denizli Gazetecil er Cemiyeti Başkanı, Bülent Öztürk'tür.
Denizli'de 2006-2008 yılları arasında yapılan Teraspark ve Forum Çamlık adlı iki plaza, şehrin tüketici kesimini ve aynı zamanda pek çok saygın markayı buraya çekmiş, bu da şehrin gayet iyi olan iş olanaklarına ek olarak katkı sağlamıştır. Denizli, başta tekstil olmak üzere pek çok alanda iş bulunabil en bir şehirdir. Gelişen sanayi ve hizmet sektörü, buna ortam sağlamaktadır. İşsizlik sorunu neredeyse yoktur. İlginç bir ayrıntı olarak, geldiği ziyaretle rden birinde Başbakan R. Tayyip Erdoğan, şehrin caddeleri nde pek çok yerde iş ilanı görmesini hayret ve mutlulukl a karşıladığını belirtmiştir.
Denizli'nin tarihçesi
Denizli şehri, ilk defa bugünkü şehrin 6 km kuzeyinde, Eskihisar Köyü civarında kurulmuştur. Bu şehir M.O. (261 - 245) yılları arasında, Suriye Kralı II. Antiyokus theos tarafından kurulmuş ve karısının adına izafeten LAODICIA denilmiştir. Türkler Denizli havalisin i zaptettik ten sonra, şehrin suyunun bol bulunduğu bugünkü Kaleiçi mevkiine naklettir mişlerdir.
Denizli adına, tarihi kaynaklar da başka başka isimler olarak rastlamak tayız. Selçuklu kayıtları ve Denizli mahkemesi serciye sicilleri (Ladik) ismini vermekted ir. Ibni Batuta'nın seyahatna mesi (Tunguzlu) denilmekt edir. Mesalikul lebsar'da da (Tunguzlu) olarak kaydedilm iştir.
Timurlenk'in zafer namesini yazan, Şerafettin Zemdi (Tenguzlug) ve (Tonguzlug) gibi iki isimden bahsetmek tedir. Tensiz kelimesi eski Türkçe'de Deniz demektir. Tunguzlu ise bugünkü imlasıyla Denizli demektir. Netice olarak Denizli adi, Tunguzlu ve Tunguzlu kelimeler inin zamanla ağızdan ağıza, Denizli kelimesi haline gelmesiyl e bugünkü şeklini almıştır.
18. ve 19. Yüzyıllarda Denizli
Anadolu Eyâleti’nin merkezi Kütahya Sancağı’na 1451’de bağlanan Denizli Kazası, XVI. ve XVII. yüzyıllarda, Nahiye-i Lazıkıyye (Merkez), Nahiye-i İbsili, Nahiye-i Kaş-Yenice ve Nahiye-i Aydos olmak üzere dört nahiyeden oluşmaktaydı.
Lazıkıyye merkez nahiyesi, aşağı yukarı bu günkü Denizli merkez ilçesi sınırlarında, İbsili, Buldan ve Güney’in bulunduğu bölgede, Aydos ise Buldan ve Güney’in kuzeyinde, Uşak iline bağlı Ulubey, Eşme ve Alaşehir’in güneyinde batıda Kiraz yakınlarına kadar uzanan bir sahayı kapsıyordu.
Bu Nahiyeler XVII. yy.’da kaza haline getiriler ek, İbsili Nahiyesi: Ezine, Kaş-Yenice Nahiyesi: Çarşamba (Cıharşamba) adını almıştır. Aydos ise daha XVI. y.y.’da Gök-Öyük Kazası adıyla anılmaya başlanmıştır. Adı geçen kazalara Honaz’da katılınca sayıları beşe yükselmiştir.
XVIII. yy'ın sonlarında, Avarız ve Bedel-i Nüzul, İmdâd-ı Seferiye ve Hazeriye vergileri ile ilgili belgelerd e zaman zaman Buldan adının geçtiği de görülmektedir. H. 1213 (1798) tarihli bir salyane defterind e Denizli ve bağlı kazalar şöyle sıralanmaktadır: Kazay-ı Denizli, Kazay-ı Ezine, Kazay-ı Buldan, Kazay-ı Honaz, Kazay-ı Gök-Öyük. Defterde Cıharşamba kazasının yer almadığı onun yerine Buldan’ın yazıldığı dikkati çekmektedir.
Denizli Şer’iye Sicilleri nde yer alan tevzi defterler inde, şehrin yıllık masraflarına ve vergileri ne katkıda bulunan 26 adet köy kaydedilm iştir. Karcı köyünün birinci sırada yer aldığını gördüğümüz bu tabloda hissesine en az vergi düşen köy de Bekirli’dir. Karcı, günümüzde Başkarcı adını almıştır. Gelir kaynakları arasında ceviz ağacından yapılan dokuma tezgâhları bulunur ki, Denizli el dokumacılığı yüzyıllarca bu tezgâhlarda üretilen kumaşlarıyla ün salmıştır.
Yukarıda adı geçen köylerin yanında 1781’den itibaren şer’iye sicilleri ndeki bazı kanıtlarda Eldenizli, Şamlı Kebir adlı köylerin adları görülmektedir. Yıllık ortalama 50’şer kuruş vergi ödedikleri anlaşılan bu köylerden Eldenizli günümüzde aynı adla varlığını sürdürmekteyken, Şamlı Kebir ve Şamlı Sagir, Aşağı ve Yukarı Şamlı adlarını almışlardır.
XVIII. yy. boyunca Kütahya Sancağı’na bağlı bir kaza olmaya devam eden Denizli, XIX. yy.’da Anadolu Beylerbey liği’nin bölünmesi üzerine sancak haline getiriler ek, yeni kurulan Aydın Sancağı na bağlanmıştır. 1867 düzenlemesinden sonra Menteşe ile birleştirilen Denizli tekrar kaza olarak, Aydın Sancağı’na katıldıysa da 1883’de Denizli sancağı yeniden kurulunca mutasarrıflık haline getirilmiş ve 1884’te Tavas, 1888’de Garbi Karaağaç’ın katılmasıyla Osmanlı dönemindeki en geniş sınırlarına ulaşmıştır. Bu dönemde 6 kaza ve 1 nahiyeden oluşan Denizli’nin toplam köy sayısı da 385’e ulaşmıştır.
Nüfus
•   1927: 15.704
•   1990: 271.346
•   1999: 275.480
•   2006: 400.000~
Ben İmza Neyim BilmemParnakBassam Olurmu?

