Gönderen Konu: Güneşi Gördüm Fragman 2009 ( Mahsun Kırmızıgül )  (Okunma sayısı 2458 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Uğur YUCA

 • FotokoliK
 • Gemlik Forum Hayranı
 • ***********
 • İleti: 5.923
 • ÜYENİN İTİBARI 556
 • Cinsiyet: Bay
 • Yaşıyorsan Gelecege bak
  • uguryuca
Terör nedeniyle köyleri boşaltılan Kürt ailenin göç hikâyesini Mahsun Kırmızıgül yazdı, yönetti ve oynadı. Çekimleri İstanbul, Kars, Danimarka, Norveç, İsveç, Yunanista n ve Bulgarist an’da gerçekleştirilen filmin müziklerini Prag Senfoni Orkestrası çaldı.

Mayınların arasında, doğuda bir sınır köyü... 25 yıldır iki tarafın arasında kalan çaresiz insanlar. .. Zorunlu göç uygulaması nedeniyle, doğup büyüdükleri topraklar dan, köylerinden ayrılmak zorunda kalan Altun aileleri, köklerinden koparak bir bilinmeze doğru yola çıkarlar.

Davut Altun, ailesiyle birlikte kaçak yollardan da olsa en kısa zamanda Norveç’e gitmeyi istemekte dir. Haydar Altun ve ailesi içinse göç yolu İstanbul’a doğrudur…

Yolculuk başlamıştır…

Bitmek bilmez fırtınalardan geçip gelmiş, yollarını kaybetmiş, çaresizce bir çıkış arayan insanların, kendi güneşinden koparılmış ve geleceğin bilinmezl iğinde kaybolmuş çocukların, bir göçün hikâyesidir…

Her türlü ayrımcılığa ve ötekileştirmeye karşı duran, savaşın, kavganın, kendine benzemeye ni hor görmenın sorunun ta kendisi olduğunu söyleyen bu filmde anlatılan; hepimizin, memleketi mizin, Türkiye’nin hikâyesidir…”

Yapımcılığını Murat Tokat’ın üstlendiği, altı çocuk üzerinden yola çıkılarak ülkemizde zorda kalan milyonlar ca çocuğun sessiz çığlıklarına kulak veriliyor .

‘Güneşi Gördüm’de cesaretle söylenmekte zorlanılan sözler yer alıyor ve yüksek sesle tartışılamayan konular işleniyor. Her türlü ayrımcılığa ve ötekileştirilmeye karşı duran, savaşın, kavganın, kendine benzemeye ni hor görmenın sorunun ta kendisini n olduğunu anlatan bu film, bir anlamda ‘Türkiye’nin hikayesi’

YAPIM NOTLARI
‘Güneşi Gördüm’ yönetmenliğini ve senaristl iğini Mahsun Kırmızıgül’ün yaptığı ikinci filmi. ‘Güneşi Gördüm’ün çekimleri 22 Eylül 2009 ile 10 Ocak 2009 arasında gerçekleştirildi. 3.5 ay boyunca toplam 11 hafta çekim yapıldı. Filmin çekimleri 3 mevsimde tamamlanmış oldu. Film 350 kopya ile 750 salonda gösterime girdi.

Yönetmen Mahsun Kırmızıgül, çekim ve mekan seçimi için toplan 60 bin km yol yaptı. Filmin çekimleri İstanbul, Kars, Danimarka, Norveç, İsveç, Yunanista n ve Bulgarist an’da gerçekleştirdi. İlk kez bir Türk sinema filmi bu kadar farklı mekanda çekilmiş oldu.

Filmde kullanılan tüm mekanlar gerçek mekanlard an seçildi.
Filmin köy çekimleri için kullanılan mekan gerçek bir boşaltılmış köy. Mekan seçimi 3000 tane gerçek boşaltılan köy arasından seçildi. Seçilen köy 2200 metre yükseklikteydi.
Filmin tüm oyuncularının kastı beş ayda oluşturuldu.

Tüm oyuncuların, tipleri ve karakter analizler i önceden çalışıldı. Filmin oyuncularıyla diyalogla rı yönetmen Mahsun Kırmızıgül birebir çalıştı. Yol ve Sürü filmlerin in de diyalog koçu Ali Tutal da oyuncular a koçluk yaptı.

Filmde 33 ana oyuncu 52 yardımcı oyuncu yerli ve yabancı toplam 2000 figürasyon rol aldı:
Filmde 200 gerçek travesti rol aldı.
Filmde rol alan çocuk oyuncular, 2000 çocuk arasından seçildi.
Kars’ta yapılan çekimlerde 200 kişilik ekip, Norveç’te ise 36 kişilik Türk ve 33 kişilik Norveçli ekip görev yaptı.
Oyuncularının ve figürasyonunun giymeleri için tam 3600 parça kostüm hazırlandı. Filmin sanat grubu çekimlerinden dört ay önce kostüm ve saç-makyaj çalışmalarına başladı.
Filmde kullanılan kostümlerin hazırlanması iki ay sürdü.
Çekim boyunca sette 31 araç hazır bulundu.

Türkiye’de ikinci defa bir sinema filminin müzikleri dünyaca ünlü Prag Senfoni Orkestrası tarafından canlı olarak çalındı. Müzikler tamamlana na kadar Türkiye, Londra ve Prag olmak üzere üç ayrı ülkede stüdyo kullanıldı.

Filmin müziklerini 135 kişilik Prag Filmharmo nic Orkestrası çaldı. Buna 48 kişilik koro ve ayrıca sekiz kişilik çocuk korosu da eşlik etti.

Filmin müzik mixleri Londra'da Batman Begins, King Kong, Mission İmpossible, Pirates of the Caribbean ve The Da Vinci Code, The Dark Night ve Quantum Of Solace filmlerin in ses mixlerini yapan Geoff Foster tarafından yapıldı. Norveç’in ünlü tiyatro sanatçısı Gerald Pettersen de ilk kez bir Türk sinema filminde rol almış oldu.

Filmin dört adet taarruz helikopte rleriyle olan sahneleri Bulgarist an’da çekildi. Bulgar ordusu ilk kez bir sinema filmine helikopte rleriyle çekim yapılmasına izin verdi. Bir taşıma ve bir de çekim helikopte riyle birlikte toplam çekim boyunca 6 helikopte r kullanılmış oldu.

Filmin hava çekimlerinde Gyron FS kullanıldı. Danimarka-İsveç arasındaki köprüde yapılan hava çekiminde ise wescam kullanıldı. Filmin yapımcısı Murat Tokat filme 6 milyon dolar harcadı. Filmin soundtrac k’i filmin vizyona girdiği 12 Mart 2009’da aynı gün piyasaya çıkacak. Filmin jeneriği toplam 4.5 dakikayla Türkiye’de yapılan en uzun son jenerik oldu.

KARAKTER ANALİZLERİ

RAMO (MAHSUN KIRMIZIGÜL):
Ramazan Altun, hayatı bir oyun gibi gören, otuz beşli yaşlarda esmer, uzun boylu ve deli dolu bir çocuk adamdır. Hayatta tek arzusu çocuklarını okutmak olan Ramo, tek oğlu Serhat’ı gözbebeği gibi korumakta dır. Karısı Havar beş kız çocuğu doğurunca yeniden evlenmeye karar vermişken altıncı çocuğu Serhat doğunca Havar baş tacı olmuştur. Göçle birlikte İstanbul’a gelirler ve Ramo değer verdiği ne varsa bir bir kaybetmey e başlar.

HAVAR (DEMET EVGAR):
Ramo’nun karısı ve Musto’nun kardeşidir. Sessiz ve sakin bir yapıya sahiptir. Beş kız çocuğundan sonra erkek bir bebek doğurunca Ramo’nun tekrar gözdesi olmuştur. İlk çocuğu akraba evliliğinden dolayı zeka özürlü olmuş, ama ona karşı en ufak bir sevgisizl ik gösterilmemiştir... Serhat ile beraber Havar’daki bu değişim, kendine güven gözle görülür şekilde artmışken araya göç, hastalık, büyük şehir ve kaybolmuşluk hissi girmiştir.

ZEHRA (HANDE SUBAŞI):
Zehra Musto’nun karısıdır. Musto ile evlendiğinde 14 yaşındadır ve henüz çocuk denecek bir yaştadır.. Ramo’nun her defasında kız çocuğu olurken, Havar’ın en yakın arkadaşı olan Zehra, Musto’ya üç erkek çocuk doğurmuştur. Zorunlu göç onları da topraklarından ayırır ve onlarda Mersin’e göç eder.

MAMO (MURAT ÜNALMIŞ):
Mehmet Altun, 25 yaşlarında esmer uzun boyludur. Mamo’nun hayattaki en büyük kabusu kardeşi Kadri’nin farklı cinsel eğilimleridir. Köylerinin ***sı, yaşadıkları mezra ve çevresinde insan kalmaması nedeniyle Mamo’nun evleneceği bir kız bulunamamıştır. Yaşadıkları toprakları çok sevmesine karşın bir yanda arada kalmışlık diğer yanda evlenebil me umuduyla, büyük kente göç Mamo için bir umut gibi görünmektedir.

DAVUT (ALTAN ERKEKLİ):
Sınırda bir mezra köyünde yaşayan Davut, 50-55 yaşlarında sakallı ve bıyıklıdır. Davut ve Haydar kardeştirler. Kardeşlerin içinde en sorunlu olan Davut’tur. Evinin içinde çocuklarının arasında kalan Davut çok derlidir. Üç çocuğu olan Davut’un 13 yaşındaki en son çocuğu topal kalmıştır. Büyük oğlunun durumu ise Davut’un hayattaki en büyük derdidir. Ortanca oğlu askerde olan acılı babanın büyük oğlu evden uzaktadır. Karısı Gülistan, oğlundan dolayı kendisi suçlu hissedere k konuşmamakta ve bu durum da Davut’u oldukça üzmektedir.  Köyü boşaltacak olan iki kardeş ve aileleri, zorunlu olarak farklı noktalara sürüklenirler. Norveç’e kaçak yollarla gidecek olan Davut, ailesiyle birlikte umuda yolculuk için büyük riskler alarak Norveç’in yolunu tutar. Yaşanan tüm olumsuzlu klardan sıyrılıp yeni bir yaşama kavuşmak için yola çıkan Davut’un öyküsü yürekleri yakacak bir ibret öyküsüdür. Davut aslında Türkiye’dir. Geleceğin Türkiye’sine her türlü yanlış tutuma karşın yine de umutla bakmak isteyen bir bakıştır. Arada kalmanın sıkıntısını çeken Davut, bugün arada kalmış tüm insanların aynasıdır.. Acılı bir baba olan Davut, yılmadan direnerek yeni bir yaşam hayali ile tutuşan ve arada kalmış olsa da geleceğe umutla bakan insanların temsilcis idir.

ALBAY (ZAFER ERGİN):
Orduda namuslu ve şerefli bir asker olarak görev yapan Albay, güneydoğuda zor olan doğa şartlarında yaz-kış, sıcak soğuk demeden en zor şartlarda görevini yerine getirirke n ‘Her şey vatan için’ demektedi r. Yaptığı için gereği neyse onu uygulamak tan çekinmeyen sert bir mizaca sahip Albay, şehit asker aileleriy le konuşmanın getirdiği üzüntüyü kendi alt kademesin de birlikte çalıştığı Caner ile paylaşmaktadır. Memleketi n yılmaz bekçisi ordunun zor koşullarda mücadele ederken çektiği sıkıntıları bizzat yaşayan Albay, bir yandan da bu sorunları dile getirirke n diğer yandan da karşılaştıkları sorunları kararlı bir tutumla çözmeye çalışmaktadır.

CUMA (MENDERES SAMANCILA R):
Davut’un asker arkadaşı olan Cuma, askerden sonra da kopmamış, birbirler iyle hep irtibatta olmuşlardır. Davut zaman zaman İstanbul’a arkadaşını ziyarete gitmiş, Cuma da köye misafir gelmiştir. İstanbul’a zorunlu göç gündeme gelince Cuma onların İstanbul’daki kolu kanadı olmuştur.

NEDİM (ALİ SÜRMELİ)
Nedim Gülistan’ın kardeşidir. Norveç’te yaşamaktadır. Evlidir ve iki çocuğu vardır.
Köyden Avrupa’ya gelen ablası ve ailesinin Norveç’e yerleşmesi ve geçimlerini sağlamaları için onlara elinden gelen yardımı eder. Neşeli bir kişiliğe sahip olan Nedim, hayata ve memlekete dair gözlem ve düşüncelerini esprili bir dille anlatırken, hoşgörülü medeni ve batılaşmış bir karakter olarak görünse de memleket sevgisi ve hasretiyl e özünü koruduğunu, okuduğu şiirler ve söylediği türkülerle gösterir.

MUSTO (EMRE KINAY)
Musto Havar’ın ağabeyidir. Ramo’nun en yakın arkadaşı olan Musto’nun üç oğlu vardır.
Ramo’nun her çocuğu doğmadan önce onunla beraber erkek çocuk olacak diye tahminde bulunmakt adır. Altıncı çocuk erkek olunca hep birlikte bayram ederler. Kışla birlikte yaşam koşulları iyice zorlaşınca Musto ve ailesi Mersin’e göçmeye karar verirler.

BÜNYAMİN (CEZMİ BASKIN)
Avrupa’ya gitmek isteyen insanları Ege Denizi üzerinden küçük teknesiyl e Yunanista n’a kaçak yolcu olarak taşıyan, uzun süredir yaptığı bu işle tecrübelenmiş, taşıdığı insanların durumlarıyla ilgilenme yecek kadar kendisini yaptığı işin sonucuna kaptırmış bir fırsat adamı. Bünyamin, en ufak bir pürüzde derhal işi iptal ederek işin insani tarafıyla ve taşıdığı insanların içinde bulundukl arı sosyal duruma prim vermeyen bir umut simsarı.

KADRİ (CEMAL TOKTAŞ)
Yirmi yaşlarında olan Kadri, köydeki en farklı karakterd ir. Babası Haydar, abisi Mamo, Ramo ve yengesi Havar ile birlikte yaşar. Kadri,kadınlar gibi giyinmeye, yürümeye, konuşmaya heveslidi r. Çok duygusal ama bir o kadar da inatçıdır. Köyden İstanbul’a göç eden ailenin içinde, en çok sevinen Kadri’dir. İstanbul’u kendisi için kurtuluş olarak görmektedir. İstanbul’a yerleşen Kadri’nin Can isimli travesti en iyi dostu ve en yakın arkadaşı olur. Kadri’nin Can ile yakınlaşması abisi Mamo’nun çileden çıkmasına sebep olur. Mamo’dan gördüğü şiddetten kaçan Kadri, yeni bir hayata atılır. Tipini değiştirerek travesti olan Kadri, ayrımcılığın her yönüyle tartışılan Türkiye’de çok önemli bir figürdür. Kadri, yeni hayatına alışmışken abisi Mamo babasına söz vermiştir, Kadri’yi bulacaktır...

SAMET (EROL GÜNAYDIN)
Travesti olan oğlunun fuhuştan kazandığı paraya ve onun bakımına muhtaç, yatalak, konuşamayan, biri yardım etmeden hareket edemeyen yaşlı bir adam. Her başlayan gün onun için acılarının devamı, çaresizliğin değişemez bir şekilde her gün tekrar tekrar yaşanması demektir. Yaşamak adeta bir sessiz işkence gibidir. Evde toplanan travestil ere gözü yaşlı olarak bakar ve sessizliğin gözyaşlarında tek oğlunun kadın gibi insanlarl a kadın gibi davranışlarına çaresiz seyirci kalmaktadır.

KOMUTAN (YİĞİT ÖZŞENER)
Karadeniz li komutan, yöre halkınca çok sevilmekt edir. Elinden geldiğince, koşullar elverdiğince kendi inandığı fikirleri yönünde halka yardım etmeye gayret etmektedi r.
Görev yaptığı bölgede yaşayan insanlara sahip çıkmaya, yardımcı olmaya, onların iyi ve kötü günlerinde yanlarında olmaya çalışırken, kendi asli görevlerinde ihmal etmemekte dir. Karadeniz’in sevecen ve sıcak kanlı insanlarının tipik bir örneğidir. Orduda gelecek vadeden parlak askeri sicile sahiptir. Devletin “baba”yüzünü temsil etmektedi r.

AHMET ASKER (SARP APAK)
Köylü tarafından çok sevilen Ahmet, köye geldikler inde çocuklara şeker dağıtmaktadır. Özellikle Davut, askerde olan oğluna özlemiyle Ahmet Asker’e ayrıca sıcak bir yakınlık göstermektedir. Ahmet baba olmak üzeredir ve Berat’la aynı dönemde askere alındığı için birbirler ine tertip demektedi rler. Yörede görev yaparken, askerde olan her vatandaş gibi o da vatani görevini hakkıyla yapıp sağ salim ailesine kavuşmak istemekte dir. Fakat bir operasyon Ahmet Asker’in umutlarını suya düşürür.

GÜLİSTAN (ŞERİF SEZER)
55’li yaşlarda olan Gülistan’ın üç çocuğu vardır. Biri asker Berat, biri Serhat biri de topal kalan en küçük oğlu Azat’tır. Küçük oğlu Azat’ın topal kalması Gülistan’ın içine kapanmasına neden olur. Oğlu Azat’ın sakatlanm asından kendini sorumlu tutan Gülistan çok kederli bir annedir. Çocuklarından dolayı mutlu olamayan Gülistan’ın yine de en büyük tutkusu çocuklarıdır. İstanbul’dan Norveç’e kardeşi Nedim’in yanına kaçak yollarla gidecek olan Gülistan ve ailesini yeni bir hayat beklemekt edir.

HAYDAR (EROL DEMİRÖZ)
70’li yaşlarda olan Haydar, Davut’un büyüğüdür. Gözleri kör olan Haydar’ın tek mutluluğu torunlarıdır. Oğlu Ramo ile birlikte yaşayan Haydar’a gelini Havar bakmaktadır.
Haydar, göçle istanbul’a gidecek olan aile içinde gitmemek için en çok direnen insandır. Toprağını ve geçmişini bırakmak istemeyen Haydar, oğlu Ramo’nun onu torunlarının okuyacağını söyleyerek ikna etmesiyle birlikte İstanbul’a gitmeye karar verir. Gözlerinin beyazı görünen Haydar’ı İstanbul’da büyük acılar beklemekt edir.

TANSU (DENİZ ORAL)
Can’ın travesti arkadaşlarından olan Tansu, tombul neşeli, fakat kıskanç biridir. Kadri gelene kadar işleri yolunda giden Tansu, Kadri’nin aralarına katılmasıyla birlikte bütün müşterilerinin ona yönelmelerini kıskanır. Bunu üzerine gördüğü halde kardeşi Kadri’yi tanıyamayan ve Mamo’ya onu ispiyonla r. Tansu kıskançlığının nasıl bir felakete yol açacağının farkında değildir.

HAKİM (CİHAT TAMER)
Ramo’nu küçük oğlu Serhat her ne kadar kaza sonucu ölmüş olsa da olay kamu davası olarak görülmüş ve Ramo mahkemeye sevk edilmiştir. Ramo’nun mahkemede karşısına çıktığı hakim onu suçlu bulmamıştır. Ancak diğer çocuklarına yeterince bakamayac ağını düşünerek, Havar hastanede n çıkana kadar çocukları yetiştirme yurduna göndermeye kadar veriri. Babacan Hakim, çocuklar için bunun daha iyi bir yol olduğunu söyleyerek, Ramo’ya iyilik yaptığını düşünmektedir.

MÜDÜR ANNE (NURSELİ İDİZ)
Yetiştirme yurdunda öğrencilere sevgi ve şevkatle yaklaşan, onlara kol kanat gererek müşvik bir anne gibi davranan müdire, güler yüzlü ve iyi kalplidir . Çocukların yetiştirme yurdunda rahat etmeleri evlerinde gibi hissetmel eri için elinden geleni yapan müdür anne, devletin de sağladığı iyi olanaklar la, yurttaki çocuklara iyi, temiz ve sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmuş , onlar için sıcak bir yuva ortamı sağlamıştır.

SERHAT (ALPER KUL)
Serhat Davut’un büyük oğludur. Sert ve ödün vermez tavrı tüm aileyi üzmektedir. 26-27 yaşlarında olan inatçı ve kararlı bir kişiliğe sahip olan Serhat, ailesi ile büyük problemle r yaşamakta ve eve dönmemekte ısrar etmektedi r. Serhat bu asiliği ile annesi Gülistan’ı çok üzmektedir. Babası Davut’un ısrarlı çabaları da Serhat’ı eve döndürmeye yetmeyece ktir.

DOKTOR (ITIR ESEN)
Çocuk denecek yaşta peş peşe ev ortamında doğum yapan ve rahatsızlanan Havar’ın doktorudu r. İstanbul’a gelirken kanamasının artmasından dolayı hastalığını Ramo’dan daha fazla saklayama yan Havar, bu iyi yürekli ve duyarlı doktorun tavsiye ve tedavisin e kendini teslim eder.

PAKİZE (YILDIZ KÜLTÜR)
İsa’nın karısı ve Musto’nun annesi olan Pakize, atmışlı yaşlardadır. Yılların getirdiği tecrübe ile köylünün ihtiyacı olan zamanda, bir büyük olarak hemen imdatlarına yetişmektedir. Ramo ile evlenen kızı Havar’ın doğumunda da ebelik yapan Pakize, üst üste kız doğuran Havar’ın durumuna çok üzülmektedir. Doğulu kadınların tüm özelliklerini taşıyan Pakize, günlük hayatta karşılığı çok fazla olan bir karakterd ir. Gerektiğinde ebelik yapar, hasat zamanı tarlada ırgat olur gerektiğinde de akıl hocası olur. Köylünün eli ayağı, derdinin dermanı gibidir.

İSA (MACİT SONKAN)
Musto’nun ve Havar’ın babası Pakize’nin kocası olan İsa, Haydar’ın da en yakın arkadaşıdır. Kızı Havar ile Haydar’ın oğlu Ramo evlenince arkadaşları daha da pekişmiştir. Yaşam koşullarının iyice ağırlaştığı köyden ayrılmamakta ısrar eden Haydar’a destek olarak onu yalnız bırakmak istemeyen İsa, onların İstanbul’a göç kararından sonra kendisi de tüm ailesini alarak Mersin’e göç eder.


Çevrimdışı Çakır

 • Hayalperest
 • Co-Admin
 • GemlikForum Daimi Üye
 • *
 • İleti: 2.415
 • ÜYENİN İTİBARI 213
 • Cinsiyet: Bayan
Güneşi Gördüm Fragman 2009 ( Mahsun Kırmızıgül )
« Yanıtla #1 : 15 Mart 2009, 15:04:33 »
filmi izlemeden filmi anlatmışsın kısaca  :D
Güneşi DOĞDUĞU GİBİ, Sαbαhı GELDİĞİ GİBİ, Sevdiğin insαnı OLDUĞU GİBİ' kαbul et..!!..

Çevrimdışı ô Š Ł  ε ж

 • Super Moderatör
 • GemlikForum Daimi Üye
 • *
 • İleti: 2.329
 • ÜYENİN İTİBARI 185
 • Cinsiyet: Bayan
 • İstanbul / Çanakkale
Güneşi Gördüm Fragman 2009 ( Mahsun Kırmızıgül )
« Yanıtla #2 : 15 Mart 2009, 18:37:05 »
sakın gitmeyin sinemadan yeni geldmm gözlerim hala dolu dolu  :alayci: ağlamak için gidilecek bi film bence türkiyenn insanların ve hayatın gerceklerını anlatan bir film mahsun kırmızıgülü tebrik ediorum o adamdan böle bi film beklemıodm ama harbi 10 numara fılm olmuş herkeze tavsiyem her türk insanın gidip izleyebil eceği bişi harika ötesii  ;=P  ;=P
Beşiktaş'k
 

Çevrimdışı Herbiseyim

 • Kraliçe Admin :)
 • S-Admin
 • Profesyonel Üye
 • *
 • İleti: 4.171
 • ÜYENİN İTİBARI 296
 • Cinsiyet: Bayan
 • ne safagı yaw safakmı kalmıs :) yuppii
Güneşi Gördüm Fragman 2009 ( Mahsun Kırmızıgül )
« Yanıtla #3 : 19 Mart 2009, 09:11:21 »
ya bende gıtmek ıstıyorum ama bakalım ne zaman ugur  paylasımın ock guzel emegıne saglık

Çevrimdışı Uğur YUCA

 • FotokoliK
 • Gemlik Forum Hayranı
 • ***********
 • İleti: 5.923
 • ÜYENİN İTİBARI 556
 • Cinsiyet: Bay
 • Yaşıyorsan Gelecege bak
  • uguryuca
Güneşi Gördüm Fragman 2009 ( Mahsun Kırmızıgül )
« Yanıtla #4 : 19 Mart 2009, 12:13:14 »
ıssız adam mı beş para etmez erotik film ne anlıyo millet ondan yaw bence aşk tutlması daha güzel

 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi