Gönderen Konu: Türkiye'nin Tescilli ilk Hacker'ı  (Okunma sayısı 6081 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

yaramaz

 • Ziyaretçi
Türkiye'nin Tescilli ilk Hacker'ı
« : 10 Eylül 2007, 01:12:13 »
TÜRKİYE'NİN TESCİLLİ İLK HACKERI.. .
Daha sonra Osmanlı Bankası’nın sitesini ‘hack’lemesiyle kendisind en bir kez daha bahsettir di. Microsoft’un kurucuları Bill Gates ve Steve Ballmer’ın e-posta kutusuna girerek mesajlarını okumakla kalmadı, onları kendi kişisel sitesinde tüm dünyaya sergiledi . Şimdi ise Tamer Şahin yurtiçinde ve yurtdışındaki bankalara internet bankacılığı konusunda güvenlik danışmanlığı hizmeti veriyor. Yani geçmişte kazandığı yetenekle rini ve tecrübelerini kendi şirketinde kullanıyor. Ve tabiî ki genç bir işadamı olarak ciddi manada para kazanıyor. Büyük şirketlerden iş teklifi almasına rağmen kendi firmasını kurmayı tercih etmiş. Birçok yerde sistem güvenliği konusunda seminerle r veriyor, makaleler yazıyor. Tamer Şahin, 1981 doğumlu.

Bilgisaya rları çalışmayan bir laboratuv arda bilgisaya rlarla tanışmış. Bilgisaya r ile ilgili akademik bir eğitimden geçmeyen Şahin, lise mezunu. Bir işte başarılı olmak için illa ki üniversite mezunu olmanın şart olmadığını gösteren en iyi örneklerden biri. Tamer Şahin’le hacker’lıktan patronluğa uzanan sıra dışı hikâyesini konuştuk…

Henüz 26 yaşında ve lise mezunu. Bilgisaya rlara ilgisi 13 yaşında başladı. İlk ciddi hack denemesin i 1999 yılında Türkiye’nin en büyük internet servis sağlayıcısı Superonli ne bilgisaya r sistemler ine girerek gerçekleştirdi. Bunun sonucunda Superonli ne internet sitesi bir hafta boyunca kapalı kaldı. Sonrasında 2000 yılı sonlarına doğru, adını Osmanlı Bankası’nı hack ederek duyurdu. 2002 yılında ise Microsoft bilgisaya r sistemler ine giriş yaparak Bill Gates’e ait mail’leri bile internett e yayınladı. Kimden bahsettiğimizi hâlâ hatırlamadınız mı?

Tamer Şahin... Kamuoyund a Türkiye’nin ilk tescilli hacker’ı olarak biliniyor ... İnternetin ülkemizde gelişmeye başladığı yıllarda ismini çok sık duyuyordu k. Tamer Şahin, bir zamanlar dünyanın yakından tanıdığı Türk bilgisaya r korsanıydı. Şimdi ise yetenekle rini ve tecrübelerini kendi şirketinde değerlendiriyor.

Tamer Şahin, artık bir işadamı. Hem Türkiye’de hem de yurtdışındaki bankalara, büyük telekom şirketlerine internet güvenliği konusunda danışmanlık hizmeti veriyor. Yani; internet bankacılığını kullananl ar mağdur olmasın diye sistemler i koruyor, sistemler in açıklarını bularak.. . Tamer Şahin’le hem kendisini bugüne taşıyan ‘hacker’lık sürecini hem de dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden iş teklifler i almasının sırlarını konuştuk…

BU İŞTE YETENEKLİ OLDUĞUNU NASIL KEŞFETTİN?

Bu, kafanızda silip atabileceğiniz ya da bir anda olacağınız bir şey değil. Programla rın herkesçe bilinmeye n yönlerini araştırmayı veya bir sorunun cevabını kendiniz bulmayı bıraktığınız anda, zaten kendinizd en büyük bir parça yitirmişsiniz demektir. Benim keşfim ise hayata dair yaptığım çözümlemeleri bilgisaya r denen kutu içerisinde daha genişletebilmemdi. Beni büyüleyen ve bu kutuyla daha fazla ilgilenme ye iten sebep de buydu.

Bir üniversiteyi bitirmedi n. Üniversite okusaydın nasıl bir Tamer Şahin olurdu?

Üniversite eğitimi elbette çok önemli. Fakat benim mesleğim kendi içerisinde rutin süreçleri, gelenekse l mantığı by-pas ettiğinden ve hayata dair tamamen sorgulayıcı bir bakış açısı gerektird iğinden bu yeteneği üniversitede ilerletme m epey güç olurdu. Sanıyorum bilgisaya r bilimleri üzerine üniversite eğitimi almış olsaydım daha kısıtlı ve genel bir bakış açısına sahip olurdum. Resmin bütününü görmemi sağlayan, akademik dokümanlar değil, uykusuz geceler oldu.

Sana bu işleri öğreten birisi ya da bir kaynak yoktu. Bu beceriler i nasıl kazandın?

İlk başladığım dönemlerde kaynak yoktu. Dünya genelinde kaynak sıkıntısı vardı. Türkiye’de ise böyle bir sektör yoktu. Sonraki süreçlerde birtakım bilgiler, haberler bazı kurumlar tarafından kaynak gösterildi ve birer birer güvenlik firmaları kurulmaya başlandı. Hâlâ arada güvenlik firmalarından “X davanıza ait karar metnini sunumlarımızda kullanabi lir miyiz?” diye mail’ler alıyorum. Benim inandığım, insanların beceriler inin sonradan oluştuğu. Temel bakış ve yaşama dair içgüdülerin ise doğuştan geldiği. Sanırım başka bir iş yapsaydım yine o işi farklı bir bakış açısıyla ele alırdım.

İnternet güvenliğini işe dönüştürmek, hacker’lık yaparken aklına gelmiş miydi? Şirket kurmak ve bu konuda büyük şirketlere danışmanlık hizmeti vermek nereden çıktı?

Her yerde söylediğim gibi bu ilk olarak bir “ego tatmini” olarak başlamıştı. Ben daha en başından ticari başarı hedeflene n, aşırı idealist görünen bir girişimin başarılı olacağına inanmıyorum. Başta ego tatmini amaçlı başlayan çalışmalarım şimdi ciddi bir iş olarak ele alınıyor. Teklifler kendiliğinden geliyor. Bir süre sonra benim müşteri aramama gerek kalmadan kendileri bana ulaşmaya başladılar. Şu an müşterilerimi kendim seçecek rahatlığa kavuştuğumu söyleyebilirim. Bu da hâlâ idealist olan bir parçamı besliyor öte yandan.

Büyük şirketlerin yöneticileriyle bire bir çalışıyorsun. Onlar senin gibi genç yaşta birini görünce şaşırıyorlar mı?

Benim inancım; büyük bir kurumun kapısından girmek için iki alternati ften birini gerçekleştirmek gerekir. Birincisi; çok iyi okullarda okursunuz . Bu okullarda n çok iyi dereceler le mezun olursunuz . Bin bir mülakat geçtikten sonra beğenilirseniz sonunda işe girersini z. İkincisi ise çok farklı bir şey yapar ve kendinizi ifade edersiniz . Göz önünde olmanın aslında kötü bir şey olmadığını kanıtlarcasına hem teknik hem de sosyal olunabile ceğini kanıtlarsınız. Tüm bunların sonucunda o büyük kuruluşun CEO’su size ulaşır ve görüşmek ister. Öyle sanıyorum ki ben daha zor olan ikincisin i seçtim.

Google gibi büyük IT firmalarından iş teklifi aldığın söyleniyor. Neden bu iş teklifler ini reddettin ve kendi şirketini kurmak istedin?

Teklifler aldığım doğru. Ama hiçbir zaman bir kurumun maaşlı çalışanı olmak fikri bana cazip gelmemiştir. Belki hacker’lık felsefesi nin getirdiği özgürlük gereksini mi, belki kısıtlanmama ihtiyacı, belki başka bir şey. Hem kazanç hem de yapılan iş anlamında bakılırsa belki de dünya çapında başarılı olabilece k projelere başlamak ve bunları büyütmek varken, aynı amaçla yola çıkıp dünya devi olmuş bir firmada çalışmak bana mantıksız geliyor. Buna sanırım, “Siz kazandınız, pes!” deyip teslim olmak da denilebil ir.

Kendini nasıl geliştirmeye çalışıyorsun?

İşim, doğası gereği gelişimi şart koşuyor. Fakat insan kendini bir süre sonra bazı rutinler içerisinde boğulurken bulabiliy or. Bence insanın kişisel ve kariyer açısından gelişimi ileriki yaşlarda da kaynakları takip edip, araştırıp öğrenmek ve uygulamak yerine, sadece sektöre dair düşünüp, projeler üretip bunları uygulayac ak doğru insanları bulmaktan geçmelidir. Bir süredir o tarafa doğru bir kayış görüyorum kendimde. Farklı projeler üretip bunlara kaynak sağlıyorum ve etrafıma baktığımda artık güvenebileceğim bir ekibim olduğunu görüyorum. Sanırım çok uzak olmayan bir gelecekte artık sadece kafamdaki vizyona dair projeler yaratıp bunları belli bir aşamaya getirmekl e uğraşacağım.

İlerideki hedefleri n neler, ne yapmayı düşünüyorsun? Özellikle internet güvenliği konusunda çalışmaya devam edecek misin?

İnternet güvenliği konusunda çalışmalarım elbette ki devam edecek. Ekibimle beraber şu an süren ve başlayacak olan birkaç projemiz var. Bunlar sadece internet güvenliği değil, internet ve eğitim sektörünü de ilgilendi ren projeler. İlerideki düşüncem projeleri mi gerçekleştirmek için sadece oturup düşünmek. Sadece düşünmek ve beni düşünmeye itecek her öğenin yanı başımda olduğu bir yaşam sürdürmek.

IT SEKTÖRÜNDE ÇALIŞMAK İSTEYENLERE...

Asla kendinizd en, işinizden ödün vermeyin. Eğer size ters gelen bir şey varsa bu nun üzerine gidin.

Gerek bilgisaya r olsun, gerekse de hayata dair konularda olsun olasılıkları hesaplayın.

Kafanızda IT sektörü ile ilgili üç konu belirleyi n ve bu konuları sürekli gözden geçirip neler yapabilec eğinize odaklanın.

Bilgisaya r hakkında ne kadar çok şey bilirseni z bilin, yine de kimi zamanlar ‘bilmenız gerektiği kadarını biliyormuş’ gibi davranın.

Birilerin in size bilgisaya r başında öğretme lerini beklemeyi n. Kendi kendinize öğrenmeye çalışın. Kendi öğrendiğiniz bilgi daha kalıcı, faydalı ve keyiflidi r.
« Son Düzenleme: 10 Eylül 2007, 01:13:57 Gönderen: yaramaz »

teknolojixteknik

 • Ziyaretçi
Ynt: Türkiye'nin Tescilli ilk Hacker'ı
« Yanıtla #1 : 12 Eylül 2007, 01:03:07 »
Arkadaşlar kafanızı böyle hack mack işleriyle meşgul etmeyin. boş iş bunlar boşş bir yerlerde dayın varsa amcan varsa belki uğraşın dicem ama garibansa nız aman haa

Çevrimdışı Uğur YUCA

 • FotokoliK
 • Gemlik Forum Hayranı
 • ***********
 • İleti: 5.923
 • ÜYENİN İTİBARI 556
 • Cinsiyet: Bay
 • Yaşıyorsan Gelecege bak
  • uguryuca
Ynt: Türkiye'nin Tescilli ilk Hacker'ı
« Yanıtla #2 : 12 Eylül 2007, 19:50:19 »
Arkadaşlar kafanızı böyle hack mack işleriyle meşgul etmeyin. boş iş bunlar boşş bir yerlerde dayın varsa amcan varsa belki uğraşın dicem ama garibansa nız aman haa

aynene gerek yok bunlara bileginiz hakkıyla bişeyler yapınız...

Çevrimdışı discojey

 • Forumun Zencisi
 • Özel Üye
 • Forum Yıldızı
 • *
 • İleti: 1.344
 • ÜYENİN İTİBARI 154
 • Cinsiyet: Bay
 • gemlik GanGsta famİLyyy.......
Ynt: Türkiye'nin Tescilli ilk Hacker'ı
« Yanıtla #3 : 29 Ekim 2007, 23:30:51 »
aynen yaa hackerlık nedirkii adamın özeline girmekten başka bişey değil

Çevrimdışı [immortal-GEMLİK]

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 2
 • ÜYENİN İTİBARI 0
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Türkiye'nin Tescilli ilk Hacker'ı
« Yanıtla #4 : 14 Kasım 2007, 23:16:08 »
ARKADAŞLAR BU İŞLER BOŞ İŞLER
HER LAFA VERİLECEK BİR CEVABIM VAR.
LAKİN,BİR LAF'A BAKARIM ''LAF'' MI DİYE,BİRDE SÖYLEYENE BAKARIM ''ADAM'' MI DİYE....

Çevrimdışı apokoc

 • Özel Üye
 • Aktif Üye
 • *
 • İleti: 208
 • ÜYENİN İTİBARI 15
 • Cinsiyet: Bay
 • ... ŞU SİLKROAD BENİ DELİ ETTİ...
  • AnimeTurkiye
Ynt: Türkiye'nin Tescilli ilk Hacker'ı
« Yanıtla #5 : 30 Kasım 2007, 17:54:53 »
BENCE YANLIŞ DÜSÜNÜYORSUNUZ HACKİ BÜYÜK İŞLLERDE KULANMIYC AKSIN ONU BİR EYLENCE HAALİNE GETİRECEKSİN MSN KIRMA WEB HACK GİBİ UFAK TEFEK ŞEYLER  HACK ÖGERENMEK VE PROGRAM ALMAK (BELEŞE) İÇİN BENİMLE İLETİŞİME GİRİN.

AYRICA BU ARALAR PKK SİTELERİNE SALDIRI DÜZENLİYORUZ HER TÜRKÜN BUNA KATILMASI NI İSTİYORUM.

ORGANİZASYON(ABDULLAH KOÇ)  YANİ BEN ;D
aynı ımzayı koyma bırdaha (ÇaNaK)

Sarı$ın

 • Ziyaretçi
Türkiye'nin Tescilli ilk Hacker'ı
« Yanıtla #6 : 15 Ocak 2008, 13:16:56 »
GarißanLıkLa Ne aLakaSı  Var AnLamadım Ama NeySe. apokoc'un Dediği Gißi EğLenceye DönüŞtürürSen Gerçekten HoŞ. TehLikeSi de Yok DeiL. Ama ßeLirteim Süper ßiŞi :D :D  ;=Z ;=Z ;=Z ;D ;D ;D ;D ;D

Çevrimdışı « ąŋîZєø »

 • ...:::Z€0:::...
 • WebMaST€R
 • Forum Yıldızı
 • *
 • İleti: 1.210
 • ÜYENİN İTİBARI 242
 • Cinsiyet: Bay
 • Life is bigger
  • GemlikForum
Türkiye'nin Tescilli ilk Hacker'ı
« Yanıtla #7 : 15 Ocak 2008, 14:36:07 »
bildim en son şey bir hackerin tescile ihtiyaç duyması  :) :) :) :)

Çevrimdışı discojey

 • Forumun Zencisi
 • Özel Üye
 • Forum Yıldızı
 • *
 • İleti: 1.344
 • ÜYENİN İTİBARI 154
 • Cinsiyet: Bay
 • gemlik GanGsta famİLyyy.......
Türkiye'nin Tescilli ilk Hacker'ı
« Yanıtla #8 : 15 Ocak 2008, 14:40:31 »
zeo düşünsene gaztede ilanlarda tescilli hacker aranıyor zuhaa amma komik olurdu
 ;0)

Çevrimdışı « ąŋîZєø »

 • ...:::Z€0:::...
 • WebMaST€R
 • Forum Yıldızı
 • *
 • İleti: 1.210
 • ÜYENİN İTİBARI 242
 • Cinsiyet: Bay
 • Life is bigger
  • GemlikForum
Türkiye'nin Tescilli ilk Hacker'ı
« Yanıtla #9 : 15 Ocak 2008, 16:02:49 »
zeo düşünsene gaztede ilanlarda tescilli hacker aranıyor zuhaa amma komik olurdu
 ;0)

bir işe girincede isterler bundan sonra tescilin varmı uzmanlık alanında die  ;*=D ;*=D ;*=D ;*=D ;*=D

Çevrimdışı Orhanaltan

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 3
 • ÜYENİN İTİBARI 0
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Türkiye'nin Tescilli ilk Hacker'ı
« Yanıtla #10 : 13 Ocak 2014, 21:54:30 »
Millet hacker filan olur .. bizimkile rde duvarlara sokaklara direklere filan yazılar ayzarlar .. Yazık Annesi babaı onlara kalem defter alamamış sanki .. Gerizekalı bir toplumuz utanıyorum  ..

Nerde Atatürkçülük nerde atatürlkçü düşünce .. Nerde  Elindeki yeteneği hayırlı işlere harcayan insanlar  ? Nerde ..!

Anca herkes konuşmasını bilir .. tek yaptıkkları bu sadece ..


 

Sitemap 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 
Kısayollar
Gemlik Haberleri
Gemlik Haberleri
Gemlik Resimleri
Gemlik Ulaşım
Gemlik E-Randevu Gemlik Aile Hekim
Gemlik Video
Gemlik Şiirleri
Gemlik Tel Rehberi