Çevrimdışı hollamollamol

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 2
 • ÜYENİN İTİBARI 0
Ynt: DENİZLİ
« Yanıtla #1 : 27 Mart 2016, 14:27:35 »
Ben de üniversite dolayısıyla denizlide yim bu yüzden çeşitli aktivitel erde bulunuyor uz. E tabi yurtta falan kaldığımız dönemler oluyor. Bu sebeple aslında şehrin coğrafi konumu sizler için pek önemli değil önemli olan insani ilişkiler bu konuda Denizlili esnaflar ne yazık ki bizlere yeteri kadar iyi davranmıyorlar diye düşünüyorum. Hatta bir de başbakanın açıkladığı bir konu vardı hatırlarsınız. Hani şu denizli günlük apart problemi, o konuda da ne yazık ki hala bir anlaşmazlıktır sürüyor. bu sebeple biz ne yazık ki gösterilen şekilde apartlard a kalamıyoruz. Mesela siz olsanız denizli günlük apart bu şekilde bir apartta kalmak istemez misiniz? biz de çok istiyoruz fakat malesef bu tarz yerler günlük kiralanab iliyor. Bu konuda gerçekten güvenilir ve uygun fiyatlı apartlar seçmek zorundasınız aksi takdirde ne yazık ki istediğiniz gibi bir yer tutamıyorsunuz. Açıkçası ben size bir üniversite öğrencisi olarak elinizi çabuk tutmanızı öneririm  <:-)> <:-)> <:-)> <:-)>

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi